Úvod > Aktuality > Na zámek Opočno se slétnou dravci z celého světa
Na zámek Opočno se slétnou dravci z celého světa
"> "> "> "> ">
Památky

Na zámek Opočno se slétnou dravci z celého světa

  • Vydáno7. října 2019
Zámek Opočno, přezdívaný Mekka sokolníků, hostí již desítky let mezinárodní setkání chovatelů a cvičitelů dravců. Sokolníci z celého světa přijíždějí na společné lovy, z nichž se každý večer za zvuku loveckých fanfár vracejí s kořistí na nádvoří zámku. Chcete-li si užít bezprostřední blízkost stovek dravců, vydejte se do Opočna ve dnech 9. až 13. října 2019. Letos se koná již 52. ročník!

Sokolníci OpočnoDopolední nástupy sokolníků, slavnostní večerní výřady ulovené zvěře za zvuku loveckých fanfár a ukázky lovu s dravci pro veřejnost, to vám nabídne 52. Mezinárodní setkání sokolníků, které se koná od středy 9. října do soboty 13. října na zámku Opočno.

Vstup na akci je volný, program pro diváky vyvrcholí sobotním představením výcviku dravých ptáků na Vodětínském kopci; začíná v 10.00 hodin.
 

Seznamte se s dravci na nádvoří zámku

Kde jinde si můžete dát „dostaveníčko“ se stovkami dravců z různých koutů světa, než na zámku Opočno? Máte-li čas i ve všední den, dorazte ráno na nádvoří zámku, kde nastoupí sokolníci se svými dravci a posléze se vydají do honiteb na sokolnické lovy. Ptáky si můžete prohlédnout a některé i pohladit. Vrátit se na zámek můžete zase večer.

V 19 hodin se sokolníci schází na nádvoří k výřadu ulovené zvěře za zvuku loveckých fanfár. Sokolnické setkání vyvrcholí v sobotu 12. října, která slibuje zajímavou podívanou pro návštěvníky zámku. Ranní nástup na nádvoří bude v 9 hodin, od 10 hodin budou probíhat letové ukázky na Vodětínském kopci. Od 11 hodin pak začnou lovy. V 19 hodin se opět sokolníci sejdou na nádvoří zámku.
 

Zámek ukrývá sbírku popravčích mečů i orientální zbrojnici

Zbrojnice OpočnoVyšlápnete-li na opočenský zámek, byla by chyba nenahlédnout dovnitř. Ve svých interiérech totiž ukrývá rozsáhlou sbírku historických zbraní, která patří k nejvýznamnějším v České republice.

Nejpočetnější kolekci evropských vojenských zbraní si můžete prohlédnout v Rytířském sále. Představuje třeba plátové šlechtické a žoldnéřské zbroje, doutnákové muškety, pistole z 16. století, nebo sbírku popravčích mečů. Nejhodnotnější zbraně uvidíte v sále Loveckém. Jsou tam lovecké tesáky, renesanční kuše, pozdně gotická kopí a trofeje ulovené zvěře. Po stopách zbraní vás průvodce zavede také do zemí Orientu. V orientální zbrojnici spatříte kousky z Japonska, Indonésie, Barmy, Indie, Iránu i dalších mimoevropských kultur.
 

Dva sály plné obrazů a knihovna s tisíci knih

OpočnoKdo dává před zbraněmi přednost umění, ocení neméně bohatou colloredo-mansfeldskou sbírku obrazů, jejíž historie sahá do 18. století. Dva sály s necelou pětistovkou obrazů představují zejména italská barokní díla. Díky sběratelské vášni posledních majitelů se Opočno pyšní pracemi mistrů, jakými byli například Giacomo del Po nebo Andrea Vaccaro.

Kolekcemi obrazů a zbraní však sbírky opočenského zámku nekončí. Bohatá je také colloredo-mannsfeldská knihovna s deseti tisíci svazků knih. V interiérech si prohlédnete také kolekce historického skla a porcelánu nebo hostinské pokoje a apartmá Kinských, která přibližují dobovou kulturu bydlení.

Na zámek Opočno se můžete během října vydat o víkendu od 9:00 do 15:00 hodin, kdy začíná poslední komentovaná prohlídka. Základní vstupenka stojí 120 Kč, snížená 80 Kč a rodinná pro dva dospělé a tři děti 310 korun.

Státní zámek Opočno – objevte bohaté sbírky obrazů a zbraní

Státní zámek Opočno – objevte bohaté sbírky obrazů a zbraní

Areál opočenského zámku je jedinečným souborem památek, dokládajících způsob života, vkus i myšlení části české společnosti v průběhu pěti století. V zámku, obklopeném přírodně krajinářským parkem, jsou dochovány historické interiéry s bohatými sbírkami obrazů a zbraní.

Park a zámecká zahrada v Opočně

Park a zámecká zahrada v Opočně

Do údolí Zlatého potoka je zasazen zámecký park v Opočně. Skalnaté údolí pod zámkem bývalo v dobách gotického hradu odlesněno. Před rokem 1598 se stalo součástí obory „hrazené tesy pobitými šindelem“.