Úvod > Aktuality > Na Šumavě se potěšíte výhledem ze dvou nových vyhlídkových věží
NP Šumava má o 2 vyhlídky víc
"> NP Šumava má o 2 vyhlídky víc "> Mlha nad Plešným jezerem
Příroda

Na Šumavě se potěšíte výhledem ze dvou nových vyhlídkových věží

  • Vydáno4. října 2013
Exkluzivní výhledy na Trojmezí a na krajinu kolem horní Vltavy mají všichni milovníci dalekých rozhledů z nově otevřených vyhlídkových míst u Českých Žlebů a na Plešném jezeře. To jsou další turistické atrakce, které pro turisty v závěru sezóny přichystala Správa NP a CHKO Šumava. Už od loňska stojí podobná vyhlídka na Černé hoře u Pramenů Vltavy, druhá byla na jaře slavnostně otevřena nedaleko Srní.
ŠumavaJiž třetí a čtvrtou vyhlídkovou věž s jedinečným výhledem na okolní krajinu otevřela dnes začátkem října Správa Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava. Jedna stojí pod Trojmezím u zaniklé šumavské osady Kamenná hlava nedaleko Českých Žlebů a další na Kamenném moři u Plešného jezera.

Vyhlídka Kamenné moře se nachází necelý kilometr od Plešného jezera, kam můžete vyrazit z Jeleních Vrchů nebo z Nové Pece. Podle toho přijdete k nové vyhlídce buď při zpáteční cestě, nebo cestou k jezeru. Vyhlídka stojí na pěší zelené turistické trase uprostřed Kamenného moře. Po několika schodech vystoupáte nad balvany ledovcové morény porostlé borovicí klečí a shora se vám otevře výhled na krajinu Vltavické brázdy.

Nad Plešným jezeremZajímavý výhled je i z vyhlídky Kamenná hlava na trase Zlaté stezky vedoucí z Českých Žlebů k hranici s Bavorskem (na žluté turistické značce), asi 1,5 km od Českých Žlebů. Z vyhlídky lze dohlédnout na Stožec se Stožeckou skálou, hřeben s nejvyššími horami celé Šumavy od Třístoličníku po Plechý (1378 metrů) a masív Smrčiny za ním.

První vyhlídka stojí již od loňska na Černé Hoře u Modravy. Další byla otevřená na jaře na Zelené Hoře u Srní. Všechny vyhlídkové věže nechali pracovníci Správy NP a CHKO Šumava vyrobit ze dřeva, které mělo původně bez užitku zetlít v šumavských lesích. Náklady na stavbu jsou minimální, ale užitek, radost a zážitky, které to přináší turistům, jsou k nezaplacení.
Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení. Na území NP se nachází 7 obcí (Srní, Kvilda, Horská Kvilda, Modrava, Stožec, České Žleby a Prášily) a několik menších osad (Filipova Huť, Dobrá, Jelení).

Kamenné moře u Plešného jezera na Šumavě

Kamenné moře u Plešného jezera na Šumavě

Kamenné moře se nachází necelý kilometr od Plešného jezera, kam můžete vyrazit z Jeleních Vrchů nebo z Nové Pece. Nejprve je nutné vystoupat po nekolika schodech nad balvany ledovcové morény porostlé klečí a poté se shora otevře výhled na krajinu Vltavické brázdy.

Plešné jezero – nejširší ledovcové jezero české části Šumavy

Plešné jezero – nejširší ledovcové jezero české části Šumavy

Páté velké jezero na české straně Šumavy je pojmenováno podle hory Plechý, pod kterou leží v nadmořské výšce 1089 m. Vzniklo po ústupu ledovce, který za sebou zanechal 40metrovou čelní morénu a impozantní jezerní stěnu vysokou 250 metrů.

Hraniční hora Třístoličník – bájné trůny tří králů

Hraniční hora Třístoličník – bájné trůny tří králů

Třístoličník (1311 m) je jedním z nejvýznamnějších a nejnavštěvovanějších vrcholů Šumavy s bizardními skalními útvary. Vede přes něj státní hranice mezi Českem a Německem. Na vrcholku je na skalní vyvýšenině vybudováno vyhlídkové místo s dalekým rozhledy.

Vyhlídka na Černé hoře u Pramenů Vltavy

Vyhlídka na Černé hoře u Pramenů Vltavy

Správa Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava otevřela vyhlídku na Černé hoře u Pramenů Vltavy. Turisté z ní uvidí lesy Národního parku Šumava, Národního parku Bavorský les a za hezkého počasí dokonce i Alpy.

Zlatá stezka z Prachatic do Českých Žlebů – cesta za zlatem a solí

Zlatá stezka z Prachatic do Českých Žlebů – cesta za zlatem a solí

Chcete-li se vrátit do historie a poznat stezku, po které se do českých zemí ve středověku přepravovala tolik potřebná sůl, vydejte se po pěší stezce z Prachatic přes Volary do Českých Žlebů.