Úvod > Aktuality > Na Teplou Vltavu smí letos více lodí
Na Teplou Vltavu smí letos více lodí
"> Na Teplou Vltavu smí letos více lodí "> Vodáci ji mohou splouvat od 1. kvetna do 31. ríjna od osmi ráno do osmi do vecera "> Ostatní reky v NP Šumava nepodléhají tak prísnému režimu
Letní sporty

Na Teplou Vltavu smí letos více lodí

  • Vydáno29. dubna 2013
V šumavském národním parku začne do 1. května platit nový návštěvní řád, kterým se mimo jiné změní pravidla pro splouvání Teplé Vltavy – při výšce hladiny od 50 do 61 centimetrů bude moci na řeku více lodí. Podle dlouhodobého průzkumu větší frekvence plavidel vzácné perlorodce říční neškodí.
Režim splouvání Teplé Vltavy na Šumavě se letos dočkal zásadní změnyRežim splouvání Teplé Vltavy na Šumavě se letos dočkal zásadní změny. Oproti loňskému roku došlo k navýšení počtu plavidel na řece – zatímco minulý rok při výšce hladiny 50 až 61 centimetrů smělo na řeku jen 28 plavidel, letos může vyplout až 63 lodí. Vodáci ji mohou splouvat od 1. května do 31. října od osmi ráno do osmi do večera. V květnu lze na řeku vyrazit jen o svátcích a víkendech, od června do října potom každý den.

Drobnou vadou na kráse je fakt, že se splouvání 17 km úseku Teplé Vltavy poněkud prodraží – ceny se letos pohybují od 300 do 500 Kč za loď. Při stavu vody 50-60,9 cm a elektronické registraci zaplatíte za loď 300 Kč. Na místě v den vyplutí (bez předchozí rezervace) 500 Kč za loď. Při stavu vody nad 61 cm je platba možná pouze na místě,a to za 300 Kč za loď. Platbu, výdej plavenek a lodí vyřizuje IC na Soumarském Mostě od 7:30 do 16:30 hodin.

Patříte-li k vodákům, kteří by si rádi sjeli úsek z Borové Lady do Polky, měli byste si pospíšit. Tentu horní část Vltavy je možné splouvat totiž pouze do konce května mezi 8 a 18 hodinou. Nástupní a výstupní místa jsou Borová Lada, Zahrádky a Polka. Výška hladiny vody ani počet lodí na tomto úseku není omezen.

Adrenalinové dobrodružství na Vydře si užijete bez omezeníOstatní řeky v NP Šumava nepodléhají tak přísnému režimu. Například adrenalinové dobrodružství při splouvání řeky Vydry (úsek Modrava – Antýgl) si užijete bez omezení vodočtem i hladinou vody. Dodržet se musí pouze doba splouvání, která platí od 15. března do 31. května o sobotách a nedělích mezi 8 a 18 hodinou. Jedná se o koryto plné kamenů a úsek je určen především zdatnějším vodákům, kteří již velice dobře ovládají svoji loď.

Otavu z Čeňkovy Pily do Rejštejna
si můžete užít denně od 15. března do konce října od 8 do 18 hodin. Otava je svojí obtížností také určena vodákům, kteří již mají zkušenosti s ovládáním lodi a nejsou úplnými začátečníky. Od Rejštejna Otava už NP Šumava, a proto její splouvání již není regulováno.
Rezervační systém pro splouvání části Teplé Vltavy na Šumavě

Rezervační systém pro splouvání části Teplé Vltavy na Šumavě

Kvůli ochraně vzácných druhů rostlin a živočichů se snaží Správa národního parku Šumava regulovat počet místních vodáků. Vodáci se mohou k cestě po Vltavě zaregistrovat na webu NP Šumava. V květnu je splouvání řeky povoleno pouze o víkendech, v červnu a červenci pak denně.

Vltava – česká vodácká klasika

Vltava – česká vodácká klasika

Česká vodácká klasika, nejnavštěvovanější řeka splavná pod Lipnem po celý rok. Řeka příjemně teče krajinou a zkouší zručnost kormidelníků v četných peřejkách, které však nepřekročí obtížnost WW I. Na jezech jsou vorové propusti, které zaručují sjízdnost a oživují plavbu.

Otava – skvělá řeka, kde vodácká doprava není příliš hustá

Otava – skvělá řeka, kde vodácká doprava není příliš hustá

Zlatonosná Otava vzniká soutokem horských říček Křemelné a Vydry pod Čeňkovou pilou na Šumavě. Protéká úžasnými přírodními scenériemi i krásnými historickými městy jako je Sušice, Horažďovice, Strakonice a Písek. S Vltavou se spojuje pod hradem Zvíkovem.