ÚvodAktualityNa zámku v Lysicích vás čekají perníkové Velikonoce
Zážitky

Na zámku v Lysicích vás čekají perníkové Velikonoce

  • 13. dubna 2022
Půvabnou výstavu Perníkové Velikonoce můžete zhlédnout na zámku v Lysicích. Výstava jarních a velikonočních aranžmá tentokrát v duchu perníkových pochoutek je přístupná od 14. do 18. dubna 2022. Otevřen bude první okruh, ve dnech 17. a 18. dubna také druhá prohlídková trasa.
Přijďte se potěšit květinami a umem lysických zahradníků i vůní perníku! Jde o tradiční jarní květinovou výstavu tentokráte doplněnou o tradiční pečivo – perníky. Perníkové Velikonoce se na lysickém zámku budou slavit od čtvrtka 14.4. až do neděle 17.4. vždy od 10 do 16 hodin. Dále pak i na Velikonoční pondělí 18. 4. od 9 do 16 hodin, kdy bude probíhat prodej perníků. Ve dnech 14. až 16.4. budou prohlídky začínat vždy každou celou hodinu.

První trasa zámkem nazvaná Reprezentační prostory (základní okruh) je vyzdobena nejen květinovým aranžmá, vstupné 170 Kč dospělí, 140 Kč snížené. Druhá trasa s názvem Privátní a hostinské pokoje (výběrový okruh) je přístupná pouze 17. a 18. 4. v 11:00, 14:00 a 15:00 hodin.

Ačkoli se zámek Lysice otevírá, zámecká zahrada a skleníky však zůstávají kvůli rozsáhlé rekonstrukci uzavřeny. Stále zde totiž probíhá jejich rekonstrukce. Práce byly zahájeny v říjnu 2021 a dokončeny budou do konce roku 2023. Ve sklenících se nachází starobylé stromy kamélií i sbírka citrusovníků a další rostliny. V letech 1996–1997 byly do oranžérie převezeny kamélie z Karlových Varů – šest vzrostlých exemplářů o výšce téměř pět metrů. Rostliny však z Varů nepocházely – je velmi pravděpodobné, že v období 2. světové války byly převozem do lázeňského města uchráněny před bombardováním. Obnovenou zahradu i skleníky v plné kráse uvidíte na jaře v roce 2024. Kromě velikonočních prohlídek se letos můžete v Lysicích těšit na ty prázdninové. Interiéry zámku budou obohaceny o kostýmy z pohádek, které se na lysickém zámku natáčely.
Zámek Lysice Památky

Zámek Lysice

Tato barokní stavba na místě renesanční vodní tvrze, upravovaná ještě počátkem 19. století, vyniká skvostnými a bohatě zařízenými interiéry. Ty představují návštěvníkům životní prostředí a styl přední moravské hraběcí rodiny Dubských z Třebomyslic.

Další aktuality

Mikulov není jen městem vína: ochutnejte vůně a chutě národů Podyjí

Již tradičně se koná každé léto v Mikulově Festival kultur národů Podyjí, na němž všechny zde žijící národnostní skupiny představují své hudební, taneční, divadelní i kulinářské výtvory. Ten letošní se koná od 19. do 21. července 2014.
19. červenec 2024 12:25
Zážitky, Jihomoravský kraj

Hrad Cornštejn chystá na víkend jarmark

V sobotu 20. července 2024 se na hradě Cornštejně nad Vranovskou přehradou bude konat oblíbený jarmark s ukázkami řemesel. K ochutnání budou středověké pokrmy, ale i domácí zavařeniny a sirupy, přírodní kosmetika nebo domácí chléb. A děti vezměte určitě s sebou – bude tu pro ně připraven bohatý program.
18. červenec 2024 10:00
Památky, Jihomoravský kraj

Shakespeare v Brně zase nemá prázdniny: Letní shakespearovské slavnosti zvou na Špilberk

Shakespearovy slavnosti začaly v Brně na Špilberku v pondělí 15. července 2024 a opět do moravské metropole přináší bohatý program. Diváci Slavností si tento rok užijí novou komedii Marná lásky snaha slavného anglického dramatika, od jehož narození letos uplynulo 460 let. Letos se na nádvoří hradu Špilberk odehraje ještě 14 představení v hvězdném obsazení. Shakespearovské letní slavnosti v Brně pak zakončí 7. srpna magická komedie Bouře.
17. červenec 2024 11:00
Kultura, Jihomoravský kraj

Krajinou Pálavy do minulosti a zpět: tipy na místa spojená s archeologií

V severozápadním výběžku Panonské nížiny, v nejteplejší a téměř nejsušší oblasti České republiky, se nachází Pavlovské vrchy. Zdejší zem dodnes střeží dávná tajemství lovců mamutů, Keltů i zapomenuté osudy vojáků X. římské legie, kteří tu podle legendy začali s pěstováním vinné révy. Objevte tato ikonická místa české archeologie i vy a vydejte se za dávnými lovci, do římského tábora i na slovanská sídliště!
17. červenec 2024 6:00
Památky, Jihomoravský kraj

Miroslav o víkendu provoní meruňky

Od 19. do 21. července 2024 proběhne v Miroslavi největší místní kulturní akce – Meruňkobraní s jarmarkem u Floriána. Letos již 33. ročník akce nabídne nákupy všeho druhu, ukázky lidových řemesel, průvod v dobových kostýmech, španělskou drezúru koní, soutěž v požárním sportu, koncerty a mnoho dalšího.
15. červenec 2024 14:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Zámek Uherčice zve na nový prohlídkový okruh Zámecké interiéry

Zámek Uhečice otevřel v letošní sezóně zcela novou trasu. Jedná se o celkem sedm nově zpřístupněných místností ve východním křídle zámku, včetně jedinečné Andělské chodby. Ta je unikátní a v obdobném rozsahu nevídaná především vrcholně barokní štukovou výzdobou. Východním křídlem zámku provede zájemce trasa nazvaná „Zámecké interiéry“.
14. červenec 2024 12:00
Památky, Jihomoravský kraj

Seriál výletů Krajem vína 2024 a vinařské stezky lákají na kolo za vůní Pálavy

Seriál výletů Krajem vína po Moravských vinařských stezkách se dostal přesně do své poloviny. Druhou červencovou sobotu 13. 7. 2024 čeká příznivce cyklistiky výprava „Na kole za vůní Pálavy“. Cyklisté i pěší pochodníci tak mohou putovat minerální vinařskou krajinou s dalekými výhledy. Start a cíl bude v Zámeckém hotelu Anton Florian ve Valticích.
11. červenec 2024 16:00
Letní sporty, Jihomoravský kraj

Hudební festival rozezní opět Znojmo

Letos již 20. ročník Hudebního festivalu Znojmo stmelí od 10. do 28. července 2024 excelentní hudbu, vyhlášená vína a přátelskou atmosféru letního Znojma. Na festival přijede patron festivalu Pavel Šporcl a řada dalších. Autentická nálada letního Znojma v kombinaci se špičkovými umělci a díly činí z Hudebního festivalu Znojmo skvělou událost. Mnoho akcí vzniká přímo na míru festivalu a nejsou jinde k vidění, nebo jsou na festivalu uvedeny poprvé. Těšit se můžete na 18 dní hudby, vína a pohodu jižní Moravy.
10. červenec 2024 21:34
Zážitky, Jihomoravský kraj