Úvod > Aktuality > Na zámku Litomyšl se ocitnete v objetí renesance
Na zámku Litomyšl se ocitnete v objetí renesance
"> "> "> "> ">
Památky

Na zámku Litomyšl se ocitnete v objetí renesance

Vydáno 19. června 2021
Po mnoha letech a po zdolání 175 schodů budete moci zavítat 19. a 20. června 2021 na renesanční věž zámku Litomyšl a pokochat se pohledem do okolní krajiny, na starobylé historické centrum města a zažít neopakovatelnou atmosféru zámeckého areálu. Další novinkou je reinstalace základního okruhu, kterou chystá správa zámku od července.
Zámek LitomyšlNová trasa pod názvem Zámek za Thurn-Taxisů bude časově zahrnovat období od roku 1855 do roku 1945 a připomene poslední šlechtické majitele Thurn-Taxisy, kterým litomyšlský zámek sloužil jako letní sídlo. Užijte si novou sezónu na zámku Litomyšl!

Tradiční hudební festival Smetanova Litomyšl proběhne opět v jedinečném prostředí arkádového nádvoří státního zámku Litomyšl od 1. do 11. července. Máte se opravdu na co těšit.

Na zámku se chystá také velká stavební obnova, respektive dvě souběžné: v rámci programu IROP (244 mil.) se počítá s obnovou interiérů zámku, střechy, zázemí pro návštěvníky, zabezpečovací technikou, digitalizací a také s novou expozicí „Proč je zámek UNESCO“ – s realizací do konce roku 2023, a projekt „Péče o národní kulturní dědictví “ (375 mil.), který zahrnuje opravu zámeckých fasád včetně restaurování vzácných sgrafit, expozici „Historie divadla“ a obnovu Panského domu – s realizací do roku 2027 (finance z programu Péče o národní kulturní dědictví). V současné době probíhá příprava veřejné zakázky.
Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek je zapsán na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jako příklad středoevropské šlechtické rezidence z období renesance.

Zámecké návrší Litomyšl

Zámecké návrší Litomyšl

Zámecké návrší v Litomyšli tvoří jedinečný komplex historických budov, nádvoří, zahrad a parků. Jedná se o pivovar, jízdárnu, konírnu, kočárovnu, stáj, piaristickou kolej, piaristický kostel, I. nádvoří, horní nádvoří, park a předzámčí. Všechny objekty jsou součástí městské památkové rezervace.

Litomyšl

Litomyšl

Hlavním lákadlem Litomyšle sice je renesanční zámek, zapsaný roku 1999 na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, ale za vidění stojí také historické centrum, domy kolem Smetanova náměstí v čele s domem U Rytířů, velkoryse opravené klášterní zahrady a malované muzeum Portmoneum.

Prohlídka podzemí v Litomyšli – tajemství ukryté pod zámkem

Prohlídka podzemí v Litomyšli – tajemství ukryté pod zámkem

Prohlídková trasa v podzemních chodbách pod areálem zámku je více než dobrodružná. Čekají vás podzemní odvodňovací chodby, plné tajemných zákoutí a zvuků.