Úvod > Aktuality > Zámek Dačice láká láká na výstavu loutek a rodinných divadélek
Na zámku v Dacicích byla otevrena nová prohlídková trasa
"> Na zámku v Dacicích byla otevrena nová prohlídková trasa "> K videní je také ložnice Karoliny Dalbergové "> Soucástí nove vzniklé expozice je velká rada exponátu, které dosud nebyly nikdy vystaveny "> Apartmán hrabete Friedricha Ferdinanda Dalberga
Památky

Zámek Dačice láká láká na výstavu loutek a rodinných divadélek

  • Vydáno7. června 2015
V sobotu 13. června 2015 se na zámku Dačice otevře výstava „Za oponou čeká fantazie. Loutky a rodinná divadélka ze sbírek Národního muzea.“ Více než dvě stovky exponátů, mapujících jednu z nejvýznamnějších kapitol domácího loutkového divadla, představí výstava, kterou ve spolupráci s Divadelním oddělením Národního muzea uspořádala Správa státního zámku v Dačicích. Výstava potrvá do 31. srpna 2015.
Prohlídkové interiéry zámku Dačice se rozšířily o 20 místnostíNová výstava na zámku představí nejen ukázky sériové produkce loutek, dekorací i celých divadel, vytvářených špičkovými výtvarníky své doby (např. František Kysela nebo Artuš Scheiner), ale i naprosté unikáty. Mezi nimi vyniká například jediný zachovaný exemplář prvního česky tištěného loutkového divadla u nás, které vydalo Nakladatelství Josefa R. Vilímka v roce 1894 a které reprodukuje portál Národního divadla s nápisem Národ sobě. Téměř celý náklad ještě před uvedením na trh shořel a dodnes se zachoval patrně jediný exemplář, který uvidí právě návštěvníci dačické výstavy.

Dalším unikátem, který budou moci návštěvníci obdivovat, jsou ručně malované plošné loutky malíře Mikoláše Alše, které vytvořil pro své děti. Na základě Alšových ilustrací v loutkářských knížkách vznikly roku 1912 i nejstarší české sériově vyráběné loutky, příznačně zvané Alšovky. Z jejich nejranější produkce bude na výstavě k vidění slavná pohádková trojice Dlouhý, Široký a Bystrozraký.

Kromě dalších kompletních rodinných divadel z první poloviny 20. století a několika desítek loutek vyrobených firmami Antonína Münzberga, Jana Krále či Aloise Preclíka zapůjčilo Národní muzeum také loutky, které významní výtvarníci vyrobili pro své rodiny či přátele.

Výstava chce také návštěvníkům připomenout stručnou historii loutkových divadel v českých zemích. Jeho kořeny sahají až do 17. století, kdy začali naší zemí putovat kočovní loutkáři. Na sklonku 19. století se loutkové divadlo přestěhovalo z návsí, náměstí a hostinců i do vesnických chalup a měšťanských pokojů. Rozmach česky hraného loutkového divadla byl součástí národního obrození, a i díky tomu se rozšířilo v našich zemích tak jako nikde jinde v celé Evropě.

Součástí výstavy je také prostor pro dětské návštěvníky či jejich hravé rodiče. Sami si budou moci vyzkoušet zahrát divadlo podle své vlastní fantazie, či s pomocí úryvků kdysi tak populárních pohádkových her. Nezbývá, než se vydat za oponu, do světa fantazie.
Zámecký park v Dačicích

Zámecký park v Dačicích

Zámecký přírodně – krajinářský park v Dačicích je bohatý množstvím stromů, keřů a bylin, zastoupených v mnoha druzích a kultivarech. Zahradně-architektonický záměr plně využívá členitého terénu, svažujícího se od budovy zámku k jihozápadu, a zahrnuje také plochu rybníka s ostrůvkem.

Starý zámek v Dačicích se sgrafitovou výzdobou

Starý zámek v Dačicích se sgrafitovou výzdobou

Na severním konci Palackého náměstí se nachází krásný městský renesanční palác který je zdobený sgrafitovým kvádrováním. Dříve byl nazývaný „panské obydlí", první ze dvou dačických zámků.

Nový zámek v Dačicích – zámek s muzeem a galerií

Nový zámek v Dačicích – zámek s muzeem a galerií

Město Dačice leží na cestě mezi Telčí a Slavonicemi, pokud pojedete kolem, nezapomeňte navštívit zdejší "Nový zámek". Nenápadná klasicistní fasáda ukrývá nádherně zdobené interiéry, zařízené do podoby, jakou měly na počátku 20. století. V zámku sídlí také Městské muzeum a galerie.

Zámecká kavárna Café Dalberg v Dačicích

Zámecká kavárna Café Dalberg v Dačicích

V Novém zámku v Dačicích najdete zámeckou kavárnu kde lze ochutnat unikátní zákusky. Jedná se o dalberské dezerty, pečené podle receptů z kuchařek dochovaných v zámecké knihovně. Mimo to si zce vychutnáte vynikající kávu a další nápoje.