Úvod > Aktuality > Na zámku v Děčíně vznikne nová expozice
Interiéry decínského zámku projdou behem zimy a jara velkou promenou
"> Interiéry decínského zámku projdou behem zimy a jara velkou promenou "> Nepujde jen o obrazy, ale též o nábytek a další mobiliár "> Obraz Trh v jižní krajine patrí k nejcennejším dílum, které Thunové vlastnili
Památky

Na zámku v Děčíně vznikne nová expozice

  • Vydáno28. listopadu 2013
V rámci projektu "In Situ!", zaměřeného na interiéry českých a saských památkových objektů, obohatí zámeckou expozici v Děčíně další série obrazů z původního vybavení. Dojde také ke kompletní reinstalaci stávajících prostor a ke zpřístupnění celé řady dalších místností zámku.
Zámek DěčínInteriéry děčínského zámku projdou během zimy a jara velkou proměnou. Díky prostředkům ze společného projektu se saským zámkem Weesenstein dojde k zásadní rekonstrukci stávající prohlídkové trasy. Průzkumy spokojenosti návštěvníků ukázaly, že pro některé z nich byla prohlídková trasa příliš krátká či ve srovnání s jinými objekty méně vybavená. Tento nedostatek správa zámku dlouhodobě napravuje získáváním původních předmětů ze zámeckých sbírek a jejich instalací zpět na původní místa.

Zásah, ke kterému dojde v nejbližších měsících, bude ovšem mnohem razantnější. Dojde ke kompletní reinstalaci stávajících prostor a ke zpřístupnění celé řady dalších místností v přízemí i prvním patře jižního křídla. Vzniknou tak dvě plnohodnotné prohlídkové trasy, které se budou navzájem doplňovat. Prohlídková trasa bude také moci mnohem pružněji reagovat na různé společenské akce v reprezentačních prostorech západního křídla, jako jsou například svatební obřady či komerční pronájmy. Prvním krokem k uskutečnění tohoto záměru je restaurování cenných historických předmětů, které ozdobí zatím prázdné místnosti jižního křídla. Tentokrát nepůjde jen o obrazy, ale též o nábytek a další mobiliář. Většina předmětů bude zapůjčena z Národního památkového ústavu a nově také z Národní galerie. Z obrazů, které se týkají přímo Děčína a jeho okolí se na zámek vrátí například zpodobnění posledního rysa zastřeleného na děčínském panství.

Pracovna hraběteV letošním roce se také poprvé ve větší míře uplatní žánrová malba – pro úvodní etapu restaurování zvolila správa zámku například „Trh v jižní krajině“ od italského renesančního malíře Francesca Bassana, jedno z nejrozměrnějších a zároveň nejcennějších děl, které Thunové vlastnili. Při posledním oficiálním ocenění rodinné obrazárny byl tento obraz oceněn na vůbec nejvyšší hodnotu. Dalším cenným dílem, které se právě v těchto dnech přesouvá do restaurátorských dílen, je čtveřice rozměrných námořních výjevů rakouského barokního malíře Johanna Antona Aismanna. Velmi podobné obrazy stejného umělce zdobí například chodby Pražského hradu a stejnou funkci by měly mít i na děčínském zámku. Během zimy by se tak na děčínský zámek mělo přesunout zhruba 20 obrazů, několik desítek grafických listů a větší soubor nábytku.

Nové prohlídkové trasy děčínského zámku budou veřejnosti zpřístupněny na počátku návštěvnické sezony 2014.
Zámek Děčín – zámek s monumentální barokní konírnou

Zámek Děčín – zámek s monumentální barokní konírnou

Zámek Děčín, ležící nad soutokem Labe a Ploučnice, patří mezi nejvýznamnější historické památky severních Čech. Zámek okouzlí návštěvníky především tehdejší nejznámější rosarií v habsburské monarchii Růžovou zahradou a monumentální barokní konírnou. Otevřené je také revitalizované jižní křídlo.