Úvod > Aktuality > Na žirovnickém zámku otevírají novou expozici
Na žirovnickém zámku otevírají novou expozici
">
Zážitky

Na žirovnickém zámku otevírají novou expozici

  • Vydáno26. března 2011
Muzeum na žirovnickém zámku chystá novou expozici s tématem květin a rostlin na šlechtickém sídle. Návštěvníkům od 1. dubna představí květinové motivy v jednotlivých typech interiérů na potahových látkách, na obrazech i nádobí.
Od 1. dubna 2011 připravilo Město Žirovnice – odbor kultury pro návštěvníky Zámku Žirovnice novou expozici nábytkových interiérů 19. století s názvem Květiny na šlechtickém sídle. Kurátorkou změny expozice byla Ing. Lucie Bláhová z Národního památkového ústavu v Telči, která svým odborným dozorem, znalostmi a specializací pomohla vytvořit novou expozici 8 místností žirovnického zámku. Snažili jsme se propojit středověkou část trasy – Expozici nástěnných gotických fresek z 15. století s interiéry do jednoho smysluplného celku.

Vzhledem k existenci ojedinělé Zelené světnice, která je datována rokem 1494, vymalované nástěnnými gotickými freskami v podobě nádherných akantových ornamentů a současně díky půvabům zdejší přírody a tradiční žirovnické výstavě Zahrada Vysočiny, bylo zvoleno propojující téma pro celkový koncept – květina. Cílem nové expozice je upozornit návštěvníky žirovnického zámku na použití květinových a rostlinných motivů v jednotlivých typech obytných místností, jako odraz květiny a rostliny v každodenním životě šlechtického sídla, a to zejména v období 19. století.

Expozice knoflíkářství
(perleti), která byla součástí zámecké prohlídky je momentálně uložena v zámeckém depozitáři a během letních a podzimních měsíců bude postupně instalována v Zámeckém pivovaru, který se svou expozicí veřejnosti představí od 1. října 2011. Do zámeckého pivovaru se přestěhuje i Expozice historických šicích strojů pana Jiřího Vetýšky a ukázka pivovarnictví.

V zámeckém areálu nesmíme opomenout i Zámecký špýchar Expozici venkovských tradic a řemesel, ve kterém si prohlédnete stroje a nástroje používané v zemědělství a ukázky života lidí na venkově během čtyř ročních období – jaro, léto, podzim, zima v podobě krásného, rozměrného, keramického betléma, který je prací dětí a pedagogů ze ZUŠ Gustava Mahlera v Humpolci.

Žirovnický hrad založili páni z Hradce už kolem poloviny 13. století. Majitelé se střídali, koncem 17. století vlastnili zámek i celé panství Šternberkové, kteří ho roku 1910 prodali městu. Požár v roce 1964 zachvátil téměř celý zámek, rekonstrukce trvala 20 let. V gotické části barokně upraveného zámku se dochovaly pozdně gotické fresky, představující vrchol české nástěnné malby konce 15. století. Je to unikátní a svým rozsahem největší fresková výzdoba v Čechách.
 
Veřejnost si může opravený objekt prohlédnout o Velikonoční neděli, nové expozice by měly být přístupné od října.

Renesanční zámek Žirovnice – největší fresková výzdoba v Čechách

Renesanční zámek Žirovnice – největší fresková výzdoba v Čechách

Návštěva Žirovnice nabízí zajímavou expozici v zámeckých prostorách. Nejzajímavější je ukázka dochovaných fresek z konce 15. století v hradní kapli a malby ze 16. století v zámeckém sále. Dalšími jsou expozice i výstavní galerie zámku a budova bývalého pivovaru.