Úvod > Aktuality > Na zámku Sychrov je k vidění nová expozice stolničení
Na zámku Sychrov je k vidění nová expozice stolničení
">
Památky

Na zámku Sychrov je k vidění nová expozice stolničení

  • Vydáno2. července 2013
Nová prohlídková trasa, která je zaměřena na stolničení nabízí reálnouo instalaci všedních i svátečních tabulí, včetně ukázky renesančního nástolníku z marcipánu a klasicistního nástolníku z porcelánových figurek včetně typického banketového poschoďového buffetu s nádobím na podívanou. Expozice je umístěna v Bertině křídle zámku a je tak od července do října druhou prohlídkovou trasou na státním zámku Sychrov.
Expozice na sychrovském zámku je zaměřena především na reálie ze šlechtických fondů z období od založení Rakouského císařství v roce 1804 do zániku monarchie, resp. do zrušení šlechtictví v Rakousku v roce 1919. Vystaveny jsou ovšem i některé reálie starší, event. některé reálie novější, pokud to bylo vhodné k doložení vývoje určitého jevu.

Dvě místnosti jsou věnovány appartementům, kde se podávaly malé snídaně, velké snídaně, kolace (přilepšení), většina jídel a nápojů všedních dnů a zvláště jídel a nápojů postních dnů. V samostatné místnosti je instalována rodinná jídelna appartementu, kde se také pořádaly společenské večeře; dále tu jsou představeny i reálie k oficiální hostině zvané dîner, podávané na stříbře. Zmíněno je i některé nádobí francouzské kuchyně. Další místnost představuje dámský salon v appartementu s podáním čaje – čajový goûter.

Samostatná místnost je věnována reáliím k podávání nápojů příslušných k jídlu a některých speciálních nápojů, typických např. pro noční večeři zvanou souper.  Místnost s tureckým stanem poskytla příležitost k instalaci pikniku.

Zvláštní skleník je věnován podání jídel služebným osobám s řadou unikátních reálií, které se dochovaly jen výjimečně.

Expozice vrcholí ideálními rekonstrukcemi slavnostních tabulí, instalovanými ve dvou místnostech. V první místnosti je instalován renesanční nástolník z marcipánu a klasicistní nástolník z porcelánových figurek včetně typického banketového poschoďového buffetu s nádobím na podívanou. V druhé místnosti je instalována rekonstrukce barokního nástolníku ze skládaných a lámaných ubrousků. Vystaveno je i několik dalších ubrouskových kreací a uvedena historie prostírání jídelní tabule.
Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Novogotický zámek Sychrov, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, znáte z pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Zámek nabízí 3 návštěvnické okruhy, noční prohlídky, ukázky sokolnictví, koncerty.

Další aktuality

28.9.
2022
Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Liberecký kraj | Příroda
22.9.
2022
České značky: areál Svijany a LIF Group

České značky: areál Svijany a LIF Group

Liberecký kraj | Životní styl