Úvod > Aktuality > Na zámku v Lysicích se mimořádně otevře zrestaurovaná sala terrena, oranžerie a zámecké zahradnictví

Na zámku v Lysicích se mimořádně otevře zrestaurovaná sala terrena, oranžerie a zámecké zahradnictví

Vydáno 17. dubna 2019 Zážitky
Půvabnou výstavu Jaro na lysickém zámku v krajce můžete zhlédnout na zámku v Lysicích. Výstava jarních a velikonočních aranžmá tentokrát v duchu vzdušné krajky je přístupná od 13. do 22. dubna 2019. V sobotu 13. 4. 2019 v rámci Mezinárodního dne památek bude mimořádně končit prohlídka trasy I. v právě zrestaurované sala terreně. V neděli 21. 4. a v pondělí 22. 4. budou navíc mimořádně otevřeny skleníky a oranžerie zámeckého zahradnictví.
Zámek Lysice otevírá 21. a 22. dubna zámeckou oranžerii s citrusovníky a unikátními, přes sto padesát let starými stromy kamélií. Otevřeno bude od 10:00 do 16:00 hodin, vstupné do zahradnictví a oranžerie je jednotné, za 20 Kč a pokud předtím navštívíte zámek, budete mít vstup do oranžerie zdarma.

Návštěvníci si mohou ve sklenících prohlédnout nejen kvetoucí keře a stromy kamélií, ale i sbírku citrusovníků a další rostliny.

Do kompletně obnovené oranžérie zámku Lysice byly kamélie převezeny z Karlových Varů v letech 1996–1997. Jedná se o šestici vzrostlých exemplářů dosahujících výšky téměř pěti metrů. Karlovy Vary však nebyly původním místem, kde byly tyto stromy kamélií pěstovány. Je velmi pravděpodobné, že v období 2. světové války byly právě převozem do Varů uchráněny před bombardováním.
Zámek Lysice - s novou expozicí Marie von Ebner Eschenbach

Zámek Lysice - s novou expozicí Marie von Ebner Eschenbach

Tato barokní stavba na místě renesanční vodní tvrze, upravovaná ještě počátkem 19. století, vyniká skvostnými a bohatě zařízenými interiéry. Ty představují návštěvníkům životní prostředí a styl přední moravské hraběcí rodiny Dubských z Třebomyslic.