!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Na zámek Hluboká se můžete během prázdnin vydat i v pondělí
Na zámek Hluboká se můžete během prázdnin vydat i v pondělí
"> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

Na zámek Hluboká se můžete během prázdnin vydat i v pondělí

Vydáno 6. července 2020
Zámek Hluboká můžete v červenci a srpnu navštívit každý den včetně pondělí od 9:00 do 17:00 hodin. Průvodci během dne provádí návštěvníky na čtyřech trasách. Kromě reprezentačních pokojů, soukromých apartmánů a kuchyně můžete vystoupat můžete také na zámeckou věž. Trasa Hostinské pokoje je otevřena až od úterý.

Zámek HlubokáNa Hluboké si v pondělí projdete okruhy Reprezentační pokoje, Soukromé apartmányKuchyně a Věž.

Původně královský hrad na ostrohu nad řekou Vltavou se po mnoha změnách stal v roce 1661 majetkem rodu Schwarzenbergů. Zámek byl v první třetině 18. století barokně přestavěn a tuto podobu si udržel až do romantické přestavby kolem poloviny 19. století. Vzorem pro přestavbu tehdejšího barokního zámku byl hlavně královský zámek Windsdor.
 

Reprezentační pokoje zámku Hluboká

Hluboká reprezentační pokojePrvní trasa nazvaná Reprezentační pokoje ukazuje tzv. piano nobile hlubockého zámku: ranní salon, čítárnu, kuřácký salon, malou a velkou jídelnu, knihovnu spolu s osobními pokoji kněžny Eleonory a expozici zbraní – předsíň zbrojnice a zámeckou zbrojnici. Stěny a stropy interiérů jsou bohatě zdobeny dřevořezbami a obloženy ušlechtilým dřevem.

Nejcennější nábytek se nachází v ranním salonu. Některé místnosti jsou zdobeny obrazy evropských mistrů 16. až 18. století, lustry, vitrážemi a keramikou z Delft. Zajímavá je ukázka cenného mobiliáře, který soustředil knížecí rod Schwarzenbergů. Jde o luxusně zařízené interiéry z 19. století včetně 10 723 knih, uložených v policích zámecké knihovny. Okruh je otevřen denně od 9:00 do 17:00 hodin, vstupné stojí 210 Kč.
 

Soukromý život v soukromých pokojích

Zámek HlubokáSoukromé pokoje mají komornější charakter. Přibližují život posledních majitelů po romantické přestavbě v polovině 19. století, konkrétně knížecích párů Jana Adolfa II. Schwarzenberga s manželkou Eleonorou, Adolfa Josefa s jeho manželkou Idou, Jana Nepomuka II. s manželkou Terezií a Adolfa s manželkou Hildou.

Na trase je lovecká jídelna, přípravna, pracovna, mramorový sál, ložnice, pokoj pro služku a původní sanitární vybavení WC s koupelnou. Technickou zajímavostí je osobní a nákladní výtah. Okruh je otevřen denně od 9:00 do 16:00 hodin, vstupné stojí 150 Kč.
 

Kuchyně velkého panského domu

Kuchyně zámku HlubokáUnikátní ukázka kuchyně velkého panského domu vás čeká na třetím okruhu. Nachází se v suterénu, v části orientované na sever, aby tehdejší provoz s velkými kuchyňskými sporáky nerušil život na zámku.

Návštěvníka překvapí nejen svou rozlohou, ale i jednotlivými částmi zaměřenými podle úpravy a charakteru jednotlivých pokrmů (studená kuchyně, teplá kuchyně, cukrárna). Autentické vybavení a zařízení bylo používáno ještě krátce po roce 1945. Okruh je otevřen denně od 10:00 do 16:00 hodin, vstupné stojí 100 Kč.
 

Výhled z věže jen za dobrého počasí

Zámek HlubokáVelice zajímavý výhled na okolní krajinu umožňuje návštěva zámecké věže, pokud je ovšem příznivé počasí. Byla nově postavena po roce 1847 na místě původní věže barokního zámku, která se zřítila. Neměla hluboké základy a během radikální stavební rekonstrukce prvního nádvoří v 19. století byla stržena přední budova, která tvořila opěrné zdivo barokní věže.

Nově postavená neogotická věž s cimbuřím měří od nádvoří 52 metrů, od dolního parteru zámeckého parku 58 metrů. Věž ke otevřena za příznivého počasí od 10 do 16 hodin, vstupné je za 120 Kč.

Zámek Ohrada - Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství v Hluboké nad Vltavou

Zámek Ohrada - Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství v Hluboké nad Vltavou

Na loveckém zámku Ohrada u Hluboké nad Vltavou najdete Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství, pobočku Národního zemědělského muzea. Muzeum na Ohradě patří mezi nejstarší v České republice.

Cyklostezka z Českých Budějovic do Hluboké a Purkarce

Cyklostezka z Českých Budějovic do Hluboké a Purkarce

Cyklostezka na levém břehu Vltavy z Českých Budějovic přes Karlův hrádek do Hluboké a Purkarce je jedna z nejoblíbenějších v jižních Čechách. Více než 20 km dlouhá trasa je asfaltová a vedená, mimo krátkého úseku přes obec Bavorovice, mimo silniční komunikace.

Zámecký park a naučná stezka Hluboká

Zámecký park a naučná stezka Hluboká

Od poloviny dubna 2013 je v zámeckém parku v Hluboké nad Vltavou otevřena nová naučná stezka. Stezka má deset zastavení, na kterých se návštěvníci dozvědí zajímavosti z historie a současnosti krajinářského parku i kulturní krajiny Hlubocka.

Zámek Hluboká nad Vltavou - neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká nad Vltavou - neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká je ideálním výletním cílem pro milovníky historie, nenapravitelné romantiky a na své si zde přijdou i vyznavači sportovních aktivit. Zámek vděčí za svoji současnou podobu rodu Schwarzenberků a mnohdy bývá označován jako nejhezčí zámek České republiky.

Alšova jihočeská galerie na zámku Hluboká

Alšova jihočeská galerie na zámku Hluboká

Alšova jihočeská galerie je uměleckohistorické muzeum Jihočeského kraje, které patří do pětice největších institucí svého druhu v České republice. V galerii, která je umístěna u zámku Hluboká, se představuje nabídka stálých expozicí gotického umění jižních Čech a nizozemského malířství 16.-18. stol.

Plavba mezi Týnem nad Vltavou a zámkem Mitrowicz

Plavba mezi Týnem nad Vltavou a zámkem Mitrowicz

Na trase mezi Týnem nad Vltavou a Kolodějemi nad Lužnicí si v létě vychutnáte vyhlídkovou plavbu, která trvá 50 minut. Pluje se na lodi Pálava.

Workoutový park nejen pro vozíčkáře v Hluboké nad Vltavou

Workoutový park nejen pro vozíčkáře v Hluboké nad Vltavou

Workoutové hřiště ve Sportovně relaxačním areálu v Hluboké nad Vltavou představuje unikátní venkovní posilovnu, která je jednou z prvních v Evropě sloužících nejen zdravým lidem, ale také vozíčkářům.