Úvod > Aktuality > Na zámku v Náchodě lze opět vystoupat na zámeckou věž
Na zámku v Náchode byla zprístupnená zámecká vež
"> Na zámku v Náchode byla zprístupnená zámecká vež "> Zámecká vež Máselnice nabízí z prístupného ochozu zajímavý pohled na mesto "> V samotném zámku jsou k videní celkem tri samostatné prohlídkové okruhy
Památky

Na zámku v Náchodě lze opět vystoupat na zámeckou věž

  • Vydáno8. října 2014
Na zámku v Náchodě můžete od začátku října vystoupat na zámeckou věž, která je po rekonstrukci opět přístupná. Prohlídka věže je začleněna do tzv. Malého okruhu, který obsahuje prohlídku věže, terasy a sklepení, přičemž vstupné pro dospělého návštěvníka činí 30 Kč, snížené 20 Kč a děti do šesti let mají vstup zdarma.

Zámek NáchodZámecká věž vysoká 51 metrů, pro svůj vzhled pojmenovaná Máselnice, nabízí z přístupného ochozu zajímavý pohled na město a jeho blízké okolí, ale i panorama Krkonoš a Orlických hor. Oprava se týkala  statické poruchy věže, dále byla vyměněna střešní krytina i narušené dřevěné prvky a zároveň se podařilo obnovit původní dlažbu na ochozu, která byla přes 50 let schována pod betonovou vrstvou.

Velká věž byla se svou šířkou 11 m a průměrnou tloušťkou zdi 3,5 m nejdůležitějším obranným prvkem středověkého hradu. Roku 1570 byla věž poškozena bleskem a při následné opravě na počátku 17. století opatřena otevřeným ochozem a dvojí lucernou s bání. Další úder blesku poničil její horní část roku 1721, tehdy byla snížena o jedno patro. Ve druhém patře se nachází vstup do hladomorny a těsně pod ochozem výklenky s komorami pro hradní stráže.

NáchodV samotném zámku jsou k vidění celkem tři samostatné prohlídkové okruhy týkající se jeho historie. Velmi zajímavou částí prohlídky jsou historické interiéry z období, kdy byl zámek ve vlastnictví italského rodu Piccolomini, jejichž součástí jsou sbírky bruselských gobelínů a květinových zátiší. Až do konce října můžete Piccolominské sbírky vidět také při večerní prohlídce  s "Černou paní" a dalšími strašidly. Poslední taková prohlídka je možná v sobotu 25. října od 17:30 hodin. Pro velký zájem doporučujeme rezervaci předem na tel. 491 426 201 nebo 608 181 921.

Zámek Náchod – perla na hranici mezi Českou republikou a Polskem

Zámek Náchod – perla na hranici mezi Českou republikou a Polskem

Zámek Náchod uvidíte již z dálky při příjezdu do města. Zámecký komplex má celkem pět nádvoří a nabízí zajímavou atmosféru. K vidění jsou tři samostatné prohlídkové okruhy.