ÚvodAktualityNa Vysočině si letos připomínají dílo Jana Blažeje Santiniho-Aichela
Památky

Na Vysočině si letos připomínají dílo Jana Blažeje Santiniho-Aichela

  • 22. června 2023
V roce 2023 si připomínáme 300 let od úmrtí slavného architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichla. Tohoto génia, který vytvořil svůj vlastní styl, tzv. barokní gotiku, si připomínají i na Vysočině, kde se nalézá celá čtvrtina Santiniho odkazu. Objevte v tomto kraji významné Santiniho stavby od poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, přes klášterní Narození Panny Marie v Želivě, až po kapli sv. Anny v Pohledu a vydejte se s Klubem českých turistů na Putování za Santinim.

Putování za Santinim

Barokního architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichla si letos v rámci 300 let výročí připomínáme po celé republice. Putování za Santinim je série 12 akcí, které v průběhu roku propojují Santiniho dílo s turistikou a geocachingem. V sobotu 24. června se můžete vydat na putování ze Žďáru nad Sázavou do Areálu cisterciáckého kláštera ve Žďáře nad Sázavou. Vzít to můžete přes Hamroně a Mamlase (10 km), přes Peperek a Vápenici (20 km), nebo přes Velkou Losenici a Velké Dářko (35 km). V cíli vás čekají komentované prohlídky areálu cisterciáckého kláštera, návštěva muzea a další překvapení.

Hned v neděli 25. června se bude putovat ze Žďáru nad Sázavou do Obytčova. Na výběr jsou trasy 6, 17 a 36 km. Cílem je Kostel Navštívení Panny Marie v Obyčtově, kde budou komentované prohlídky. Zúčastnit se můžete úklidu veřejných prostor před kostelem i geocachingového eventu. Vrcholem akcí bude Megaevent Putování za Santinim 16. září opět ve Žďáru nad Sázavou, kde vás čeká Den otevřených Santiniho památek, publikace tematických keší, CWG směnárna, eventové geocoiny a CWG a mnoho dalšího. Podzimním dozvukem pak bude v sobotu 14. října putování z Humpolce do Želivu, s prohlídou klášterního kostela Narození Panny Marie v Želivi, jehož stavbu svěřil po požáru v roce 1712 opat želivského kláštera právě Santinimu.
 

Žďár nad Sázavou – monument z kartonu a KoresponDance

Ve Žďáru nad Sázavou se uskuteční dvě zajímavé akce inspirované Santinim. 24. – 25. června zde proběhne jedinečný happening, při kterém pod vedením francouzského abstraktního umělce Oliviera Grossetete a za pomoci veřejnosti vznikne monumentální stavba z kartonu inspirovaná dílem Jana Blažeje Santiniho. 

Druhou akcí, která oslaví tohoto výjimečného architekta je 13. – 16. července Festival KoresponDance 2023, festival současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu. Tématem 11. ročníku festivalu je Architektura a krajina. Hlavní program ve Žďáru intervenuje mezi místní architekturu a především pak skrze pohybová představení napříč žánry odkryje klenotnici Santiniho staveb. Dramaturgickými liniemi zde budou Architektura ve městě, Santini a hra s čísly a symbolikou a Z inferna do nebe.


Santiniho zázrak a Putování se Santinim v Želivě

V klášteře Želiv vás v letních měsících čeká hraná prohlídka Santiniho zázrak. Cesta časem a životem geniálního stavitele a jeho spolupracovníků. Zároveň se seznámíte s řadou historických postav a odhalíte tajemství želivského kláštera, které bylo po staletí skryto. Nahlédnete také do starobylého konventního sklepení. Atmosféru dobového dramatu dokonale dotváří kostýmy od kostýmního výtvarníka Romana Šolce a autorská hudba Víta Tůmy. Prohlídka je vhodná pro všechny věkové kategorie a nadchne celou rodinu. 

Pro děti je v klášteře Želiv ve dnech 15. 7., 5. 8. a 30. 9. přichystaná prohlídka Putování se Santinim, během které se malí i velcí návštěvníci dozví mnoho důležitého o Santiniho stavitelství. Pomocí interaktivní úkolů a sbírání mincí možná pomohou mistrovi dokončit jeho dílo. V prohlídce vás čekají kostýmovaní průvodci, hravé úkoly zaměřené na Santiniho život i stavitelství, prohlídka kláštera, Rajské zahrady, opatské kostela i pamětní list na památku pro každého malého stavitele. 
Zelená hora – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou Památky

Zelená hora – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou

Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou je národní kulturní památka zapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO. Byl postaven na začátku 20. let 18. století a je nepochybně nejosobitějším dílem J. B. Santiniho Aichla.

Zámek Žďár nad Sázavou Kultura

Zámek Žďár nad Sázavou

Nechte se provést příběhem areálu bývalého cisterciáckého kláštera ze 13. století a dnešního zámku rodiny Kinských. Hledáte místo, které propojuje živou historii s živou přírodou a moderními prvky? Chcete podniknout výlet na jeden nebo více dní, který si užije úplně celá rodina?

Poutní místo sv. Anny v Pohledu Památky

Poutní místo sv. Anny v Pohledu

Už v 18. století vyhledávané poutní místo. Na svátek sv. Anny se zde každoročně konají církevní obřady.

Jan Blažej Santini – mistr barokní gotiky

Jan Blažej Santini – mistr barokní gotiky

Výjimečná a překrásná architektura, která vás oslní hrou světel a stínů, harmonií i zvláštní atmosférou: to jsou stavby Jana Blažeje Santiniho (3. února 1677 Praha – 7. prosince 1723 Praha), významného představitele středoevropského vrcholného baroka. Některé jeho stavby jsou zapsané na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, například poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou.

Klášterní komplex v Želivě – klášter premonstrátů s pohnutou minulostí Památky

Klášterní komplex v Želivě – klášter premonstrátů s pohnutou minulostí

Klášter Želiv byl založen už ve 12. století knížetem Soběslavem. V padesátých letech zde byl internační tábor pro kněze a řeholníky. Želiv však není jen klášter, ale je to celý komplex staveb – klášter s kostelem Narození Panny Marie, konvent, opatství, Trčkův hrad či renesanční dům s palírnou.

Kostel Narození Panny Marie v Želivi Památky

Kostel Narození Panny Marie v Želivi

Kostel Narození Panny Marie je významnou ukázkou barokní gotiky. Založen byl roku 1139, nad soutokem říček Želivky a Trnávky, spolu s klášterem. Archeologickým výzkumem bylo potvrzeno, že v místech dnešního chrámu stával původní románský konventní kostel.

Santiniho chrám v Obyčtově Památky

Santiniho chrám v Obyčtově

Asi 8 kilometrů jižně od Zelené Hory ve Žďáře nad Sázavou se nachází Obyčtov, starobylé mariánské poutní místo. Chrám ve tvaru želvy vznikl posmrtně podle návrhu Jana Blažeje Santiniho, řečeného Aichla, za ideové spolupráce opata Václava Vejmluvy.

Kostel sv. Václava ve Zvoli Památky

Kostel sv. Václava ve Zvoli

Kostel je dominantou obce a honosnou stavbou, která si zaslouží úctu a obdiv. Do dnešní podoby byl vystavěn v letech 1713 – 1717 podle projektu Jana Blažeje Santiniho Aichla.

Další aktuality

Vysočina Aréna opět zažije Světový pohár horských kol

Od roku 2011 se v Novém Městě na Moravě každoročně jezdí Světový pohár horských kol. Soutěž nejprestižnějšího seriálu závodů horských kol UCI Mountain Bike World Series, která je u diváků ve velké oblibě, se jede tento rok od 24. do 26. května 2024. Do třídenního programu, letos hlavně v sobotu a neděli, je vloženo celkem dvanáct samostatných závodů v pěti kategoriích, od juniorských přes „třiadvacítkové“ až po elitní bikerské kategorie. Závody bude živě přenášet také sportovní kanál ČT Sport.
9. květen 2024 10:00
Letní sporty, Kraj Vysočina

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu na Vysočině

Vysočina vypadá jako idylický obraz venkova: oblé kopce, hluboké lesy, rozlehlé louky, rybníky, zatopené lomy a cesty lemované alejemi. Pokud si zrovna chcete užít krásnou dovolenou s kempováním, inspirujte se tipy portálu Kudy z nudy na příjemné kempy. Stačí si vybrat, kde si postavíte stan či zaparkujete karavan. V nabídce jsou i místa, které disponují chatkami.
30. duben 2024 13:15
Ubytování, Kraj Vysočina

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Kraj Vysočina

Vytipovali jsme pro vás deset neobjevených skvostů kraje Vysočina. Prozkoumejte krásné technické památky, hradní zříceniny a kláštery, a také zámek, jemuž se přezdívá moravské Hradčany. Prozradíme vám, že ho najdete v Brtnici, malebném městě mezi Jihlavou a Třebíčí. Naplánujte si výlet na spoustu zajímavých a neobjevených míst, například do Stálé expozice Míly Doležalové, chrámu Nanebevzetí Panny Marie ve Žďáru nad Sázavou, na zámek Červená Řečice nebo do rodného domu Josefa Hoffmanna, který najdete také v Brtnici.
21. duben 2024 12:01
Památky, Kraj Vysočina

Užijte si výlet do Dolní Rožínky – znáte zdejší památky, které jsou volně dostupné?

Dolní Rožínka je ideálním místem na výlet s celou rodinou. A nemusíte nutně navštívit zábavné atrakce, které se mohou snadno prodražit. Kudy z nudy vám místo toho nabízí k výletu volně dostupná místa, která lze navštívit bez koruny v kapse a navíc i po celý rok.
17. duben 2024 6:00
Zážitky, Kraj Vysočina

Česko mezi řádky: Jaroslav Hašek a Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války

14. března 1921 začali Jaroslav Hašek (1883–1923) a jeho kamarád Franta Sauer (1882–1947) po žižkovských hospodách prodávat první sešit Osudů dobrého vojáka Švejka za světové války. Dva roky poté Hašek v necelých čtyřiceti letech zemřel, aniž by svůj slavný román dokončil. Kdo tehdy mohl tušit, že se dílo dočká překladů do téměř šedesáti jazyků, milionů prodaných výtisků a i po sto letech bude bavit, provokovat a nabízet nové souvislosti a interpretace?
15. duben 2024 12:07
Zážitky, Kraj Vysočina

Na vrchu Křemešník opět teče zázračná voda

Zázračná studánka (někdy nazývaná také Zlatá) vyvěrá periodicky na vrchu Křemešník u kaple sv. Jana, nedaleko Pelhřimova. Nyní má opět dostatek vody a pramen tak do studánky teče. Zdejší voda obsahuje stopy stříbra a nikdy se v lahvích nekazí. Podle legend dokázala léčit i mor a vyvážela se nejen do zemí českých, ale vyplouvali s ní i rakousko-uherští námořníci z Terstu na širé moře.
4. duben 2024 6:00
Příroda, Kraj Vysočina

50 tipů, kam na výlet v okolí Jihlavy

Kam na výlet v Jihlavě a okolí? Lomy, skály, přírodní zajímavosti, lesy a k tomu jako bonus úžasné památky, zříceniny hradů a zámecké expozice. Pokud máte tohle všechno rádi, vydejte se určitě na Vysočinu a do okolí Jihlavy. Hledáte inspiraci pro svůj příští výlet na Vysočině? Nehledejte nic jiného a vyberte si z našich tipů!
1. duben 2024 9:05
Zážitky, Kraj Vysočina

Selfie místa Třebíčska: Objevte nejkrásnější místa moravské Vysočiny

Turistická destinace Třebíčsko připravila pro milovníky focení tucet nejkrásnějších míst moravské části Českomoravské vrchoviny v Třebíči a okolí. Jedná se o turistickou oblast s velkým počtem menších obcí rozmístěných mezi rybníky, potoky, louky, lesy a remízky. Zdejší malebná krajina ukrývá řadu úžasných zajímavostí. Tady si to zamilujete kdykoliv v roce!
26. březen 2024 14:40
Zážitky, Kraj Vysočina