Úvod > Aktuality > Na zámku Lemberk můžete navštívit nově Clam-Gallasovské apartmá
Na zámku Lemberk je nove zprístupneno Clam-Gallasovské apartmá
Památky

Na zámku Lemberk můžete navštívit nově Clam-Gallasovské apartmá

  • Vydáno5. července 2014
Na zámku Lemberk je nově zpřístupněno Clam-Gallasovské apartmá ve východním křídle, včetně společenského sálu. Nahlédnout můžete, v rámci prvního prohlídkového okruhu, také do pokojů zámeckého personálu. Všechny tyto místnosti se milovníkům architektury otevřely po rekonstrukci, která trvala celých deset let.

LemberkClam-Gallasovské apartmá ve východním křídle, ale také společenský sál či pokoje zámeckého personálu zpřístupnil nově po rekonstrukci návštěvníkům zámek Lemberk. Všichni příznivci zámeckých interiérů tak mají možnost projít staletími po časové ose a prohlédnout si tak všechny styly, které dnešní podobu zámku ovlivnily – od gotiky až po rok 1945, kdy tu žila poslední majitelka princezna Gabriella Auersperková.

Hlavní prohlídkový okruh zámkem vás zavede do pokojů šlechty a reprezentačních prostor. K největším lákadlům této trasy patří nejrozlehlejší společenský sál, kterému se v 19. století říkalo rytířský. Obdivovat zde můžete bohatou štukovou výzdobu. Navíc sál zdobí dvě řady obrazů po obou stranách, stejně tak, jak tomu bývalo v 17. století. Rekonstrukce sálu probíhala dlouhých 10 let.

Hlavní úpravy zámku sice skončily, ale restaurátoři si na Lemberku neodpočinou. Do budoucna se chystá obnovení šatny a koupelny v Clam-Gallasovském apartmá.

Zámek Lemberk naleznete v severních Čechách, nedaleko města Jablonné v Podještědí, asi 20 km od Liberce. V červenci a srpnu je otevřen od úterý do neděle od 9 do 16 hodin. Vstupné vyjde dospělého na 120 korun, rodiná vstupenka stojí 320 Kč.

Zámek Lemberk – domov léčitelky sv. Zdislavy

Zámek Lemberk – domov léčitelky sv. Zdislavy

Zámek Lemberk leží v obci Lvová u Jablonného v Podještědí. Součástí zámku byl původně i raně barokní Bredovský letohrádek, který stojí nedaleko. Předchůdcem zámku Lemberk byl středověký hrad, založený snad ve 40. letech 13. století jako strážní pomezní pevnost na obchodní stezce z Čech do Žitavy.

Další aktuality

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Liberecký kraj

Jizerské hory i Český ráj jsou oázy klidu v krásné přírodě Libereckého kraje. Které dosud neobjevené skvosty se tu skrývají? Prozkoumejte sklářské tradice, navštivte krásné zámky a hrady, zavítejte na zámek Doksy s expozicí starých motorek nebo zámek Zákupy a hrad Grabštejn. Vydejte se také za fantastickými pohádkovými bytostmi, schovanými na Stezce skalních reliéfů u Brniště, na rozhlednu U Borovice v Roprachticích , do Muzea Českého ráje v Turnově nebo Muzea a Vlastivědné galerie v České Lípě.
Liberecký kraj | Památky

Chystáte se na Ještěd? K vrcholu vás přiblíží lanovka Skalka anebo turistický autobus

Sedačková lanovka Skalka bude od konce dubna opět v provozu a díky ní se turisté, kteří se touží dostat na Ještěd, přiblíží pod jeho vrchol. Další možností, jak se na horu dostat, by měl být od června turistický autobus. Zájemce vyveze k horské chatě Ještědka.
Liberecký kraj | Letní sporty

Český ráj dětem: výletní tipy pro děti v kraji skal a pohádek

Chystáte se na výlet do Českého ráje a hledáte tipy na místa, kde by se líbilo jak dětem, tak i dospělým? Pak se nechte inspirovat našimi tipy, které jsou pro děti jako stvořené – zavedou vás do míst, kde se natáčela řada pohádek i filmů, do labyrintů skalních měst a na pohádkové stezky.
Liberecký kraj | Zážitky

Gastromapa Karla Hynka: 10 tipů, kam za gastronomickými zážitky v okolí Máchova jezera

Vydejte se tam, kde není jídlo jen slovem, ale opravdovým gastronomickým zážitkem, vyrazte na jedno z míst Gastromapy Karla Hynka! Gastromapa představuje nejzajímavější gastro podniky Máchova kraje. Najdete je na břehu Máchova jezera, pod hradem Bezdězem anebo třeba v Novinách pod Ralskem. Vyrazte za gastronomickými zážitky, jejich nabídka se zde neustále rozšiřuje!
Liberecký kraj | Gurmánská turistika

Na Malé Skále se bude odemykat Jizera

Oblíbená vodácká akce, která se každoročně koná v areálu Žluté plovárny na Malé Skále, letos spojí vodácké i otužilecké tradice, závodní atmosféru i bohatý doprovodný program pro všechny – od přihlížejících návštěvníků až po zkušené milovníky vodních sportů. Tradiční rituál odemykání Jizery na Malé Skále proběhne v sobotu 13. dubna 2024.
Liberecký kraj | Letní sporty

Znáte skalní reliéfy u Kopicova statku? Udělejte si k nim výlet a zkuste je najít všechny!

Kopicův statek, jedna z našich nejcennějších památek lidové architektury, stojí stranou hlavních turistických tras v Hruboskalském skalním městě. Stojí nenápadně nad vesničkou Kacanovy a mnozí výletníci netuší, že se kolem něj nachází nádherné do skal vytesané reliéfy, kterých je celkem 34. Zobrazují různé výjevy z našich dějin, vlastenecká hesla anebo náboženská témata. Okolo nich vede strmá skalní cestička... líbit se tu bude nejen dospělým, ale také dětem.
Liberecký kraj | Příroda

50 tipů, kam na výlet v okolí Liberce

Vyrazili jste na dovolenou na do Liberce a už jste si ho celý prošli a hledáte inspiraci, kam se vydat na blízký výlet? Nebo jste místní a chcete poznat, co v okolí vašeho města portál Kudy z nudy doporučuje? Právě pro vás je přehled s tipy na zážitky v přírodě, na prohlídky zámků a hradů a mnoho dalšího. Věříme, že si vybere každý z vás.
Liberecký kraj | Zážitky

Navštivte středověkou věž zámku Lemberk a rozhlédněte se po Podještědí

Jen několikrát během sezony můžete vystoupat na věž zámku Lemberk. Využijte této vzácné příležitosti a přijďte se rozhlédnout po Podještědí. Věž zámku je otevřena po celé Velikonoce, 2024. Mimo to po celé Velikonoce krášlí interiéry zámku velikonoční výzdoba.
Liberecký kraj | Památky