Úvod > Aktuality > Na zámku v Českém Krumlově otevřeli kabinet kuriozit a renesančí apartmá
Za vstup do zámeckého areálu letos ušetríte
"> Za vstup do zámeckého areálu letos ušetríte "> Letošní novinkou je novinkou je kabinet vedy a kuriozit "> Vstup do barokního divadla je letos levnejší
Památky

Na zámku v Českém Krumlově otevřeli kabinet kuriozit a renesančí apartmá

  • Vydáno2. dubna 2013
Zámek v Českém Krumlově již otevřel návštěvníkům své brány. Perla UNESCO navíc připravila do nové sezóny řadu novinek – první prohlídková trasa byla rozšířena o rožmberské renesanční apartmá a zajímavý kabinet kuriozit. Oproti loňskému roku také návštěvníci ušetří na vstupném.
Zámek a hrad v Českém KrumlověNa zámku v Českém Krumlově došlo k výrazné změně expozice na prohlídkové trase I., kde byly přeměněny renesanční pokoje na nově zařízenou ložnici, hodovní světnici a dva předpokoje z období, kdy na zámku žil Vilém z Rožmberka se svojí čtvrtou manželkou, Polyxenou z Pernštejna. V renesančím apartmá z 16. století uvídíte mimo jiné krumlovské jezulátko – věrnou kopii Pražského jezulátka od neznámého autora. Krumlovská soška má stejně zatíženou nohu, stejně přenesenou váhu, stejně má ruce, prstíčky i vlásky a věrné jsou si i v obličeji. Kopie vznikla pravděpodobně někdy v polovině 19. století. Mimo této sošky je k vidění také replika oděvu Polyxeny včetně dobových šperků, renesanční stolní hry, keramika a další drobné předměty.

Další novinkou je kabinet vědy a kuriozit, který by ve vás měl navodit atmosféru soukromé badatelny z 18. a 19. století. Jsou zde vystaveny exponáty z různých vědních oboru, například artefakty vztahující se k anatomii, astronomii, zoologii či botanice. Další dobrou zprávou je, že za vstup do zámeckého areálu letos ušetříte – zlevněný bude vstup do Barokního divadla a rodinná vstupenka do Hradního muzea a věže.
Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Státní hrad a zámek Český Krumlov je významným a velmi vyhledávaným turistickým místem. Veřejnosti je otevřen od dubna do října. Celý areál hradu a zámku je průchozí, veřejnosti přístupný a v sezóně, zvláště v podvečer, je nevšedním zážitkem procházka jednotlivými nádvořími.

Hradní muzeum v areálu Hradu a zámku v Českém Krumlově

Hradní muzeum v areálu Hradu a zámku v Českém Krumlově

Hradní muzeum v areálu českokrumlovského hradu a zámku je nejstarší dochovanou částí českokrumlovské rezidence. Představuje exponáty ze zámeckých depozitářů a připomíná nejvýznamnější události, vztahující se k rožmberským, eggenberským a schwarzenberským vlastníkům krumlovského panství.

Zámecké barokní divadlo v Českém Krumlově – nejstarší barokní divadlo na světě

Zámecké barokní divadlo v Českém Krumlově – nejstarší barokní divadlo na světě

Unikátní barokní divadlo je situováno na zámku v samém historickém jádru města Český Krumlov, které je národní kulturní památkou a památkou seznamu UNESCO. Na celém světě jsou zachována jen čtyři divadla z 18. století se zachovanými dekoracemi a mašinerií, to českokrumlovské je však nejstarší.