Úvod > Aktuality > Na zámku Manětín rekonstruují oranžerii
Na zámku Manětín rekonstruují oranžerii
"> "> ">

Na zámku Manětín rekonstruují oranžerii

Vydáno 8. dubna 2020 Památky
Státní zámek Manětín je sice návštěvníkům uzavřený, což ale neznamená, že se zde nepracuje. V těchto dnech probíhá obnova původní zámecké oranžerie, která se před více než půlstoletím zřítila a zůstaly z ní jen zbytky obvodových zdí. Po svém dokončení bude sloužit především kulturním účelům.
manětínZámek Manětín se pustil do rekonstrukce původní zámecké oranžerie. Stavbaři vztyčili zhruba pětimetrové pilíře a vybudovali dřevěnou konstrukci přední stěny, která je už osazená sklem. Z historické stavby se uvnitř dochovaly také nástěnné malby, na jejichž obnově pracují restaurátoři. Celá oranžerie měří na délku 27 metrů a na šířku osm metrů.
 
manětínPředtím, že byly stavební práce zahájeny, probíhal v oranžerii podrobný archeologický průzkum. Ten odhalil zajímavé technické detaily stavby - topné kanály a systém vytápění i paty nosných dubových pilířů. S obnovou bývalé oranžerie začali na zámku už vloni, kdy se podařilo dostavět zdi, štíty, krovy a střechu, která dostala luxusní břidlicovou krytinu.

Po dokončení všech stavebních prací bude oranžerie zámku Manětín sloužit jako multifunkční prostor pro pořádání různých kulturních akcí, výstav, koncertů nebo svatebních obřadů.
Zámek Manětín - historie rodu Lažanských

Zámek Manětín - historie rodu Lažanských

Při prohlídce zámku Manětín si návštěvníci prohlédnou bohatou sochařskou výzdobu a místnosti spojené především s historií Karla Maxmiliána Lažanského a jeho ženy Marie Gabriely, jako např. hraběnčinu pracovnu, velký a malý hraběnčin salon, ale i pánskou pracovnu či lovecký pokoj.