Úvod > Aktuality > Nová dominanta Velkého Javorníku láká k návštěvě
Na vrcholu Velkého Javorníka vyrostla nová rozhledna
"> Na vrcholu Velkého Javorníka vyrostla nová rozhledna "> Slavnostní otevrení rozhledny se uskutecní 15. srpna v 11 hodin "> Rozhledna je vysoká skoro 26 metru
Příroda

Nová dominanta Velkého Javorníku láká k návštěvě

  • Vydáno14. srpna 2013
Nová turistická atrakce vyrostla zásluhou státního podniku Lesy ČR na vrcholu Velký Javorník, nedaleko Frenštátu pod Radhoštěm v Moravskoslezském kraji. Dřevěná vícepatrová rozhledna s ocelovými kotevními prvky poskytuje výhled do okolní nádherné krajiny. Slavnostní otevření rozhledny se na Velkém Javorníku uskuteční již zítra, ve čtvrtek 15. srpna 2013 v 11 hodin.
Rozhledna Velký JavorníkRozhledna je vysoká skoro 26 metrů a je pojata jako originální dřevostavba se dvěma vyhlídkovými plošinami a vazbou na místní tradiční architektonický styl. Přízemní patro je obloženo v duchu valašské roubené stavby. Základovou konstrukci stavby tvoří železobetonové patky a podlaha z kamenné dlažby. Podlahy na patrech jsou ze dřeva. Svislá nosná konstrukce se skládá z dřevěných sloupů a hranolů. Přízemní roubený prostor budou Lesy ČR využívat samy zejména k aktivitám v oblasti lesní pedagogiky a k dalším osvětově vzdělávacím akcím. Rozhledna je též vybavená výstražným značením z důvodu bezpečnosti leteckého provozu.

Velký Javorník leží ve výšce 918 metrů nad mořem a je nejvyšším vrcholem Veřovických vrchů, nejzápadnějšího předhůří Moravskoslezských Beskyd. Je z něj velmi dobrý rozhled na vrcholy Beskyd – Lysou horu, Smrk, Kněhyně, Radhošť, Nořičí, do údolí frenštátské brázdy, Palkovické hůrky, Ondřejník, Červený kámen či Kotouč. Dolů do údolí naskýtá pohled do Frenštátské brázdy a dále na Moravskou bránu a Ostravskou pánev. Za příznivé viditelnosti jsou vidět za Oderskými vrchy i Jeseníky s Pradědem.

Velký Javorník se nachází cca 4 kilometry od Frenštátu pod Radhoštěm na hranicích Moravskoslezského a Zlínského kraje.
Přírodní park Oderské vrchy

Přírodní park Oderské vrchy

Oderské vrchy jsou jihovýchodní část Nízkého Jeseníku. Pro své půvaby byly v roce 1994 vyhlášeny přírodním parkem. Bohaté lesy s množstvím přírodních zajímavostí vybízejí po celý rok k vycházkám, koncem léta a na podzim se stávají houbařským rájem.

Jeseníky – hory, které si zamilujete

Jeseníky – hory, které si zamilujete

Jeseníky s podhůřím jsou horským rájem s mnoha přírodními, historickými i technickými poklady. V létě zde najdete stovky dobře značených tras jak pro pěší, tak pro cykloturistiku. Nejen vyhlášená střediska zimních sportů, ale i lázně, památky a kulturní akce jsou důvodem, proč je navštívit i v zimě.

Hora Radhošť – tajemná hora s pohanskou minulostí

Hora Radhošť – tajemná hora s pohanskou minulostí

Pověstmi opředená bájná hora Radhošť (1129 m n. m.) se nachází nedaleko Pusteven v Moravskoslezských Beskydech a tvoří nejzápadnější vrchol Radhošťské hornatiny. Nabízí krásné výhledy na celé Beskydy, Valašsko, Jeseníky – Praděd, Malou a Velkou Fatru.

Chráněná krajinná oblast Beskydy

Chráněná krajinná oblast Beskydy

CHKO Beskydy je svou rozlohou 1 160 km² největší chráněnou krajinnou oblastí v České republice. Naleznete zde původní pralesovité porosty, horské louky s výskytem vzácných karpatských rostlin a živočichů i unikátní pseudokrasové jevy.

Lysá hora – královna Moravskoslezských Beskyd

Lysá hora – královna Moravskoslezských Beskyd

Lysá hora (1323 m n. m.) je nejvyšším vrcholem Moravskoslezských Beskyd. Lze se na ni přijít pěšky, vyšlapat na kole a za dobrých sněhových podmínek vyjet na běžkách. Leží mezi obcemi Krásná, Malenovice, Ostravice a Staré Hamry. Samotnému vrcholu se přezdívá Gigula.

Velký Javorník v Beskydech – pohleďte z rozhledny na na vrcholy Beskyd

Velký Javorník v Beskydech – pohleďte z rozhledny na na vrcholy Beskyd

Velký Javorník (918 m n. m.) je nejvyšším vrcholem Veřovických vrchů, nejzápadnějšího předhůří Moravskoslezských Beskyd. Za dobré viditelnosti můžete z vrcholu dohlédnout až do Jeseníků, na Oderské vrchy či na Ostravsko.

Další aktuality