Úvod > Aktuality > Na Šumavě stojí nejdelší dřevěný most v Česku
Most je spojnicí zejména pro ty, kterí pojedou po šumavské cyklomagistrále ve smeru na vesnickou památkovou rezervaci Dobrá
"> Most je spojnicí zejména pro ty, kterí pojedou po šumavské cyklomagistrále ve smeru na vesnickou památkovou rezervaci Dobrá "> Na Šumave stojí nejdelší drevený most v Cesku "> Puvodní znovuobnovená cesta za mostem vede po hranici Mrtvého luhu
Památky

Na Šumavě stojí nejdelší dřevěný most v Česku

  • Vydáno8. ledna 2014
Nedaleko Černého Kříže na Stožecku nechala Správa NP a CHKO Šumava postavit nový dřevěný most. Turisté se po něm dostanou až k hranici Mrtvého luhu. Most je své kategorii je nejdelší v celé České republice. Stojí na místě, kam historicky patří. Dřívější lávka byla zbořená za dřívějšího režimu, pak tu lidé museli chodit po viaduktu, který byl nebezpečný.
Most u Černého KřížePřes Studenou Vltavu nedaleko Černého Kříže na Stožecku stojí nejdelší dřevěný obloukový most v České republice. Most, který je téměř celý vyrobený ze dřeva a má rozpětí 36 metrů, tu nechala postavit Správa NP a CHKO Šumava. Nový most stojí na místě, kde již dřívebývala lávka, avšak ta musela být zbourána se vznikem Železné opony. Lidé, kteří tudy dříve chtěli jít, museli přes viadukt v těsné blízkosti železniční tratě, což bylo nebezpečné. Na novém mostě už se nikomu nemůže nic stát.

Most stojí poblíž místa, kde v minulosti byla továrna na výrobu tašek. Původní znovuobnovená cesta za mostem vede po hranici Mrtvého luhu. Návštěvníci se tak dostanou do blízkosti této oblasti i po souši a nejen po vodě při splouvání Teplé Vltavy. Most je vyroben z lamelového, lepeného dřeva. Oblouk a táhlo spojují ocelové závěsy, mostovka je tvořena podélnými dřevěnými hranoly, na nichž leží dubové fošny – mostovky.

Most je spojnicí zejména pro ty, kteří pojedou po šumavské cyklomagistrále ve směru na vesnickou památkovou rezervaci Dobrá a dále na Soumarský Most, Volary nebo Lenoru.
Nejdelší dřevěný obloukový most v České republice

Nejdelší dřevěný obloukový most v České republice

Nejdelší dřevěný obloukový most v České republice vede přes Studenou Vltavu nedaleko Černého Kříže na Šumavě. Měří šestatřicet metrů a slouží všem pěším turistům i cyklistům, kteří chtějí obdivovat především krásy Mrtvého Luhu.