Úvod > Aktuality > Na zámku Fryštát si zdarma prohlédnete sbírky českého umění
Na zámku Fryštát si zdarma prohlédnete sbírky ceského umení
"> Na zámku Fryštát si zdarma prohlédnete sbírky ceského umení "> Dílo Julia Maráka ">
Památky

Na zámku Fryštát si zdarma prohlédnete sbírky českého umění

  • Vydáno15. dubna 2019
Zámek Fryštát slaví každoročně Mezinárodní den památek otevřením sbírek pro veřejnost zdarma. Zájemci si zámek Fryštát, který ve svých prostorách vystavuje obrazy ze sbírek Národní galerie, budou moci ve čtvrtek 18. dubna 2019 od 10 do 17 hodin prohlédnout zcela zdarma. Návštěvníci zde kromě tradiční zámecké trasy naleznou díla představitelů rané romantické krajinomalby Antonína Mánese a Františka Xavera Procházky, dále žáků Haushoferova krajinářského ateliéru pražské Akademie Aloise Bubáka, Adolfa Kosárka a Julia Mařáka i nejvýznamnějšího zástupce francouzského plenérového realismu u nás Antonína Chittussiho.
Zámek FryštátZámek Fryštát slaví každoročně Mezinárodní den památek otevřením svých expozic pro veřejnost zdarma. K oslavám se připojuje také zámek Fryštát, který nabídne ke zhlédnutí zcela bezplatně všechny své expozice, včetně stálé výstav Národní galerie v objektu Lottyhausu.

Milovníci umění zde naleznou práce představitelů rané romantické krajinomalby Antonína Mánese a Františka Xavera Procházky, dále žáků Haushoferova krajinářského ateliéru pražské Akademie Aloise Bubáka a Julia Mařáka i nejvýznamnějšího zástupce francouzského plenérového realismu u nás Antonína Chittussiho. Náladovou krajinomalbu přelomu století ovlivněnou impresionismem a pointilismem reprezentují plátna Antonína Hudečka a Antonína Slavíčka.

Julius MařákUmění portrétu je představeno vynikajícími plátny Josefa Mánese, Karla Purkyně a Jaroslava Čermáka. Žánrovou malbu zastupuje barevně brilantní studie Josefa Navrátila, druhorokokový námět Josefa Mánese, realistický pohled do interiéru Soběslava H. Pinkase a další. Své místo zde má i umělecká generace Národního divadla v pracích takových osobností jako Mikoláš Aleš, Václav Brožík, Julius Mařák a František Ženíšek. Umělecké proudy a směry konce 19. století reprezentují práce Maxmiliána Pirnera, Jana Preislera a Karla Špillara. Ze sochařů zde zastoupených vás zaujmou práce Josefa Václava Myslbeka, Bohuslava Schnircha, Stanislava Suchardy, Bohumila Kafky, Josefa Maudera a Josefa Mařatky.

Mimo to je zámek otevřený také pro běžné prohlídky. Kromě čtvrtka, kdy bude otevřen zdarma, sem můžete přijít i v pátek, sobotu a v neděli. Prohlídky se budou konat od 10:00 do 17:00, každou celou hodinu. V pondělí je zavírací den. Ve dnech 17. a 18. dubna zde budou také bezplatné tvořivé velikonoční dílničky s Juventusem.
Expozice Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Expozice Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha je státní organizací, která spravuje největší sbírku výtvarného umění v ČR. Hlavním cílem galerie je shromažďování, evidence, uchovávání, odborně zpracování a vědecký výzkum, ale také vystavování malířských, sochařských a grafických děl domácího i cizího umění.

Zámek Fryštát v Karviné

Zámek Fryštát v Karviné

Dominantou města Karviná je zámek Fryštát. Empírový zámek je jedinečnou památkou svého druhu v ostravském regionu a představuje opravdový unikát, který byl původně předurčen k výlučné industrializaci.

Další aktuality

18.9.
2022
10 tipů na podzimní procházky ostravskou zelení

10 tipů na podzimní procházky ostravskou zelení

Moravskoslezský kraj | Příroda
17.9.
2022
V ostravské zoo uvidíte mláďata vzácných jelenů barasinga

V ostravské zoo uvidíte mláďata vzácných jelenů barasinga

Moravskoslezský kraj | Příroda
16.9.
2022
Běh z Kopřivnice do Rožnova připomene odkaz Emila Zátopka

Běh z Kopřivnice do Rožnova připomene odkaz Emila Zátopka

Moravskoslezský kraj | Letní sporty
14.9.
2022
Dny NATO opět oživí letiště Leoše Janáčka v Ostravě

Dny NATO opět oživí letiště Leoše Janáčka v Ostravě

Moravskoslezský kraj | Zážitky