Úvod > Aktuality > Na vodě, v zámku i ve městě: kde si vychutnáte prohlídky s punčem nebo se svařákem?
Zážitky

Na vodě, v zámku i ve městě: kde si vychutnáte prohlídky s punčem nebo se svařákem?

  • Vydáno28. listopadu 2019
Vychutnávat si při prohlídce šálek horkého voňavého punče nebo svařeného vína zdaleka není tak neobvyklé, jak by se zdálo. Zvlášť nyní, když začínají adventní trhy a jednotlivá města se předhánějí v počtu stánků s vánočními laskominami i speciálními zdobenými hrnečky.
Královstvím ochutnávačů nejrůznějších druhů punčů jsou tradičně Vánoční trhy v Olomouci, s nabídkou medoviny, čokolády a svařených vín ale nezaostávají ani Vánoční trhy v Brně, Vánoční trhy na Staroměstském náměstíPraze, Vánoční trhy v Plzni a dalších velkých městech; tam všude můžete chodit, usrkávat horké nápoje a těšit se na Vánoce. Kde vám ještě při prohlídce nabídnou šálek s nějakou dobrotou?
 

Vzhůru na vodu (a na punč)!

V prosinci? Proč ne! Okružní plavby s občerstvením v ceně jsou skvělým únikem z předvánočního shonu a přivedou vás na jiné myšlenky. V Praze se nechte nalákat na zimní plavby Pražskými Benátkami, kde je v ceně lodního lístku započtený šálek svařeného vína, děti samozřejmě dostanou čaj nebo něco nealkoholického. V Olomouci, kde vyhlídkové plavby po řece Moravě patří k oblíbeným letním kratochvílím, se vyhlídková Ololoď Kordulka vydává na řeku i v zimě – a protože jde o adventní punčové plavby, samozřejmě má vyhřátou kajutu a na palubě vás navíc čeká lahodný punč ve variantě pro malé i velké. I po skončení hlavní turistické sezony se pořádají zimní plavby zámeckým parkem v Lednici. Pokud počasí dovolí a řeka nezamrzne, budete z vyhřáté lodní kajuty pozorovat krásy zimního zámeckého parku i lužního lesa a pochutnávat si při tom na pohárku svařeného vína, dětem nabízejí čaj nebo něco sladkého. O víkendech navíc můžete výlet spojit se zimní prohlídkou zámku a zámeckého skleníku!
 

Prohlídky se svařákem v Mikulově a dobroty na zámku Žleby

Na zimní prohlídky se šálkem svařeného vína zve zájemce už několik let Turistické informační centrum Mikulova; místní průvodci vás seznámí s historií města, zavedou vás do zámeckého sklepení s obřím sudem a provedou židovskou čtvrtí. Kdo chce, ten se navíc může podívat do muzea, na židovský hřbitov nebo do Dietrichsteinské hrobky.

Na cukroví, vánočku a další vánoční chutě a vůně se vypravte také na zámek Žleby. Každý víkend až do 8. prosince se zde konají vánoční prohlídky s návštěvou sladce provoněné historické zámecké kuchyně a setkáním s pravými anděly.
 

Kde a na čem si ještě pochutnáte?

  • punčVyzdobený hrad Bítov si prohlédnete při Vánočních prohlídkách o víkendu 7. a 8. prosince. V panské hradní kuchyni vás na závěr čeká malé občerstvení: posezení u speciálního punče a svařeného vína. Kastelán vás pozve na grilované klobásky a dobroty z komína, kastelánka tradičně na vánoční cukroví, vánočku a ještě teplé buchty.
  • Také Vánoce na Hrádku u Nechanic obvykle končí v zámecké kuchyni, kde se popíjí pravý anglický punč.
  • Ve dnech 30. 11., 1. 12., 8. 12., 15. 12. 2019 se budou konat adventní prohlídky hradu Kámen. Chybět nebude speciální hradní punč.
  • vánočkaVánoce v Podorlickém skanzenu uzavírají turistickou sezónu v Krňovicích. Přijďte nasát atmosféru vánočních interiérů, ochutnat tradiční vánoční dobroty (jako je cukroví anebo kuba) a poslechnout si výklad o tom, jak slavili Vánoce naši předci.
  • Perlička na závěr: kdysi byste si pochutnali – a nejen o adventu – na Svarohu (1 333 m), jedné z česko-německých hraničních hor; na jeho vrcholek byste se dívali z hráze Černého jezera, kdyby výhled nezakrývala 300 metrů vysoká jezerní stěna. Výletníci tu kdysi po náročném výstupu odpočívali v legendární Juránkově chatě. Patřila plzeňskému ski-klubu a nesla jméno po Arne Juránkovi, nadšeném průkopníkovi lyžování na Šumavě a nevlastním synovi spisovatele Karla Klostermanna. Specialitou Juránkovy chaty prý v zimě býval takzvaný „šívasr“, rozpuštěný sníh s malinovou šťávou.
České vánoční trhy na náměstí Míru

20.11.
24.12.
České vánoční trhy na náměstí Míru

U kostela svaté Ludmily se vánoční trhy konají každý den od 20. listopadu 2022 do 24. prosince 2022 od 10 do 19 hodin. Chybět nebude ani typické vánoční občerstvení, jako je vánoční punč, svařené víno, teplé palačinky, speciality na grilu a mnohé další.

Ostravské Vánoce 2022

26.11.
1.1.
Ostravské Vánoce 2022

Ostravské Vánoce se letos uskuteční na 5 scénách a přinesou bohatý kulturní i doprovodný program včetně vánočního kluziště a vyhlídkového kola.

Kluziště pod Žižkovskou věží

1.12.
1.3.
Kluziště pod Žižkovskou věží

Bruslařská zimní sezóna je tady! Přijďte si zabruslit přímo pod Žižkovskou věž – Ice Park Tower Park Praha je připraven! Tradičně nechybí ani dobroty z přilehlého Miminoo a tak se znovu můžete těšit na tradiční a lahodné horké nápoje.

Adventní trhy pod Rumpálem ve Strakonicích

2.12.
4.12.
Adventní trhy pod Rumpálem ve Strakonicích

Tradiční vánoční trhy pod Rumpálem na strakonickém hradě s bohatým programem. Navštívit můžete o betlémářskou výstavu Půjdem spolu do Betléma.

Božídarské rašeliniště s naučnou stezkou

Božídarské rašeliniště s naučnou stezkou

Chráněná lokalita Božídarská rašeliniště je opět otevřena turistům, zájemci se přes ně mohou projít díky naučné stezce. Navíc naučná stezka je přístupná i pro vozíčkáře a maminky s kočárky.

Zimní kiosek Promenáda – občerstvení, kde si cenu určuje zákazník

Zimní kiosek Promenáda – občerstvení, kde si cenu určuje zákazník

Zimní kiosek Promenáda je už dlouhé roky jednou z běžkařských ikon Jizerských hor. Místem poslední záchrany vyčerpaných lyžařů za bídného počasí či kuriózní zastávkou, když je krásně. Tady si totiž cenu občerstvení určují sami zákazníci!

Vánoční trhy na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích

18.11.
31.12.
Vánoční trhy na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích

Tradiční řemesla a vánoční zvyky v jihočeské metropoli na náměstí Přemysla Otakara II. Vánoční trhy v Českých Budějovicích začínají 18. listopadu a potrvají až do konce roku 2022.

Štědrý den v Zoo Hluboká

24.12.
Štědrý den v Zoo Hluboká

Napadlo vás někdy zkrátit si chvíle čekání na Ježíška v zoo? Již několik let se v zoo scházíme, krmíme společně některá zvířata a užíváme si neopakovatelné vánoční nálady.

Advent a Vánoce v Českém Krumlově

25.11.
6.1.
Advent a Vánoce v Českém Krumlově

Zazpívat si koledy pod širým nebem, bavit se v průvodu andělů, popíjet punč na nejkrásnějším náměstí… To vše zahaleno do sváteční atmosféry. Advent a Vánoce mají v Českém Krumlově svůj nezaměnitelný půvab.

Olomoucké Vánoce 2022

18.11.
23.12.
Olomoucké Vánoce 2022

Olomoucké vánoční trhy patří k těm nejhezčím nejen v Olomouci. Vychutnejte si pravou vánoční atmosféru až do 23. prosince 2022. Opět se můžete užít dřevěné městečko s desítkami stánků s tradičním sortimentem a bohatou nabídkou punčů. Novinkou letošních trhů je velký průvod Krampus čertů.

České vánoční trhy na náměstí Republiky

26.11.
24.12.
České vánoční trhy na náměstí Republiky

Kouzelné vánoční trhy s krásně navrženými dřevěnými domky probíhají na různých pražských náměstích. Vánoční trhy na náměstí Republiky začínají 24. listopadu 2022 a potrvají do 24. prosince 2022. Bude otevřeno každý den od 10 do 19 hodin.

České vánoční trhy – Tylovo náměstí

26.11.
24.12.
České vánoční trhy – Tylovo náměstí

Zveme vás na vánoční trhy, které se konají v Praze 2 na Tylově náměstí u zastávek I. P. Pavlova. Vánoční trhy zde proběhnou od 26. listopadu 2022 do 24. prosince 2022. Vyzdobené stánky budou mít otevřeno od 10 do 19 hodin.

Další aktuality

Seznamte se: nejúspěšnější čeští průmyslníci

Slavné české průmyslníky spojují známé značky, rozsáhlé průmyslové areály a neobvyklé nápady, jimiž často předběhli dobu. Někde se podnikání v rodině předávalo z generace na generaci, jinde se uplatňovaly originální metody řízení, výroby a obchodu. Jedinečné příběhy nejznámějších českých průmyslníků vám představíme na Kudy z nudy.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Tipy na zajímavé akce na víkend 3. až 4. prosince 2022. Inspirace na výlety a víkendové zážitky – za romantikou a poznáním, sport, zábava pro děti, aktuální výstavy, koncerty a zážitkové programy z celé České republiky! Tipy z kalendáře akcí snadno a rychle na jednom místě na Kudy z nudy.
Zážitky

50 tipů, kam s dětmi od Vánoc do Silvestra

Nabízíme vám 50 tipů, jak zajímavě prožít období od Vánoc do Nového roku v Česku. V týdnu od 26. do 31. prosince 2022 můžete v Praze tradičně sportovat zdarma. Zamířit lze také do zoo, do skanzenu nebo na hrady a zámky. K prohlídce vábí spousta zajímavých betlémů, vánoční výstavy anebo třeba ukládání ježibaby k zimnímu spánku v perníkové chaloupce.
Zážitky

Počasí, zábava, narozeniny a konec Československa: co se stalo na Silvestra a na Nový rok?

Zhubnu, přestanu pít, začnu šetřit a konečně se naučím cizí jazyk – už jste to někdy slyšeli? Zřejmě to bylo na Silvestra nebo na Nový rok. Symbolika posledního dne starého roku a prvního dne roku nového má své kouzlo a působí i na ty, kteří si na žádné oslavy nepotrpí. Co všechno nám v historii přinesly 31. prosinec a 1. leden?
Zážitky