Úvod > Aktuality > Zámek Jezeří zve na prohlídku zrestaurovaného divadelního sálu, kde hrál Haydn i Beethoven
Kultura

Zámek Jezeří zve na prohlídku zrestaurovaného divadelního sálu, kde hrál Haydn i Beethoven

  • Vydáno27. září 2022
Na zámku Jezeří se podařilo zrekonstruovat divadelní sál, který svou stavební dispozicí i hudebním významem patří k unikátům Česka. Milovníci architektury si jej mohou prohlédnout ve dnech 28. září a 28. října 2022, kdy bude přístupný jako součást prohlídkové trasy II. Okruh s výhledem.
jezeříOd roku 2019 probíhala rekonstrukce divadelního sálu na zámku Jezeří. Stavební obnova spočívala zejména ve výměně nosníků eliptické kopule, poškozených částí krovu a dřevěného bednění. Byly doplněny chybějící části balkonu při obvodu divadelního sálu, restaurovány byly poškozené části okenních výplní, včetně sklopných žaluzií, provedena byla nová elektroinstalace sálu a rekonstrukce dubové podlahy v přízemí a v patře. Náročné bylo obnovit původní štukovou výzdobu. Z celkem 16 kusů se dochovala jen část jediného kusu, ze kterého bylo nutné vytvořit šablonu. Divadelní sál bude od příští sezóny sloužit k pořádání koncertů.
 
Milovníci památek mají jedinečnou možnost nahlédnout do obnoveného divadelního sálu o státních svátcích ve dnech 28. 9. a 28. 10. 2022. Sál bude přístupný jako součást prohlídkové trasy II. Okruh s výhledem. Začátky prohlídek jsou v 10:30, 11:30, 12:30, 13:30, 14:30, 15:30 a 16:30.


Nová hudební expozice od příští sezóny

zámek jezeříI vedlejší místnosti zámku, tzv. císařské pokoje, čeká proměna – vzniknout by zde mělo nejen zázemí pro účinkující, ale také nová hudební expozice. Během prací zde restaurátoři totiž objevili unikátní fresky s hudebními motivy. Ty by mohli první návštěvníci spatřit už v příští sezóně, kdy kastelánka zámku plánuje zmíněnou expozici zpřístupnit turistům. Vystaveny zde budou rekvizity ze zámeckého divadla, které se našly před lety při rekonstrukci střechy, původní notové materiály či část originální římsy, která zdobila sál.
 

Beethovenova Eroica, Haydnovo Stvoření a Mozartův Don Giovanni

beethowenDivadelní sál dal vystavět začátkem 19. století kníže Josef František Maxmilián z Lobkovic, velký milovník hudby. Patřil také k obdivovatelům Ludwiga van Beethovena, který mu věnoval několik symfonií. Při soukromé premiéře u příležitosti narozenin pruského prince Ludvíka Ferdinanda v divadelním sále poprvé zazněla III. Beethovenova symfonie Eroica. Sál byl svědkem i další premiéry, skladby Stvoření od Josepha Haydna, které zde představil sám autor. Není bez zajímavosti, že Don Giovanni W. A. Mozarta se na Jezeří hrál jen krátce po svém uvedení v Praze. Na zámek rádi jezdili také skladatel Christoph Willibald Gluck nebo básník Johann Wolfgang von Goethe.
Zámek Jezeří se strašidelným sklepením a pokojem alchymistů

Zámek Jezeří se strašidelným sklepením a pokojem alchymistů

Zámek Jezeří poblíž Litvínova býval kdysi nazýván perlou Krušných hor. Pak ale přišla desetiletí, kdy se stal majetkem armády a dalších institucí, za kterých se proměnil v ruinu. Dnes je zámek díky rekonstrukci opět hojně vyhledávaným místem turistů.

Další aktuality

Nejnavštěvovanější turistické cíle Ústeckého kraje: Podkrušnohorský zoopark, Památník Terezín a příroda Českého Švýcarska

Rodiny s dětmi tradičně láká rozlehlý zoopark v Chomutově. Památník Terezín připomíná období německé okupace, kdy se Terezín stal pro Židy z celé Evropy přestupní stanicí na cestě do vyhlazovacích táborů. V Národním parku České Švýcarsko najdete unikátní přírodní skvosty Ústeckého kraje. Hřensko a jeho okolí se dočkalo nového začátku, nezapomenutelná místa Českého Švýcarska jsou opět přístupná – tak by se dala stručně charakterizovat obnova turistického ruchu po požáru v Národním parku České Švýcarsko. Někde se přírodní atraktivity již podařilo otevřít v plném rozsahu a některé oblasti na bezpečný pohyb turistů ještě čekají.
Ústecký kraj | Zážitky

50 tipů, kam na výlet v okolí Ústí nad Labem

Vyrazili jste do Ústí nad Labem na prázdniny, nebo ve městě žijete a rádi byste někam na výlet? Portál Kudy z nudy pro vás připravil výběr toho nejlepšího co v okolí krajské metropole najdete. Můžete navštívit hrady a zámky, projít se po naučných stezkách, nebo si pořádně zasportovat.
Ústecký kraj | Zážitky

Teplice zahajují lázeňskou sezónu

V pátek odpoledne a o víkendu 26. 5. až 28. 5. 2023 Teplice slavnostně zahajují již 869. lázeňskou sezónu. Všeobecně zvaná „Lázeňská“ je však v teplickém pojetí nenapodobitelným zážitkem, co do rozsahu i rozmanitosti. Obrovská párty pod širým nebem nenechá nikoho na pochybách, že je čas oslav a veselí. Místní, lázeňští hosté i turisté jako každý rok opět zaplní v tisících teplické ulice a parky, aby si užili nenapodobitelnou atmosféru.
Ústecký kraj | Lázně a wellness

Ve skanzenu Zubrnice si prohlédnete novou expozici o chmelařství

Chmel, který stavěl domy – tak zní název nové stálé expozice, kterou návštěvníci Muzea v přírodě Zubrnice mohou zhlédnout od letošní sezóny. Byla nainstalována na půdě zemědělské usedlosti čp. 61 a v autentickém prostoru tak představuje způsob práce s chmelem v okrajové části Úštěcké chmelařské oblasti.
Ústecký kraj | Životní styl

Sedm hradů a hrádků, kde žily tlupy loupeživých rytířů

Loupeživí rytíři bývají často hrdiny starých pověstí: většinou to s nimi nedopadne dobře, ale pro naše uši přes propast několika staletí jejich život plný dobrodružství a skrývání na osamělých hrádcích v hlubokých lesích vypadá velmi romanticky. Kde objevíte jejich doupata? Vybrali jsme volně přístupné hrady a hrádky, kam se můžete podívat kdykoliv. Někde by se prý daly najít poklady nedozírné ceny, po většině tlup ale zbyly jen pověsti.
Ústecký kraj | Památky

Romantické pískovcové skalní město Tiské stěny láká na jarní výlet

Tiské stěny vytváří ve výběžku CHKO Labské pískovce spolu s Rájeckými a Ostrovskými stěnami a Vysokým Sněžníkem atraktivní turistickou oblast, která je také vyhlášeným rájem horolezců. Pokud nevíte, kam na výlet, navštivte malebnou krajinu Tiských skal a poznejte místo plné bizarních pískovcových útvarů, ve kterém se natáčel film Letopisy Narnie.
Ústecký kraj | Příroda

Věda a historie není nuda: Masarykova zdymadla u Ústí nad Labem, jedno ze stovkových výročí roku 2023

Právě před sto lety v roce 1923 se u Ústí nad Labem začala stavět Masarykova zdymadla. Stavba největšího a nejmodernějšího vodního díla předválečného Československa trvala třináct let, po dokončení dokonce šlo o největší stavbu svého druhu v Evropě. Zdymadlo si můžete prohlédnout shora, zdola z řeky, a dokonce přes něj vede i turistická trasa.
Ústecký kraj | Památky

Všechny podoby nového cirkusu ožijí v Praze a Chomutově na Cirkusu Base

Centrum pro nový cirkus postaví na pražské Ladronce a chomutovském hřišti u Městského parku cirkusovou vesničku Cirkus Base. Kulturně-vzdělávací projekt, který vzniká ve spolupráci s cirkusovou školou Trondheim kulturskole, představí nový cirkus a jeho disciplíny veřejnosti. Jedinečná akce tak nabídne ve veřejném prostoru dětem i dospělým široké spektrum zaměření – novocirkusová představení, workshopy žonglování, pozemní i vzdušné akrobacie, provazochodectví, parkouru i školní lekce projektu TěloCIRK, který zpestřuje hodiny tělocviku cirkusovými prvky. V průběhu tří týdnů se odehrají i čtyři premiéry českých novocirkusových souborů. Stožáry šapitó se vztyčí v Chomutově od 5. do 13. května a v Praze od 20. května do 2. června.
Ústecký kraj | Kultura