Úvod > Aktuality > Benešovský zámek oslaví významné výročí
Dolní zámek bude deti bavit
"> Dolní zámek bude deti bavit "> Horní zámek deti zabaví "> Na zámku priblíží dejiny školám i školkám
Památky

Benešovský zámek oslaví významné výročí

  • Vydáno3. června 2015
500 let od příchodu šlechtického rodu Salhausenů oslaví 5. června na Státním zámku v Benešově nad Ploučnicí. S příchodem tohoto rodu na sever Čech započala nejen v Benešově nad Ploučnicí rozsáhlá a velmi významná stavební aktivita, jejíž prvky jsou pro zámecký komplex zcela typické. Celý zámecký areál je vystavěn ve stylu tzv. Saské renesance a právě s tímto stavebním slohem seznámí návštěvníky ojedinělá výstava.

Dámská ložnice bude jedním z cílů prohlídkyBenešov se stal nejvýznamnějších střediskem Saské renesance na severu Čech, tento ojedinělý stavební sloh se za dob Salhausenů rozšířil ještě do Svádova či Valtířova.

Budete se zde moci seznámit s jednotlivými zámeckými budovami, s jejich stavebním vývojem, a to nejen z dob Salhausenů. Rovněž se seznámíte s kostelem ve Svádově a Valtířově, kde se stavební prvky Saské renesance dochovaly rovněž,.

K vidění budou také salhausenská privilegia, která potvrzují benešovským měsťanům jejich práva. Jedná se o dokumenty v první poloviny 16. století.

Návštěvníci mou také na fotografických reprodukcích vidět salhausenské epitafy, nebo-li náhrobky, ty jsou totiž umístěny v nepřístupné kapli benešovského kostela.

Zámecký komplex v Benešově nad Ploučnicí se zachoval z větší části ve své autentické podobě jako jediný z mnoha podobných staveb na území ČR. Výstava bude veřejnosti přístupná od 6. června do konce září, vždy dle provozní doby zámku. Vstup na výstavu bude zdarma. K oslavám pětisetletého výročí se připojí s vlastním programem i samotné město Benešov nad Ploučnicí.