Úvod > Aktuality > Na vinici sv. Kláry si užijete piknik s přáteli i oslavu vinobraní
Na vinici sv. Kláry si užijete piknik s přáteli i oslavu vinobraní
"> "> "> "> "> "> "> ">
Gurmánská turistika

Na vinici sv. Kláry si užijete piknik s přáteli i oslavu vinobraní

  • Vydáno8. srpna 2022
V pátek 12. srpna 2022 slaví svátek Klára. Kde jinde a čím jiným připít Kláře v její sváteční den než v botanické zahradě vínem z vinice sv. Kláry? Přijďte si užít piknikový den a oslavit Klářin svátek v prostředí stejnojmenné vinice. A komu to náhodou nevyjde, určitě může dorazit 18. srpna na Den Rulandského modrého. Piknikové deky jsou pro každého k zapůjčení ve vinotéce.
Vinice sv. KláryPokud milujete víno a rádi si jej vychutnáváte s přáteli v příjemném prostředí, pak byste si rozhodně neměli nechat ujít návštěvu vinice sv. Kláry. Nachází se zde totiž příjemná vinotéka s širokou nabídkou místních vín. Patronka vinice sv. Kláry slaví svátek 12. srpna. Přijďte oslavit její velký den v piknikovém duchu. Čím jiným si připíjet než vínem z vinice sv. Kláry? Zdejší personál vám poradí s výběrem vhodného vína a zapůjčí skleničky. Těm, kdo vinici navštíví poprvé, prozradí kudy na místa s nejlepším výhledem či k zákoutím, kde budete mít soukromí.

Vinice a piknikKromě jednoodrůdových vín vyzkoušejte i některá ze zdejších cuvée – aktuálně tady pro vás je Rulandské šedé s Rulandským modrým, trojkombinaci Ryzlink rýnský, Sauvignon a Muškát moravský nebo růžové cuvée Rulandské modré plus Modrý Portugal. Pro návštěvníky budou připraveny piknikové balíčky, obsluha poradí vhodné víno napárované s obsahem balíčku, zapůjčí skleničky i piknikovou deku. Cena piknikového balíčku je 790 Kč, k tomu je ještě třeba zaplatit zálohu 500 Kč za zapůjčenou deku a skleničky a standardní vstupné do botanické zahrady. S doplatkem si zájemci mohou do koše přidat i místní novinku – šumivé víno. Doporučujeme piknikové koše rezervovat – na emailové adrese vinoteka@botanicka.cz nejpozději 12. 8. 2022 do 12:00 hodin. Objednané koše budou k vyzvednutí přímo ve vinotéce.
 

Rulandské modré – poznejte víno mnoha tváří

ViniceZa necelý týden, ve čtvrtek 18. srpna 2022, se na vinici sv. Kláry bude slavit ještě jeden svátek. Tentokrát se pozornost zaměří na jednu konkrétní odrůdu, a sice starobylou odrůdu Rulandské modré. Její historie tu sahá až do dob Karla IV. Víno z této odrůdy může mít mnoho podob. Dobré ročníky nabízejí červené víno s výborným potenciálem k dlouhodobému zrání.

Ročník 2020 nebyl červeným vínům příliš nakloněn, návštěvníci se ale mohou těšit na výborný klaret – bílé víno vyrobené právě z hroznů Rulandského modrého. Den Rulandského modrého připadá na 18. srpna. Na terase u Vinotéky sv. Kláry bude od 13:00 hodin připravena volná minidegustace čtyř vzorků z místní produkce z této odrůdy. Zájemci tak budou moci odhalit, jaký rozsah chutí umí nabídnout jedna odrůda na jedné vinici. Žetony na minidegustaci budou v prodeji v baru vinotéky v ceně 150 Kč za čtyři vzorky.
 

Oslavy sklizně na vinici sv. Kláry se skvělým burčákem a nejlepším výhledem v Praze

vínoS příchodem září se můžete těšit také na tradiční Vinobraní sv. Kláry. O víkendu 17. a 18. září vás čeká degustace vín jak ze zdejší produkce, tak i od dalších vinařů z Čech a Moravy. Chybět nebude ani burčák ze zdejších hroznů. V nabídce bude též výběr jídla a pochutin, které skvěle doladí gurmánský zážitek.

A návštěvníci se mohou těšit i na lákavý doprovodný program a hudební produkce. Užijte si oslavu sklizně vinných hroznů a nejkrásnější výhled na Prahu.
Prohlídky po Vinici sv. Kláry s expozicí výroby vína

Prohlídky po Vinici sv. Kláry s expozicí výroby vína

Krásné vinice si v Tróji všimne každý. Navozuje příjemnou atmosféru a pocit klidu, když listy vinné révy lehounce ševelí ve větru. Snad právě větru vyprávějí o výrobě vína; ale vy máte možnost poslechnout si příjemného průvodce a na závěr prohlídky ochutnat samotný produkt.

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Areál botanické zahrady se rozkládá v Trojské kotlině na rozloze cca 70 ha. Její nejznámější částí je skleník Fata Morgana, ale k zahradě patří také venkovní expozice včetně vinice. Skleník Fata Morgana je celoročně otevřen úterý až neděle, pondělí je zavíracím dnem.

Kaple sv. Kláry v Tróji

Kaple sv. Kláry v Tróji

Drobná sakrální stavbička, barokní kaple sv. Kláry, stojí na vrcholu vinice nad trojským zámkem a tvoří tak nejvyšší dominantu této části Prahy, viditelnou z mnoha blízkých i dalekých míst.