Úvod > Aktuality > Poznejte Vysočinu z koňského hřbetu
Letní sporty

Poznejte Vysočinu z koňského hřbetu

  • Vydáno10. listopadu 2021
Vysočina nabízí bezmála devět stovek kilometrů dlouhou síť hipotras a na ní víc než čtyři desítky jezdeckých stanic. Značené stezky pro koně a jezdce procházejí celým krajem převážně po lesních a polních cestách a navazují na hipotrasy v okolních regionech. Na Vysočině najdete spoustu jezdeckých stanic, které uvítají zkušené i nezkušené, rekreační jezdce či naprosté začátečníky. Všechny nabízejí ubytování, byť některé jen pro nenáročné zájemce. Dostane se vám té správné péče, základního výcviku, poznáte nadšence, kteří bez koní nedokážou žít, a pro sebe třeba objevíte nového koníčka, jenž vás chytne a už nepustí.
kůň na podzimNejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom vědí koňáci. Ověřit si pravdivost známého rčení však mohou i ti, kdož jezdci nejsou. Proč nezkusit dosud nepoznané? Blízký kontakt se zvířetem, navíc tak inteligentním a vznešeným, jakým je kůň, vás přenese do jiného světa. A vyjížďka spolu s ním nádhernou přírodou Vysočiny dá zapomenout na všechny trable a starosti. To je ta správná očista pro vaši hlavu i tělo.

Na Vysočině najdete osm set šedesát čtyři kilometrů značených jezdeckých tras a na nich čtyřicet tři jezdeckých stanic, které nabízejí ubytování, ustájení koně a mnohé i základní výcvik. Užít si je mohou nejen zkušení koňáci, ale i nezkušení jezdci či začátečníci včetně dětí.
 

Síť hipostezek vede po lesích a polích

kůňHipotrasy procházejí napříč krajem převážně po lesních a polních cestách. Vysočinskou síť tvoří dvě páteřní trasy od jihu na sever, které jsou propojeny vedlejšími trasami a navazují i na jezdecké trasy v sousedních regionech. Dvě červené páteřní stezky, které vedou přes Telč na Jihlavsku do Golčova Jeníkova na Havlíčkobrodsku a od Dukovan na Třebíčsku na Žďársko. Po modře značené stezce se dá putovat z Třebíčska přes Jihlavsko k hranici s Jihočeským krajem. Mezi těmito stezkami jsou zeleně a žlutě značeny propojky. K vyznačování cest pro koně se používají čtvercové značky s barevným kolečkem uprostřed, umisťují se do výše očí jezdce na koni. Jezdeckou stanici lze najít vždy přibližně po 20 až 30 kilometrech jízdy na značených stezkách.

kůňKrom základního požadavku, tedy ubytování a ustájení koně, mnohé nabízejí víc i pro rekreační jezdce a naprosté začátečníky, kteří na koni nikdy neseděli. Ti méně odvážní nebo malé děti se mohou posadit na koně a nechat se povodit v ohradě, zájemci o jezdění si mohou domluvit základní výcvik a poté se vydat s doprovodem na vyjížďku do přírody. V nabídce některých stanic jsou i svezení na bryčce či v kočáře taženém koňmi, westernové jezdění či v zimních měsících skijöring, tedy jízda na lyžích tažených koněm. Zázemí jezdcům a jejich koním nabízí například Ranč U Zelené sedmy, Hospodářský dvůr Bohuslavice, Zámecký statek v Dolní Rožínce, Biofarma Javořice, Biofarma Sasov či ranč Ztracená podkova.
Dětské centrum Tadík na ranči Ztracená podkova v Dobroníně

Dětské centrum Tadík na ranči Ztracená podkova v Dobroníně

Rodinný ranč se nachází 11 km od Jihlavy na kraji vesnice Dobronín. Nabízí mnoho možností vyžití, protože se zde nachází naučná stezka o koních, dětské hřiště, fitstezka, stolní tenis, trampolína. Nenechte si ujít komentované prohlídky naučné stezky a stájí.

Spa a wellness v Resortu Svatá Kateřina

Spa a wellness v Resortu Svatá Kateřina

Svatá Kateřina nadchne každého, kdo chce načerpat novou energii a odpočinout si v krásném prostředí uprostřed přírody. Areál nabízí moderní interiéry, příjemný personál, vynikající kuchyně a wellness o velikosti 1200 m².

Síť jezdeckých stezek na Vysočině

Síť jezdeckých stezek na Vysočině

Pro příznivce jezdecké turistiky byla v Kraji Vysočina vyznačena síť jezdeckých stezek o celkové délce 864 km doplněná o služby 150 jezdeckých stanic. Projekt sítě hipotras doplňuje hustou mapu pěších a cyklotras, která čítá na Vysočině přes 5,5 tisíce kilometrů.

Biofarma Sasov – dvacet let tradice

Biofarma Sasov – dvacet let tradice

Bio farma v Sasově u Jihlavy se věnuje chovu prasat, skotu, ovcí a koní. V posledních letech nabízí bio vepřové i vyzrálé bio hovězí maso z venkovního chovu a vlastních faremních jatek, bio uzeniny z vlastního masa, stejně jako bio brambory.

Zámecký statek v Dolní Rožínce – dovolená u koní

Zámecký statek v Dolní Rožínce – dovolená u koní

Zámecký statek Dolní Rožínka se věnuje jezdectví handicapovaných a zdravých dětí, ale i maminek s dětmi. Pořádá i další akce zaměřené na jezdectví, to vše v prostředí krásné Vysočiny.

Hospodářský dvůr Bohuslavice – kompletní jezdecké služby

Hospodářský dvůr Bohuslavice – kompletní jezdecké služby

Areál uprostřed malebné vesničky Bohuslavice je zařízen pro odpočinkovou i aktivní dovolenou. S rodinou či přáteli zde můžete zažít příjemné chvíle ve členité krajině Vysočiny. Nabízíme stylové ubytování v hotelu, kompletní jezdecké a vozatajské služby, včetně ustájení soukromých koní.

Ranč U Zelené sedmy – pobyt s koňmi nedaleko Jihlavy

Ranč U Zelené sedmy – pobyt s koňmi nedaleko Jihlavy

Areál ranče se nachází v samém srdci Vysočiny, cca 5 km od Jihlavy. Díky okolní přírodě můžeme klientům nabídnout krásné vyjížďky do přírody.

Appaloosa Ranč Lažínky

Appaloosa Ranč Lažínky

Na ranči Appaloosa v Lažínkách poblíž Moravských Budějovic si budete připadat jako na Divokém Západě v dobách jeho největší slávy. Manželé Zikmundovi tu totiž chovají stádo koní indiánského plemene appaloosa, v Česku téměř neznámého.

Šiklův mlýn – westernové městečko ve Zvoli nad Pernštejnem

Šiklův mlýn – westernové městečko ve Zvoli nad Pernštejnem

Srdcem areálu Šiklův mlýn je westernové městečko, které leží v údolí řeky Bobrůvky. Městečko je průběžně rozšiřováno a renovováno tak, aby uspokojilo nároky i toho nejnáročnějšího návštěvníka. I tak na vás ale stále dýchne atmosféra z let dávno minulých, z dob osidlování divokého západu.

Další aktuality

Kraj Vysočina: tři památky UNESCO, mistr Santini a sklářské tradice

Rozhlédněte se po Vysočině, která po více než třech stoletích zůstává barokní krajinou. Dokonalou, malebnou a idylickou, kde se stačí vydat pěšky či na kole kousek za město a všude kolem sebe vidíte cibulové báně kostelů, kapličky, boží muka, předlouhé aleje podél cest i osamělé stromy. Nechte se okouzlit sakrálním dědictvím a sklářskými tradicemi kraje Vysočina!
Kraj Vysočina | Kultura

Jarní prázdniny 2023 – Kraj Vysočina

Kam na jarní prázdniny, když chcete udělat něco pro svou fyzičku? Týdenní volno je jako dělané pro zimní rodinnou dovolenou na Vysočině. Vyrazit na týden na čerstvý vzduch bude pro vás i vaše děti příjemná změna.
Kraj Vysočina | Zážitky

Užijte si zimní plavby po Dalešické přehradě, loď Horácko vypluje na Silvestra i Nový rok

Na Dalešickou přehradu vypluje 31. 12. 2022 ve 13:00 loď Horácko a ve stejný čas se od mola v Kramolíně odlepí i o den později, aby absolvovala Novoroční plavbu. Od ledna až do dubna si tak můžete každou neděli užít svou plavbu po Dalešické přehradě. Vždy ve 13:00 hodin zahajuje loď Horácko svou tradiční zimní plavbu z přístaviště Kramolín. Plavba trvá 1 hodinu. Dojedete zhruba na dohled stropešínského mostu a zase zpět. Cena lístku pro dospělého je 290 Kč a pro děti a seniory nad 75 let 190 Kč.
Kraj Vysočina | Zážitky

Betlémy v třešťských domácnostech se otvírají návštěvníkům

Od 26. 12. 2022, můžete využít příležitost užít si vánoční atmosféru v Třešti na Vysočině. Na Betlémské cestě lze až do 2. února 2023 zavítat do desítky domácností, kde lidé po několik generací staví betlémy. Tradice betlémářství v Třešti je zde živá už více než 200 let. Jeden z třešťských betlémů je vystaven také v Jindřišské věži v Praze. Celoročně je ke zhlédnutí také stálá expozice betlémů v prostorách Schumpeterova domu v Třešti.
Kraj Vysočina | Kultura