Úvod > Aktuality > Na zámku Sychrov se podařilo dokončit obnovu Rohanské aleje
Na zámku Sychrov se podarilo dokoncit obnovu Rohanské aleje
"> Na zámku Sychrov se podarilo dokoncit obnovu Rohanské aleje "> Alej je jednou ze trí páterních os parku na Sychrove "> Puvodní barokní zámek na Sychrove byl po roce 1840 prestavován v novogotickém slohu
Příroda

Na zámku Sychrov se podařilo dokončit obnovu Rohanské aleje

  • Vydáno29. srpna 2014
Monumentální Rohanova alej procházející zámeckým parkem na Sychrově se dočkala obnovy. Čtvrtina dubů však byla natolik poničena, že ji nahradily nové stromy. Dalších pět desítek dubů a přes 230 lip pak bylo ozdravně prořezáno. Alej Rohanka je významným dokladem vývoje zahradního umění u nás. Historicky, s největší pravděpodobností, předcházela výsadba aleje založení ostatních porostů v parku.

Park SychrovObnova aleje byla navržena a realizována s cílem zachovat po maximálně dlouhou dobu charakteristický pohled od zámku. Celkově bylo ošetřeno 37 kusů stromů, pokáceno jich bylo 25 a nově vysázeno – na stejné místo, po odstranění pařezu a výměně půdy 35 kusů. Společně s výsadbou nových stromů byla také provedena pěstební opatření na sousedních porostech a byly odstraněny nálety z hranice aleje, aby ji žádné dřeviny nezastiňovaly.

Alej je jednou ze tří páteřních os parku na Sychrově a je tvořena pyramidálními duby a za hranicí přechází do lipové aleje v krajině. Takový soubor pyramidálních dubů není soustředěn nikde v České republice. Ve skutečnosti se jedná o několik klonů množených roubováním, další podstatnou skupinou jsou semenáči, kteří nedrží přísně úzký tvar koruny a ve stáří se jejich koruna rozevírá.

Zámek SychrovPůvodní barokní zámek na Sychrově byl po roce 1840 přestavován v novogotickém slohu, jako rodové sídlo Rohanů. V těchto intencích byl knížetem Kamilem Rohanem založen i nový zámecký park, uspořádaný na trojici hlavních prostorových os, která se rozvíjí od parkového průčelí zámku. Centrální osa parku je ukončena zdobným portikem vzdálené oranžérie. Unikátní příjezdová cesta lemovaná alejí 88 pyramidálních dubů, která pokračuje za branou dále do krajiny alejí 234 lip a je pohledově ukončena věží kostela ve vzdálených Jenišovicích, tvoří druhou základní osu parku. Alej původně měla vést od sychrovského zámku až k patronátnímu kostelu v Jenišovicích, kde si Rohanové chtěli zřídit rodinnou hrobku, majitelé polí za silnicí však odmítli pozemky prodat, alej mohla být tedy vysázena pouze na půdě patřící Rohanům.

Zámecký park Sychrov – unikátní sbírka dřevin

Zámecký park Sychrov – unikátní sbírka dřevin

U romantického novogotického zámku Sychrov se rozprostírá rozlehlý anglický park, který po roce 1820 založil první z rodu Rohanů, kníže Charles Alain de Rohan, pro kterého bylo sbírat rostliny vášní. V letech 1840 až 1850 zde vysázel nejvíce dřevin, podle dokladů 398 jehličnanů a 1495 listnáčů.

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Novogotický zámek Sychrov, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, znáte z pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Zámek nabízí 3 návštěvnické okruhy, noční prohlídky, ukázky sokolnictví, koncerty.

Další aktuality

28.9.
2022
Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Liberecký kraj | Příroda
22.9.
2022
České značky: areál Svijany a LIF Group

České značky: areál Svijany a LIF Group

Liberecký kraj | Životní styl