Úvod > Aktuality > Republika slaví, hrady a zámky s ní!
Republika slaví, hrady a zámky s ní!
"> "> "> "> "> "> ">
Památky

Republika slaví, hrady a zámky s ní!

  • Vydáno28. října 2021
K oslavám 103. výročí vzniku Československé republiky se připojují také hrady, zámky a další objekty po celé republice. Ve čtvrtek 28. října připravila řada z nich mimořádný program, který má tuto významnou událost připomenout, ať už speciálními oživenými prohlídkami, otevřením zvláštních prostor a dalšími akcemi. Vyberte si ze svátečních tipů a oslavte Den vzniku samostatného Československého státu a pěkným výletem.

Pocta tradicím první republiky na Křivoklátě

KřivoklátPřijďte si připomenout 103. výročí založení první Československé republiky během akce Pocta tradicím první republiky na Křivoklátě. Zahraje nám k tomu kapela Kamarádi staré řeky (dopoledne) a Epydemye (odpoledne). Ve 13 hodin proběhne slavnostní akt a poté sázení vzpomínkové růže. Pokud cás lákají interiéry hradu, od 9 do 16 hodin můžete navštívit i naši expozici.

Správa hradu také zve všechny návštěvníky k návštěvě stálé expozice v bývalé spilce s názvem Cesta legionáře, která mapuje události před vznikem Československé republiky.
 

Den vzniku Československa na zámku Kynžvart

zámek kynžvartSpráva zámku Kynžvart se připojuje k oslavám vzniku republiky 28. řijna, v tento den bude možné vyrazit na speciální spojené prohlídky Zámeckých interiérů Metternichů s Muzeem a kabinetem kuriozit. Prohlídky proběhnou v 11:00 a ve 13:00 hodin. Vstupné stojí 320 Kč.

Reprezentativní letní sídlo kancléře Metternicha nabízí nepřeberné sbírky nádherných uměleckých děl, mincí, zbraní, vzácných knih i prvotisků či rukopisů, všelijakých kuriozit včetně vzácných osobních předmětů slavných historických osobností.

Přijít sem můžete i o víkendu 30. a 31. října 2021, kdy je otevřeno od 9:00 do 16:00 hodin.
 

Den monarchie – den republiky na Fortu Křelov

fort křelovSlavnostní ukončení sezóny na Fortu XVII proběhne 28. října jako oslava státního svátku ku příležitosti vzniku samostatné Československé republiky. Úderem 14. hodiny posádka pevnosti, společně se zástupci 27. praporu polních myslivců slavnostně sejme vlajku Rakousko-Uherskou a olomoučtí sokolové v dobovém kroji župy Olomoucké pověřeni jsou vyvěšením vlajky Československé.

Slavnostní atmosféru této vzácné chvíle doplní speciální prohlídky objektu, výstřely z děl, i návštěva fortového ateliéru. K této slavnostní chvíli zveme milovníky historie, i běžné návštěvníky, abychom takto společně završili sezónu. Na vaši návštěvu se těší posádka pevnosti, i fortový šéfkuchař.
 

Mimořádné prohlídky na tvrzi Bouda a Hůrka

tvrz BoudaVe dnech 23. až 31. října jsou zájemci zváni na speciální prohlídky tvrze Bouda. Speciální program nabízí i mimořádné typy prohlídek. Speciálně ve čtvrtek 28. října bude příchozím umožněn vstup každou celou hodinu od 10 do 16:00 (včetně) na prohlídkové trasy. V 10:15 hodin začíná Nadstandardní prohlídkový okruh v délce cca 300-360 min.

Poslední možnost, jak navštívit Boudu je o víkendu 30. a 31. října, kdy budou vstupy každou celou hodinu od 10 do 16 hodin (v neděli o hodinu méně). V sobotu je na plánu poslední letošní Nadstandardní prohlídka, která začne v 10:15 hodin. Nejkratší přístupová trasa od Kramářovy chaty na Suchém vrchu.

Tvrz Hůrka zve ve čtvrtek 28. října a v pátek 29. října ve 12:00 na speciální prohlídku s dělostřeleckým srubem K-S 11 (včetně německých zkoušek v době okupace!), v 10, 11, 12, 13, 14, 15 se koná Speciální prohlídka a Základní prohlídka. Sobota 30. října přinese v 10:30 Velký okruh (zahrnuje tři bojové objekty tvrze!) v 10, 11, 12, 13, 14 a 15; Speciální prohlídku a Základní prohlídku. V neděli 31. října přijďte v 10, 11, 12, 13, 14, 15 – konat se bude Prodloužená prohlídka a Základní prohlídka.


Prohlídka Arcibiskupského zámku v Kroměříži

zámek KroměřížI v měsíci říjnu můžete si můžete prohlédnout Arcibiskupský zámek, a to vždy o víkendech a v termínu od 28. do 31. října. Začátek poslední prohlídky okruhu Via Residentia (Reprezentační sály, Sala terrena a Zámecká věž) začíná ve 14:00 hodin, poslední prohlídka Reprezentačních sálů včetně Sala terreny začíná v 15:00 hodin a na prohlídku zámecké věže se můžete za příznivého počasí vydat individuálně až do 16:00 hodin.

Výstup na Zámeckou věž zpestřují rovnou tři výstavy – v místnosti s gotickou klenbou – nejstarší části zámku, která je v letošním sezoně veřejnosti zpřístupněna vůbec poprvé, jsou instalovány výstavy Panna Maria Křtinská a Kroměřížská zámecká knihovna III – Rukopisy 9.-16. století a na podestě věže výstava věnovaná polskému heraldikovi a učenci působícímu na dvoře arcibiskupa Pavlovského Bartoloměji Paprockému.
 

Prohlídky hradu Roštejna na Vysočině

hrad RoštejnHrad Roštejn je otevřen veřejnosti do konce října o víkendech včetně státního svátku od 10:00 do 17:00 (12:00–13:00 polední pauza). Přijít na prohlídky můžete ve dnech 28. a 30. až 31. října 2021.

Pozdně gotický hrad, který se zvedá na skalnatém vrchu v 677 m n. m v romantických lesích u vsi Doupě, byl vybudován pány z Hradce v první polovině 14. století. V 70. letech 16. století nechal hrad přestavět Zachariáš z Hradce v duchu renesance na lovecký hrádek s rozlehlou oborou v blízkém okolí. Dalšími majiteli byly Slavatové z Košumberka, Lichtenštejni z Kastelkornu a Podstatští-Lichtenštejni. V roce 1915 hrad vyhořel. Zásadní opravy začaly až v roce 1958. Hrad byl pro veřejnost otevřen v roce 1969. Dnes je hrad v majetku Kraje Vysočina a spravuje ho Muzeum Vysočiny Jihlava. Jsou zde vystaveny sbírky z fondu Muzea Vysočiny Jihlava.