!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Na zámek Zbiroh můžete po celý rok za atmosférou dávných časů
Na zámek Zbiroh můžete po celý rok za atmosférou dávných časů
"> "> "> "> "> ">
Památky

Na zámek Zbiroh můžete po celý rok za atmosférou dávných časů

Vydáno 22. ledna 2020
Prohlídkové okruhy zámku Zbiroh vám odhalí nálezy z hradní studny, zednářský salonek i Ermitáž, nechvalně proslulou tajnými rituály nacistické armády, která zde za války sídlila. Do příjemnějších okamžiků dějin stavby se podíváte v monumentálním Muchově sále, v němž slavný malíř po 18 let tvořil Slovanskou epopej. Celoroční prohlídky zámku probíhají denně od pondělí do neděle. V sobotu 25. ledna 2020 se budou konat naposled Dětské zimní prohlídky, pokud máte děti, nenechte si je ujít.
Celoročně otevřený zámek Zbiroh, ležící 40 kilometrů od Plzně, můžete i v nejchladnějším období roku navštívit denně od 10 do 17 hodin. Prohlídka zámeckého okruhu vás seznámí s dějinami sídla od jeho vzniku ve 12. století, kdy byl vystavěn zbirožský románsko-gotický hrad, až po současnost. Mimo to se něco dozvíte o historii templářského řádu, který je se Zbirohem spjatý, což dokládají i některé pozoruhodné exponáty.

V zámeckých sbírkách tak spatříte například původní zlatý žeton, používaný jako předchůdce mincí, či špičkovou kopii tzv. Lukánské deskyautoportrétu Leonarda da Vinciho. K vidění jsou také nálezy z hradní studny, Zednářský salonek se zednářskými ceremoniemi či Secesní salonek s tvorbou Alfonse Muchy. Ten dal název i dalšímu prostoru, Muchovu sálu, který se stal místem Muchovy slavné Slovanské epopeje.


Poslední Dětské zimní prohlídky v kostýmech

PrinceznaV sobotu 25. ledna se budou konat letos poslední lednové Dětské zimní prohlídky zámkem. Jestliže si chcete užít pěknou sobotu s dětmi, můžete se na prohlídku vypravit. Proběhne od 14:00 hodin a bude ozvláštněna tím, že si děti mohou obléknout "zámecký" kostým. Na dětskou prohlídku v kostýmu je tedy potřeba přijít cca 20 min. před začátkem (z důvodu výběru a oblečení kostýmu). V průběhu prohlídky budou děti odpovídat na soutěžní otázky a na závěr obdrží malou odměnu. Předem je nutná rezervace na tel. č. 602 527 632 nebo e-mail: info@zbiroh.com. Vstupné na tuto ojedinělou prohlídku stojí dospělé 180 Kč, senioři nad 65 let a studenti do 26 let zaplatí 90 Kč, děti 6 až 15 let 60 Kč, rodinné vstupné vychází na 410 Kč.
 

Z historie zámku Zbiroh

Novorenesanční zámek se tyčí nad stejnojmenným městečkem na místě původního raně gotického hradu. Podle legendy jeho zakladatel Zbyněk Zajíc z Valdeka po jednom honu zabloudil a musel zde přespat. Po probuzení zjistil, že je obklopen spoustou jeleního paroží, nechal ho sesbírat a tak vznikl pro nové sídlo název Zbiroh.
 
Po dlouhá léta ležel zámek v nepřístupné vojenské zóně a využívala jej armáda. Pro veřejnost mohl být poprvé ve své historii otevřen až v roce 2005. Dnes můžete v jeho komnatách vybavených starožitným nábytkem dokonce přespat.

Chateau Hotel v jižním křídle zámku Zbiroh nabízí svým hostům možnost strávit nezapomenutelné chvíle, plné romantiky a historie. Všech 50 hotelových pokojů se nachází v originálních zámeckých komnatách, se starožitným mobiliářem a s vybavením, odpovídajícímu nejmodernějším evropským standardům. Pro nejnáročnější klientelu má hotel 10 nejluxusnějších hradních apartmá.
Zámek Zbiroh - vychutnejte si zámecké prostředí pro nejnáročnější zákazníky

Zámek Zbiroh - vychutnejte si zámecké prostředí pro nejnáročnější zákazníky

Provedeme vás historií zbirožského zámku od dob jeho vzniku ve 13. století až do jeho novodobých dějin, pochutnáte si ve středověké krčmě u Rudolfovy kratochvíle a přespat můžete v Chateau hotelu, kde pobývala například Božena Němcová nebo Alfons Mucha.