Úvod > Aktuality > Na výstavě v Západočeské galerii zjistíte, že Svět chce být klamán
Na základe konvence se snadno vytvárejí historické obrazové fikce a mystifikace
"> Na základe konvence se snadno vytvárejí historické obrazové fikce a mystifikace
Kultura

Na výstavě v Západočeské galerii zjistíte, že Svět chce být klamán

  • Vydáno15. února 2013
Je obraz skutečně tím, čím se zdá být, a je to, co na něm vidíme, skutečně to, co vidíme? Klamání obrazu a klamání obrazem v 19. století je tématem výstavy, kterou můžete nyní zhlédnout v Západočeské galerii v Plzni.
Výstava v Západočeské galerii v Plzni nabízí tři možné, rozhodně ne jediné, odpovědi na otázky, které si lidé kladou již od dob Platóna. Klamání obrazu (a klamání obrazem) v umění 19. století se odvíjelo zejména od tématu historické malby a příběhů, které nabízela ke „čtení“, jak z výtvarného, tak společenského hlediska.

Výstava s podtitulem Fikce a mystifikace v umění 19. století je rozdělena do tří částí. První oddíl se věnuje problematice problematice Rukopisů královédvorského a zelenohorského a jejich obrazovému doprovodu. Druhý oddíl je věnován zábavnímu světu 19. století, autoři se v něm zabývají dobovými strategiemi obrazového klamu a čisté obrazové iluze prostřednictvím panoramat, ale i fotografie a filmu. Návštěvníci uvidí například dosud nevystavenou řadu 13 skic k panoramatu Bitvy u Lipan Luďka Marolda.

Třetí část výstavy nazvaná Dějiny jinak se zabývá literárními a historickými konvencemi čtení zobrazeného příběhu. Autoři ukazují přímo v expozici, jak snadno se na základě konvence vytvářejí historické obrazové fikce a mystifikace. Známá díla českých klasiků 19. století opatřili odlišnými, někdy i záměrně provokativními názvy.

Zajímavá výstava potrvá v galerii až do 5. května.