Úvod > Aktuality > Na zámku v Lysicích vás čekají perníkové Velikonoce
Zážitky

Na zámku v Lysicích vás čekají perníkové Velikonoce

  • Vydáno13. dubna 2022
Půvabnou výstavu Perníkové Velikonoce můžete zhlédnout na zámku v Lysicích. Výstava jarních a velikonočních aranžmá tentokrát v duchu perníkových pochoutek je přístupná od 14. do 18. dubna 2022. Otevřen bude první okruh, ve dnech 17. a 18. dubna také druhá prohlídková trasa.
Přijďte se potěšit květinami a umem lysických zahradníků i vůní perníku! Jde o tradiční jarní květinovou výstavu tentokráte doplněnou o tradiční pečivo – perníky. Perníkové Velikonoce se na lysickém zámku budou slavit od čtvrtka 14.4. až do neděle 17.4. vždy od 10 do 16 hodin. Dále pak i na Velikonoční pondělí 18. 4. od 9 do 16 hodin, kdy bude probíhat prodej perníků. Ve dnech 14. až 16.4. budou prohlídky začínat vždy každou celou hodinu.

První trasa zámkem nazvaná Reprezentační prostory (základní okruh) je vyzdobena nejen květinovým aranžmá, vstupné 170 Kč dospělí, 140 Kč snížené. Druhá trasa s názvem Privátní a hostinské pokoje (výběrový okruh) je přístupná pouze 17. a 18. 4. v 11:00, 14:00 a 15:00 hodin.

Ačkoli se zámek Lysice otevírá, zámecká zahrada a skleníky však zůstávají kvůli rozsáhlé rekonstrukci uzavřeny. Stále zde totiž probíhá jejich rekonstrukce. Práce byly zahájeny v říjnu 2021 a dokončeny budou do konce roku 2023. Ve sklenících se nachází starobylé stromy kamélií i sbírka citrusovníků a další rostliny. V letech 1996–1997 byly do oranžérie převezeny kamélie z Karlových Varů – šest vzrostlých exemplářů o výšce téměř pět metrů. Rostliny však z Varů nepocházely – je velmi pravděpodobné, že v období 2. světové války byly převozem do lázeňského města uchráněny před bombardováním. Obnovenou zahradu i skleníky v plné kráse uvidíte na jaře v roce 2024. Kromě velikonočních prohlídek se letos můžete v Lysicích těšit na ty prázdninové. Interiéry zámku budou obohaceny o kostýmy z pohádek, které se na lysickém zámku natáčely.
Zámek Lysice – s novou expozicí Marie von Ebner Eschenbach

Zámek Lysice – s novou expozicí Marie von Ebner Eschenbach

Tato barokní stavba na místě renesanční vodní tvrze, upravovaná ještě počátkem 19. století, vyniká skvostnými a bohatě zařízenými interiéry. Ty představují návštěvníkům životní prostředí a styl přední moravské hraběcí rodiny Dubských z Třebomyslic.

Další aktuality

V bitvě u Slavkova bude bojovat na tisíc vojáků

Jednu z nejzásadnějších bitev devatenáctého století znovu svedou francouzští, ruští a rakouští vojáci. Od bitvy u Slavkova letos uplyne 217 let a mezi vzpomínkovými akcemi o prvním prosincovém víkendu nebude jako tradičně chybět její velká rekonstrukce. Hlavní vzpomínková akce věnovaná napoleonské historii ve střední Evropě proběhne na slavkovském bojišti ve dnech 1. až 4. prosince 2022.
Jihomoravský kraj | Památky

Nejen Punkevní jeskyně jsou přes zimu otevřeny

Prohlídková trasa Punkevních jeskyní je během zimních měsíců pro turisty běžně přístupná, otevřeno zde mají mimo pondělí vždy v čase 8:40 až 14:00 hodin. Z důvodu velkého zájmu návštěvníků doporučujeme zajistit si rezervaci předem. Mimořádnou prohlídku jeskyní mimo otevírací dobu, v případě, že to provozní podmínky dovolí, lze provést po předchozí dohodě se správou jeskyní. Skupinu musí tvořit minimálně 10 lidí se 100% příplatkem na každou osobu.
Jihomoravský kraj | Příroda

Nejlepším vínem České republiky 2023 je Ryzlink vlašský Vinařství Mikrosvín Mikulov

V Centru Excelence ve Valticích proběhlo ve dnech 23. a 24. listopadu finálové kolo hodnocení nejvyšší a největší soutěže vín v České republice, Salonu vín – národní soutěže vín ČR 2023. Absolutním šampionem se stalo víno Ryzlink vlašský, řada Flower Line, 2021, pozdní sběr z Vinařství Mikrosvín Mikulov. Soutěž pořádá Národní vinařské centrum za podpory Vinařského fondu a ve spolupráci se Svazem vinařů ČR.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Brněnské Vánoce rozzáří moravskou metropoli

Vánoční trhy v ulicích Brna navodí tu pravou vánoční atmosféru. V letošním roce se trhy konají od 25. listopadu do 24. prosince 2022 na Zelném trhu, Moravském náměstí či na náměstí Svobody a Dominikánském náměstí. Do pohybu se opět dá i vyhlídkové kolo. Přijďte zažít tu pravou adventní atmosféru spojenou s vánočními trhy v srdci Brna!
Jihomoravský kraj | Zážitky