Úvod > Aktuality > Na vodě, v zámku i ve městě: kde si vychutnáte prohlídky s punčem nebo se svařákem?
Zážitky

Na vodě, v zámku i ve městě: kde si vychutnáte prohlídky s punčem nebo se svařákem?

  • Vydáno28. listopadu 2019
Vychutnávat si při prohlídce šálek horkého voňavého punče nebo svařeného vína zdaleka není tak neobvyklé, jak by se zdálo. Zvlášť nyní, když začínají adventní trhy a jednotlivá města se předhánějí v počtu stánků s vánočními laskominami i speciálními zdobenými hrnečky.
Královstvím ochutnávačů nejrůznějších druhů punčů jsou tradičně Vánoční trhy v Olomouci, s nabídkou medoviny, čokolády a svařených vín ale nezaostávají ani Vánoční trhy v Brně, Vánoční trhy na Staroměstském náměstíPraze, Vánoční trhy v Plzni a dalších velkých městech; tam všude můžete chodit, usrkávat horké nápoje a těšit se na Vánoce. Kde vám ještě při prohlídce nabídnou šálek s nějakou dobrotou?
 

Vzhůru na vodu (a na punč)!

V prosinci? Proč ne! Okružní plavby s občerstvením v ceně jsou skvělým únikem z předvánočního shonu a přivedou vás na jiné myšlenky. V Praze se nechte nalákat na zimní plavby Pražskými Benátkami, kde je v ceně lodního lístku započtený šálek svařeného vína, děti samozřejmě dostanou čaj nebo něco nealkoholického. V Olomouci, kde vyhlídkové plavby po řece Moravě patří k oblíbeným letním kratochvílím, se vyhlídková Ololoď Kordulka vydává na řeku i v zimě – a protože jde o adventní punčové plavby, samozřejmě má vyhřátou kajutu a na palubě vás navíc čeká lahodný punč ve variantě pro malé i velké.
 

Prohlídky se svařákem v Mikulově a dobroty na zámku Žleby

Na zimní prohlídky se šálkem svařeného vína zve zájemce už několik let Turistické informační centrum Mikulova; místní průvodci vás seznámí s historií města, zavedou vás do zámeckého sklepení s obřím sudem a provedou židovskou čtvrtí. Kdo chce, ten se navíc může podívat do muzea, na židovský hřbitov nebo do Dietrichsteinské hrobky.

Na cukroví, vánočku a další vánoční chutě a vůně se vypravte také na zámek Žleby. Každý víkend až do 8. prosince se zde konají vánoční prohlídky s návštěvou sladce provoněné historické zámecké kuchyně a setkáním s pravými anděly.
 

Kde a na čem si ještě pochutnáte?

  • punčVyzdobený hrad Bítov si prohlédnete při Vánočních prohlídkách o víkendu 7. a 8. prosince. V panské hradní kuchyni vás na závěr čeká malé občerstvení: posezení u speciálního punče a svařeného vína. Kastelán vás pozve na grilované klobásky a dobroty z komína, kastelánka tradičně na vánoční cukroví, vánočku a ještě teplé buchty.
  • Také Vánoce na Hrádku u Nechanic obvykle končí v zámecké kuchyni, kde se popíjí pravý anglický punč.
  • Ve dnech 30. 11., 1. 12., 8. 12., 15. 12. 2019 se budou konat adventní prohlídky hradu Kámen. Chybět nebude speciální hradní punč.
  • vánočkaVánoce v Podorlickém skanzenu uzavírají turistickou sezónu v Krňovicích. Přijďte nasát atmosféru vánočních interiérů, ochutnat tradiční vánoční dobroty (jako je cukroví anebo kuba) a poslechnout si výklad o tom, jak slavili Vánoce naši předci.
  • Perlička na závěr: kdysi byste si pochutnali – a nejen o adventu – na Svarohu (1 333 m), jedné z česko-německých hraničních hor; na jeho vrcholek byste se dívali z hráze Černého jezera, kdyby výhled nezakrývala 300 metrů vysoká jezerní stěna. Výletníci tu kdysi po náročném výstupu odpočívali v legendární Juránkově chatě. Patřila plzeňskému ski-klubu a nesla jméno po Arne Juránkovi, nadšeném průkopníkovi lyžování na Šumavě a nevlastním synovi spisovatele Karla Klostermanna. Specialitou Juránkovy chaty prý v zimě býval takzvaný „šívasr“, rozpuštěný sníh s malinovou šťávou.
Kluziště pod Žižkovskou věží

1.12.
29.2.
Kluziště pod Žižkovskou věží

Bruslařská zimní sezóna je tady! Přijďte si zabruslit přímo pod Žižkovskou věž – Ice Park Tower Park Praha je připraven! Tradičně nechybí ani dobroty z přilehlého Miminoo a tak se znovu můžete těšit na tradiční a lahodné horké nápoje.

Božídarské rašeliniště s naučnou stezkou

Božídarské rašeliniště s naučnou stezkou

Chráněná lokalita Božídarská rašeliniště je opět otevřena turistům, zájemci se přes ně mohou projít díky naučné stezce. Navíc naučná stezka je přístupná i pro vozíčkáře a maminky s kočárky.

Zimní kiosek Promenáda – občerstvení, kde si cenu určuje zákazník

Zimní kiosek Promenáda – občerstvení, kde si cenu určuje zákazník

Zimní kiosek Promenáda je už dlouhé roky jednou z běžkařských ikon Jizerských hor. Místem poslední záchrany vyčerpaných lyžařů za bídného počasí či kuriózní zastávkou, když je krásně. Tady si totiž cenu občerstvení určují sami zákazníci!

Další aktuality

Prázdno pod nohama... aneb nebojte se skleněných podlah a vyhlídek

Ke skleněným chodníkům a plošinám, jaké najdete třeba v Číně nebo nad americkým Grand Canyonem, to máme poněkud z ruky, ale i v Česku se začíná v tomto směru blýskat na lepší časy. Portál Kudy z nudy pro vás objevil skvělá místa, kde se projdete po skleněných podlahách a užijete si neskutečné pohledy do hloubky.
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (2.3. – 3.3.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Smetana Party – oslava 200. narozenin Bedřicha Smetany s Národním divadlem, Probuzení Ježibaby ze zimního spánku a oslava jejích narozenin, Roztáhněte křídla a leťte – ukázka papoušků v botance, Bitva u Jankova 1645, Šťastný den v Zooparku Zelčín. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (2.3. – 3.3.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Smetana Party – oslava 200. narozenin Bedřicha Smetany s Národním divadlem, Smetana Gala – Slavnostní koncert k 200. výročí narození Bedřicha Smetany, Výstava železničních modelů a kolejišť Pečky, Brūstok: Pivně-kulturní festival v Plzni 2024, Vyvalte sudy, narodil se nám Bedříšek!. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky

Kam s malými dětmi: tipy ma místa, kde si užijí zábavu i batolata

Máte doma malého caparta a chtěli byste mu udělat radost výletem na místo, kde ho to bude bavit? Anebo jste dostali na hlídání rodinného příslušníka v batolecím věku a nevíte, co si s ním počít? Pro tyto případy je tu Kudy z nudy, které vám poradí, kam vzít malé děti do 4 let, aby si pěkně vyhrály a pobavily se. Stačí si jen vybrat a pak už hurá za zážitky!
Zážitky

Velký přehled science center v ČR: věda a pokusy pod vodou, nad mrakodrapy i ve vesmíru

Pro rodiny s dětmi bude návštěva některého ze science center skvělým tipem na výlet. Zažijete tu například plno optických klamů. Dospělí se promění na trpaslíky, kulička se bude kutálet do kopce a věci, které jste ještě před chvíli viděli na vlastní oči, zčistajasna zmizí. Kdo má odvahu, ten se může projít po laně nad mrakodrapy, pokusit se udržet rovnováhu v pokoji s nakloněnou podlahou anebo si vyzkoušet zrcadlovou kresbu. Jisté je jedno: nejen v Plzni, ale i v Liberci, Ostravě, Brně či Olomouci na vás čekají zajímavé novinky vybízející k objevování nepoznaného.
Zážitky

Na výlet za majorem Zemanem: poznáte místa, kde se natáčelo jeho 30 případů?

Kdo by neznal dnes již kultovní seriál 30 případů majora Zemana… Ačkoliv dodnes vyvolává nejrůznější emoce, jedná se o stále oblíbenou řadu především detektivních příběhů, které se zakládají na skutečných případech, byť mnohdy účelově změněných. Za zmínku stojí i to, že seriál vznikl k výročí 30 let od založení Sboru národní bezpečnosti (proto třicet případů), hlavních herců se před kamerou vystřídalo 350 a seriál má dodnes svůj fanklub. Natáčelo se na mnoha místech nejen u nás, ale třeba ve slovenských Tatrách, Německu nebo na Kubě. Na výlety po Česku ve stopách seriálu vás zve Kudy z nudy.
Zážitky

Vláčky, lodě, kostičky: výstavy a stálé expozice modelů všeho druhu

Kdo z vás se rád nepodívá na modelová miniaturní kolejiště? Pro příznivce vlakových modelů je na výběr několik zajímavých výstav, ale na své si přijdou i ti, kteří obdivují autodráhy, stavebnici Lego či modely lodí a architektury. Potěšte se v expozicích modelářských klubů anebo vezměte děti na místa, kde jsou železniční modely k vidění celý rok. Vydejte se na výlet, který potěší malé i velké!
Zážitky

Evropa v Česku: proč máme rádi Německo?

Snový zámek Neuschwanstein v Bavorských Alpách, hrad Eltz, řeka Rýn, pohádka Brémští muzikanti, překrásná historická městečka s čele s bavorským Rothenburgem ob der Tauber, mnichovský Oktoberfest, buřty a klobásy se zelím, marcipán z Lübecku, adventní trhy, drážďanská štola anebo Saské Švýcarsko, malý kousek ráje hned za hranicemi: je tolik věcí, které máme rádi na Německu! Seriál o evropských zemích pokračuje u našich dalších sousedů. Pojďte s Kudy z nudy poznat Německo!
Zážitky