Úvod > Aktuality > Na Veselém Kopci se bude slavit posvícení
Na Veselém Kopci se bude slavit posvícení
"> "> Stínání kohouta "> "> "> "> "> "> Haltýr najdete ve skanzenu na Veselém Kopci "> Soubor lidových staveb Vysocina
Památky

Na Veselém Kopci se bude slavit posvícení

  • Vydáno2. září 2021
Prázdninami zajímavé programy na Veselém Kopci u Hlinska nekončí! V sobotu 4. září od 9 do 16 hodin se ve skanzenu koná program s příjemným názvem i obsahem – Posvícení. Ve všech roubených objektech to bude vonět přípravou tradičního posvícenského pečiva. Například ve statku z Mokré Lhoty zavoní chléb a placky z chlebového těsta upečené ve zdejší chlebové peci. Posvícenské menu, jako třeba pečenou kachnu, chystá restaurace v areálu skanzenu.

Veselý KopecSoubor lidových staveb Vysočina láká na víkendový program! V některých roubených objektech zavoní tradiční posvícenské pečivo, které si budou moci zájemci koupit. Například v usedlosti z Mokré Lhoty se bude péci v chlebové peci, ve stavení u Pilných posvícenské buchty, ve mlýně pak perník tlačený do dřevěných forem.

posvícení vždy patřila veselá muzika, tanec a zpěv, bude tomu tak i na Veselém Kopci. Postarají se o to Pouličníci z Tábora. Program doplní malý Posvícenský jarmark, jehož se zúčastní pozvaní lidoví výrobci nabízející především tradiční dobroty, ale také třeba pomůcky do kuchyně, vyšívané kuchařky, bylinky, formičky a další výrobky.
 

Stínání kohouta a tradiční obyčeje

Pro pobavení si návštěvníci budou moci vyzkoušet hru představující stínání kohouta, což byl obyčej provázející v minulosti posvícenské veselí. Návštěvníkům sobotního Posvícení ponechali organizátoři možnost dozvědět se něco více o tradičním způsobu uchovávání potravin. Interiéry chaloupek totiž tuto zajímavou oblast týkající se jídelníčku našich předků představují.

K pozvánce zbývá ještě dodat, že posvícenské speciality bude nabízet i Hospoda Na vejměnku v areálu muzea, která pro tento den připravila speciální jídelníček. Při pohybu v muzeu jsou roušky pouze doporučeny. Vstupné do areálu bude za 140 Kč; pro děti od 6 do 15 let 70 Kč a pro studenty či seniory nad 65 let 120 Kč.

Hamerská krčma

Hamerská krčma

Hamerská krčma je kulturní památkou České republiky. První písemné zmínky o krčmě jsou uvedeny ve "Vejsadním listu" z r. 1613, a proto je tato hospoda jednou z nejstarších v Čechách a Evropě. Uvnitř krčmy naleznete nádherný původní interiér. V současnosti Hamerská krčma nabízí i možnost ubytování.

Betlém Hlinsko – památková rezervace na Vysočině

Betlém Hlinsko – památková rezervace na Vysočině

Památková rezervace Betlém v Hlinsku je jednou z expozic Muzea v přírodě Vysočina, jediného muzea v přírodě v Pardubickém kraji. Jde o soubor roubených a zděných domků, které si tu v první polovině 18. století postavili drobní městští řemeslníci.

Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie

Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie

V malebném kraji na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů, jehož rozmanitá přírodní krása okouzlovala a okouzluje mnohé známé malíře, navštivte jediné muzeum v přírodě v Pardubickém kraji, Muzeum v přírodě Vysočina.

Další aktuality

28.9.
2022
Plno bramborových jídel bude k ochutnání ve skanzenu Veselý Kopec

Plno bramborových jídel bude k ochutnání ve skanzenu Veselý Kopec

Pardubický kraj | Gurmánská turistika
5.8.
2022
Deset výletů na hradní rozhledny

Deset výletů na hradní rozhledny

Pardubický kraj | Památky