Úvod > Aktuality > Modrý sloup na Šumavě má opět šanci na otevření
Znovuotevrení prechodu Modrý sloup je zatím odloženo
"> Znovuotevrení prechodu Modrý sloup je zatím odloženo "> Cestu na Modrý sloup povolilo Ministerstvo životního prostredí CR "> Po roce 1989 byl Modrý kámen uzavren kvuli ochrane vzácného tetreva hlušce "> Tetrevi se vyskytují na hranicích mezi CR a SRN
Příroda

Modrý sloup na Šumavě má opět šanci na otevření

  • Vydáno6. března 2019
Cesta k Modrému sloupu na Šumavě, kde sídlí chráněný tetřev, má znovu šanci na otevření. I když Ministerstvo životního prostředí průchod Luzenským údolím k hranici zamítlo, NP Šumava i starostové z obou stran hranice hledají další možnosti, jak cestu Luzenským údolím otevřít. Kompenzací by mohlo být plánované navýšení rozlohy klidových území.
Tetřev hlušecOtevření přechodu Modrý sloup by se v dohledné době mělo opět stát realitou. I když Ministerstvo životního prostředí otevření stezky Luzenským údolím zamítlo, NP Šumava zkouší navrhnou další možnosti.

Pokud se prokáže převažující veřejný zájem a budou zajištěna adekvátní kompenzační opatření, jenž zajistí nerušený život tetřeva hlušce, cesta k zpřístupnění Modrého sloupu by měla být otevřená. Zásadní změnou by mělo být navýšení plochy klidového území o zhruba 6,5 procenta. Pohyb lidí tak populaci vzácného tetřeva neohrozí.

Modrý sloupSpráva NP a CHKO Šumava oblast s populací tetřeva hlušce dlouhodobě sleduje s využitím nejmodernějších metod, kdy se kromě velikosti populace sledují i její genetické vlastnosti a zjistilo se, že na sledovaném území obou částí Šumavy žije až 600 kusů vzácného ptáka. Výzkumy posledních let navíc jasně ukázaly, že přímo na cestě Luzenským údolím tetřev nežije – ke svému způsobu života potřebuje les a v oblasti Modrého sloupu, kudy stezka měla vést, tedy v otevřené bezlesé krajině s širokou cestou se tetřev téměř nevyskytuje. Jinde na Šumavě se tetřevi v hojném počtu nachází i kolem turistických stezek, po kterých poslední dvě desítky let chodí turisté.

Modrý sloup (německy Blaue Säule) je hraniční přechod mezi Českou republikou a Německem nacházející se pod horou Luzný v západní části Šumavy. V dřívějších dobách tudy vedla Zlatá stezka, respektive její pašerácká část, vyhýbající se mýtnému a clu. Hraniční přechod fungoval až do konce druhé světové války, po násilném odsunu Němců z českého pohraničí a vzniku železné opony přestal být používaný. Po roce 1989 byl pro změnu uzavřen kvůli ochraně vzácného tetřeva hlušce. Jen v roce 2009 byl opět otevřen na zkušební dobu.
Luzenské údolí na Šumavě

Luzenské údolí na Šumavě

Jedno z nejpůsobivějších šumavských údolí rozprostírající se mezi horami Velká Mokrůvka, Luzný, Hraniční hora a Špičník, se nachází přibližně 8 km jižně od Modravy. Vstupní branou do údolí je Březník, zakončuje ho impozantní kuželovitý vrchol Luzného.

Březník v Luzenském údolí – místo z románu Ze světa lesních samot

Březník v Luzenském údolí – místo z románu Ze světa lesních samot

Březník je šumavská samota a bývalá hájovna nedaleko státní hranice. Toto vyhlídkové místo poskytuje úchvatný pohled do Luzenského údolí a na horu Luzný, jehož vrchol se nachází ve výšce 1373 m n.m.

Přechod Modrý sloup na Šumavě – místo ochrany vzácného tetřeva

Přechod Modrý sloup na Šumavě – místo ochrany vzácného tetřeva

Modrý sloup je historický přechod, který na Šumavě vybudoval Karel IV. a Češi i Bavoři ho hojně využívali. Dlouhodobě je však přechod uzavřen kvůli ochraně tetřeva hlušce. Ke zpřístupnění oblasi turistům mělo dojít již v sezóně 2013, avšak kvůli soudním sporům je zatím otevření přechodu odloženo.

Zlatá stezka z Prachatic do Českých Žlebů – cesta za zlatem a solí

Zlatá stezka z Prachatic do Českých Žlebů – cesta za zlatem a solí

Chcete-li se vrátit do historie a poznat stezku, po které se do českých zemí ve středověku přepravovala tolik potřebná sůl, vydejte se po pěší stezce z Prachatic přes Volary do Českých Žlebů.

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení. Na území NP se nachází 7 obcí (Srní, Kvilda, Horská Kvilda, Modrava, Stožec, České Žleby a Prášily) a několik menších osad (Filipova Huť, Dobrá, Jelení).