Úvod > Aktuality > Hrady a zámky ve Východních Čechách slaví Velikonoce i Mezinárodní den památek
Hrady a zámky ve Východních Čechách slaví Velikonoce i Mezinárodní den památek
"> "> ">
Památky

Hrady a zámky ve Východních Čechách slaví Velikonoce i Mezinárodní den památek

  • Vydáno15. dubna 2019
Mezinárodní den památek a sídel, který připadá na 18. 4., inspiroval správy objektů ke zpřístupnění běžně nepřístupných prostor, rozšířeným prohlídkám a dalším aktivitám, kterými bude tento významný den návštěvníkům připomenut. Zvláštní prohlídky se budou většinou konat o prodlouženém velikonočním víkendu, tedy mezi 18. a 22. dubnem 2019.
Zámek OpočnoV roce 1982 UNESCO vyhlásilo 18. duben za Mezinárodní den památek a historických sídel, jenž má upozornit a zvýšit povědomí o památkách a péči o ně, připomenout jejich hodnotu a význam z hlediska jak historického, tak kulturního, společenského a vzdělávacího.

Zámek Opočno nabízí až do 26. května výstavu zaměřenou na produkci puškařů spjatých s panstvím Opočno. Většina ze 14 vystavených zbraní není totiž během běžných prohlídek k vidění vzhledem k jejich historickému umístění „za provázky“. Až do 22. 4. vás v interiérech potěší velikonoční výzdoba.
 
Zámek NáchodNa Náchodě se 20. 4. chystají mimořádné prohlídky s názvem "Renesanční zámecké budovy a rod Smiřických ze Smiřic". Návštěvníky čeká povídání zaměřené na italský rod Piccolomini, které se uskuteční ve Španělském sále v Reprezentačních pokojích Piccolominiů – I. okruh. Začátek prohlídek bude v 10, 12 a 14 hodin.

Příznivce ratibořického zámku čeká od 19. do 22. 4. dvanáctý ročník prodejní výstavy užitkové a dekorativní keramiky "Sklepení plné andělů". Výstava keramiky bude doplněná nevšedními květinovými dekoracemi a koná se tradičně v běžně nepřístupných prostorách barokních zámeckých sklepů.
 
LitomyšlK návštěvě zve i zámek v Litomyšli, kde až do 22. 4. zdobí renesanční sály v přízemí zámku v Litomyšli tradiční jarní květinová výstava s názvem Múzy mezi květinami. Květinová aranžmá a floristické objekty byly inspirovány v roce 2019 antickými múzami a antickým uměním. V něm hledali vzory také umělci podílející se na výzdobě litomyšlského zámku od renesance přes klasicismus až po současnost. Výstava je součástí oslav 20 let od zápisu zámku v Litomyšli na seznam světového dědictví UNESCO.
 
Hrad Svojanov láká 20. a 21. 4. na Jarní slavnost. Pro návštěvníky je připravený celodenní program na hradním nádvoří. mohou těšit na vystoupení kejklíře, na humorné scénky i šermířské potyčky, ukázky zbraní, ale také na bubeníky. Sukně rozvlní i tanečnice.
Zámek Náchod – perla na hranici mezi Českou republikou a Polskem

Zámek Náchod – perla na hranici mezi Českou republikou a Polskem

Zámek Náchod uvidíte již z dálky při příjezdu do města. Zámecký komplex má celkem pět nádvoří a nabízí zajímavou atmosféru. K vidění jsou tři samostatné prohlídkové okruhy.

Zámek Ratibořice v Babiččině údolí

Zámek Ratibořice v Babiččině údolí

Seznámit se s dobou Petra Birona, vévody Kuronského, a jeho dcery Kateřiny Vilemíny, vévodkyně Zaháňské, nejznámější postavy spojené s historií zámku v Ratibořicích, je možné nejen při prohlídce samotného zámku, ale především při návštěvě některé z akcí konaných v areálu zámku a v Babiččině údolí.

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek je zapsán na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jako příklad středoevropské šlechtické rezidence z období renesance.

Hrad Svojanov – místo, kde se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím

Hrad Svojanov – místo, kde se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím

Jedním z nejstarších královských hradů v ČR je malebný hrad Svojanov ležící nad údolím řeky Křetínky. Je to zároveň jediný hrad v republice, v jehož architektuře se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím. Navštívit můžete i ojedinělý dům zbrojnošů.

Státní zámek Opočno – objevte bohaté sbírky obrazů a zbraní

Státní zámek Opočno – objevte bohaté sbírky obrazů a zbraní

Areál opočenského zámku je jedinečným souborem památek, dokládajících způsob života, vkus i myšlení části české společnosti v průběhu pěti století. V zámku, obklopeném přírodně krajinářským parkem, jsou dochovány historické interiéry s bohatými sbírkami obrazů a zbraní.

Další aktuality