Úvod > Aktuality > Na výlet za přírodou do Klokočských skal
Na výlet za přírodou do Klokočských skal
"> "> "> "> "> ">
Zážitky

Na výlet za přírodou do Klokočských skal

  • Vydáno28. srpna 2021
Půvabná poklidná ves Klokočí leží na úpatí Klokočských skal v Českém ráji. Kromě zachovalých roubených chaloupek přitahuje turisty i svou výbornou polohou, která dobře umožňuje podniknout výlet do Klokočských nebo Betlémských skal, k pozůstatkům skalního hradu Frýdštejn nebo asi na 5 kilometrů vzdálený vrch Kozákov s rozhlednou.
klokočské skályVydáte-li se odtud do Klokočských skal nebo na návštěvu skalního hradu Rotštejn, který je v bezprostřední blízkosti obce Klokočí, musíte nejdřív projít Klokočskými průchody, zajímavou a tajemnou skalní rozsedlinou. Ta tvoří pomyslný vstup do labyrintu skal. Čekají vás značené skalní stezky, zastavit se můžete také u pseudokrasové jeskyně Postojna, která je největší v Českém ráji.

Půvabné, tajemné a romantické scenérie skal v kontextu s malebnou vsí Klokočí a hradu Rotštejna sem v minulosti lákaly filmaře. Obyvatelé Klokočí i Rotštejna si dodnes pamatují na natáčení prvního českého dětského muzikálu Přijela k nám pouť z roku 1973 v režii Věry Šimkové-Plívové nebo na filmový štáb, který doprovázel vznik filmů Mrkáček Čiko nebo s Čerty nejsou žerty.

Betlémské skályZa návštěvu stojí také Betlémské skály. Jedná se o severní výběžek Klokočských skal spadající směrem k řece Jizeře. Jejich název je odvozen od Betlémského mlýna, který stál při ústí potoka, jež teče od Podlouček do řeky Jizery. Betlémskými skalami prochází červeně značená stezka z Turnova na Kozákov, ze které si můžete udělat malou odbočku k vyhlídce s názvem Zdenčina skála. Z místa, kde stezka vede po oblých skalních hřbetech (tzv. sloní hřbety), jsou výhledy směrem k Ještědu a Kopanině. Skály nabízejí také množství zajímavých horolezeckých výstupů.
Betlémské skály u Turnova

Betlémské skály u Turnova

Betlémské skály jsou součástí přírodní rezervace Klokočské skály. Jedná se o severní výběžek Klokočských skal spadající směrem k řece Jizeře. Jejich název je odvozen od Betlémského mlýna, který stál při ústí potoka, jež teče od Podlouček do řeky Jizery.

Přírodní rezervace Klokočské skály

Přírodní rezervace Klokočské skály

Jižně od Malé Skály se rozkládá přírodní rezervace Klokočské skály. Skalní město se skládá ze dvou částí, Betlémských skal se sloními hřbety a Klokočských skal s jeskyní Postojna a Klokočskými průchody.

Jeskyně Postojna – největší jeskyně Českého ráje

Jeskyně Postojna – největší jeskyně Českého ráje

Vypravte se do jiného světa podzemních prostor a nahlédněte do světa netopýrů. V Zeleném dole, uprostřed přírodní rezervace Klokočských skal, najdete jeskyni Postojna.

Zřícenina hradu Rotštejn v Českém ráji

Zřícenina hradu Rotštejn v Českém ráji

Devět kilometrů severovýchodně od Turnova, směrem ke strážní hoře Českého ráje Kozákovu, až na samém okraji přírodní rezervace Klokočské skály, leží zřícenina hradu Rotštejn. Částečně zděná a částečně vtesaná do bloku čtyř pískovcových skal.

Další aktuality

6.10.
2022
Podzimní Singltrek nadchne všechny cyklisty!

Podzimní Singltrek nadchne všechny cyklisty!

Liberecký kraj | Letní sporty
28.9.
2022
Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Liberecký kraj | Příroda
22.9.
2022
České značky: areál Svijany a LIF Group

České značky: areál Svijany a LIF Group

Liberecký kraj | Životní styl