Úvod > Aktuality > Na Šumavě se opravuje železnice z Českých Budějovic až do Volar
Na Šumave se opravuje železnice z Ceských Budejovic do Volar
"> Na Šumave se opravuje železnice z Ceských Budejovic do Volar "> Rekonstrukce turisticky vytížené tzv. šumavské lokálky potrvá rok a pul, skoncit má v dubnu 2016 "> Trat nechal v 80. letech 19. století postavit kníže Schwarzenberg
Zážitky

Na Šumavě se opravuje železnice z Českých Budějovic až do Volar

  • Vydáno18. září 2014
Správa železniční dopravní cesty navázala na jarní opravu horského úseku z Nového Údolí do Volar. Další část trati, která prochází rekonstrukcí umožní rychlejší přepravu z Českých Budějovic až do Volar. Rekonstrukce turisticky vytížené tzv. šumavské lokálky potrvá rok a půl, skončit má v dubnu 2016.

Černý křížTéměř půl století plánovaná oprava 94kilometrovém úseku mezi Českými Budějovicemi a Volary právě započala. Velkým přínosem je, že dojde ke zkrácení jízdní doby zhruba o 25 minut.

Proměnou má projít dráha samotná i nádraží na trase, železniční mosty a přejezdy. Rekonstrukce bude náročná i kvůli tomu, že prochází chráněným územím a také vojenským prostorem.

Šumavská trať je jednokolejná a pro cestující tak nastávají určité komplikace. Při rekonstrukci totiž po trati nebudou moci jezdit vlaky a lidé musí počítat s častými výlukami. První začala v těchto dnech mezi Horní Planou a Kájovem, trvat by měla zhruba měsíc. Dělníci právě pracují na úseku u Černého Kříže a postupují ve směru na Český Krumlov. Celkové stavební práce by měly trvat po celý příští rok. Pro cestující je však zajištěna náhradní autobusová doprava.

Trať nechal v 80. letech 19. století postavit kníže Schwarzenberg především z hospodářských důvodů – k dopravě grafitu z krumlovských dolů či obsluze zdejšího velkostatku. Postupem času u ní však převládl turistický význam. Dnes obsluhuje Český Krumlov, vede po břehu lipenské přehrady a poté stoupá do srdce Šumavy.

Šumavská in-line stezka z Nové Pece do Stožce

Šumavská in-line stezka z Nové Pece do Stožce

Patnáctikilometrový úsek vedoucí nádhernou šumavskou přírodou podél Vltavy a železniční tratě nadchne každého milovníka in-line bruslí. Široká bezpečná trasa téměř bez automobilové dopravy má dobrý povrch a nesvítí na ní přímé slunce.

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení. Na území NP se nachází 7 obcí (Srní, Kvilda, Horská Kvilda, Modrava, Stožec, České Žleby a Prášily) a několik menších osad (Filipova Huť, Dobrá, Jelení).

Vodní nádrž Lipno – jihočeské moře

Vodní nádrž Lipno – jihočeské moře

Vodní nádrž Lipno je největší umělé jezero České republiky. Voda z přehrady je vedena k podzemní elektrárně. Jezero, které vzniklo za hrází, je právem nazýváno "jihočeským mořem". Dosahuje délky 44 km a v místě největší šířky (u Černé v Pošumaví) činí vzdálenost obou břehů 10 km.

Šumavský expres – lokálka srdcem Šumavy

Šumavský expres – lokálka srdcem Šumavy

Na šumavských lokálkách snadno podlehnete idyle venkovských tratí a romantice lesních nádraží. Vlakem se lze vydat podél břehů největšího přehradního jezera u nás i hlubokými lesy u Nového Údolí.