Úvod > Aktuality > Na zámek Zbiroh můžete po celý rok za atmosférou dávných časů

Na zámek Zbiroh můžete po celý rok za atmosférou dávných časů

Vydáno 11. ledna 2018 Památky
Prohlídkové okruhy zámku Zbiroh vám odhalí nálezy z hradní studny, zednářský salonek i Ermitáž, nechvalně proslulou tajnými rituály nacistické armády, která zde za války sídlila. Do příjemnějších okamžiků dějin stavby se podíváte v monumentálním Muchově sále, v němž slavný malíř po 18 let tvořil Slovanskou epopej. Celoroční prohlídky zámku probíhají denně od pondělí do neděle. Dospělí zaplatí za vstupné 150 korun. Děti od 6 do 15 let mohou projít zámek za 60 korun, celé rodiny potom za 310 korun.
Celoročně otevřený zámek Zbiroh, ležící 40 kilometrů od Plzně, můžete i v nejchladnějším období roku navštívit denně od 10 do 17 hodin. Prohlídka zámeckého okruhu vás seznámí s dějinami sídla od jeho vzniku ve 12. století, kdy byl vystavěn zbirožský románsko-gotický hrad, až po současnost. Mimo to se něco dozvíte o historii templářského řádu, který je se Zbirohem spjatý, což dokládají i některé pozoruhodné exponáty.

V zámeckých sbírkách tak spatříte například původní zlatý žeton, používaný jako předchůdce mincí, či špičkovou kopii tzv. Lukánské desky – autoportrétu Leonarda da Vinciho. K vidění jsou také nálezy z hradní studny, Zednářský salonek se zednářskými ceremoniemi či Secesní salonek s tvorbou Alfonse Muchy. Ten dal název i dalšímu prostoru, Muchovu sálu, který se stal místem Muchovy slavné Slovanské epopeje.
 

Z historie zámku Zbiroh

Novorenesanční zámek se tyčí nad stejnojmenným městečkem na místě původního raně gotického hradu. Podle legendy jeho zakladatel Zbyněk Zajíc z Valdeka po jednom honu zabloudil a musel zde přespat. Po probuzení zjistil, že je obklopen spoustou jeleního paroží, nechal ho sesbírat a tak vznikl pro nové sídlo název Zbiroh.
 
Po dlouhá léta ležel zámek v nepřístupné vojenské zóně a využívala jej armáda. Pro veřejnost mohl být poprvé ve své historii otevřen až v roce 2005. Dnes můžete v jeho komnatách vybavených starožitným nábytkem dokonce přespat.

zámecké krčmě mezi silnými kamennými zdmi, poskytujícími příjemný chládek i za největšího parna, ochutnáte dobové speciality u poháru dobrého vína či žejdlíku řízného piva. Do atmosféry dávných časů vás přenesou kejklíři, muzikanti a tanečnice při středověké hostině, která se tu koná každé pondělí.

Chateau Hotel v jižním křídle zámku Zbiroh nabízí svým hostům možnost strávit nezapomenutelné chvíle, plné romantiky a historie. Všech 50 hotelových pokojů se nachází v originálních zámeckých komnatách, se starožitným mobiliářem a s vybavením, odpovídajícímu nejmodernějším evropským standardům. Pro nejnáročnější klientelu má hotel 10 nejluxusnějších hradních apartmá.

Chateau hotel Zbiroh - staňte se skutečnými šlechtici

Chateau hotel Zbiroh - staňte se skutečnými šlechtici

Chateau hotel Zbiroh nabízí svým hostům nezapomenutelné chvíle plné romantiky a historie. Komnaty navozují atmosféru jako samotný zámek, který je opředen historií napříč staletími. K dispozici máte výběr z 53 pokojů, každý je originál, prostorem, plochou i orientací výhledů z oken.

Zámecká krčma U Rudolfovy kratochvíle na zámku Zbiroh

Zámecká krčma U Rudolfovy kratochvíle na zámku Zbiroh

Dopřejte si staročeské speciality ve zbirožské zámecké krčmě s dobovou atmosférou, interiérem a nabídkou originálních pokrmů. Každé pondělí se tu konají také středověké hostiny s programem.

Slovanská epopej

Slovanská epopej

Cyklus 20 monumentálních obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami Čechů, Moravanů a Slezanů byl vystaven v pražském Veletržním paláci do konce roku 2016. Do konce roku 2018 je část Epopeje vystavena na Výstavišti v Brně, druhá část pak v pražském Obecním domě.

Zámek Zbiroh - vychutnejte si zámecké prostředí pro nejnáročnější zákazníky

Zámek Zbiroh - vychutnejte si zámecké prostředí pro nejnáročnější zákazníky

Provedeme vás historií Zbirožského zámku od dob jeho vzniku ve 13. století až do jeho novodobých dějin. Každé pondělí tu zažijete středověkou hostinu s programem. Za doprovodu kejklířů, muzikantů a tanečnic okusíte atmosféru středověku a ochutnáte dobové pokrmy.