Úvod > Aktuality > Galerie Harfa v zajetí ledových hrdinů ze světa magie – přijďte si je prohlédnout, než roztají
Galerie Harfa v zajetí ledových hrdinů ze světa magie - přijďte si je prohlédnout, než roztají
"> "> "> "> "> "> "> Sochy z ledu 2012 - ledoví politici: V. Putin "> Sochy z ledu 2012 - ledoví politici: A. Merklová "> Sochy z ledu 2012 - ledoví politici: pri práci
Kultura

Galerie Harfa v zajetí ledových hrdinů ze světa magie – přijďte si je prohlédnout, než roztají

  • Vydáno30. ledna 2020
Poslední lednový víkend patřil v Galerii Harfa již tradičně klání uměleckých sochařů a řezbářů o tu nejlepší sochu z ledu. Festival ledových soch je největší akcí svého druhu pořádanou v České republice. Již tradičně je součástí zimního programu Galerie Harfa. Vždy je tematicky vymezen jedním konkrétním směrem. Letošní, devátý ročník, nesl téma Království čar a kouzel. Z ledu vyrostly postavy Saxany, čaroděje Gandalfa nebo Merlina. K vidění by sochy měly být nejméně 14 dnů, tj. do poloviny února.
Malá čarodějniceNechte se přenést se do krajiny fantazie, kde vládne tuhá zima a led neroztává. Festival ledových soch v letošním roce zobrazuje nejrůznější postavy z Království čar a kouzel. Mezi exponáty se tak objevila třeba nesmrtelná Saxana, Malá čarodějnice, pan Tau či Ježibaba z Perníkové chaloupky. Do dálných mystických říší nás zavedl kouzelný čaroděj Gandalf, Frodo Pytlík z Kraje nebo Merlin. Návštěvníci se mohli setkat s lapačem Šmoulů Gargamelem, populárním Harry Poterem, či Babou Jagou z pohádky Mrazík, která je zobrazena i se svou chaloupkou na kuřích nožkách.

pan TauNávštěvníci si mohli jednotlivé sochy nejen prohlédnout, ale také se aktivně zapojit do hlasování o tu nejkrásnější z nich. Každý z umělců měl pro svou sochu k dispozici až 10 ledových kvádrů o celkové hmotnosti 1250 kg. Za pomoci motorových pil, sekáčků a dlát vznikaly přímo před zraky diváků opravdové skvosty. Titul nejoblíbenější socha si nakonec odneslo ledové sousoší Malé čarodějnice a jejího věrného kamaráda, havrana Abraxase, které zhotovil nováček soutěže, Václav Lemon. V elitní trojici ho doplnila socha Krakonoše, kterého zobrazil v nadživotní velikosti sochař MgA. Matěj Bednařík a oblíbená postavička pana Tau, kterého vytvořil sochař, restaurátor a tvůrce zvukových objektů, MgA. Marián Maršálek.

KrakonošSochy budou na střeše nákupní galerie k vidění do jejich „rozpuštění“ (cca 10-14 dní, dle klimatických podmínek). Zpříjemněte si víkendové nákupy návštěvou jedinečně výstavy. Ledové sochy si můžete prohlédnout, až do jarní oblevy! Den si navíc můžete zpestřit nakupováním nebo aktivním pohybem. Stačí si na místním ledovém kluzišti zapůjčit brusle a pak už se jen prohánět s větrem o závod.