Úvod > Aktuality > Staroměstská radnice v Praze bude mít dveře dokořán!

Staroměstská radnice v Praze bude mít dveře dokořán!

Vydáno 8. září 2019 Zážitky
V Praze se bude slavit výročí založení Staroměstské radnice! Přijďte ve dnech 10. až 18. září 2019 na Staroměstskou radnici a prohlédněte si tuto slavnou památku jako nikdy předtím! Pátý ročník akce "Radnice dokořán" svým programem připomene období vlády a osobnost českého krále Václava IV., od jehož úmrtí letos uplynulo rovných 600 let.
staroměstská radniceBěhem akce Radnice dokořán 2019 zavítáte do reprezentačních sálů Staroměstské radnice a jejího podzemí, zcela výjimečně si prohlédnete svatební síně a budete moci sestoupit i do kanalizace pod radnicí. Mimořádnou součástí prohlídky budou běžně nepřístupné sklepy radničních domů na Malém náměstí, otevřou se netradiční vyhlídky na náměstí i mechanismus orloje.

Součástí programu budou dramatická představení, bloky tematických přednášek, hudební vystoupení (populární, středověká a chrámová hudba) i speciální akce (středověký workshop... atp). 
 

Hádej, hádej, hadači!

Hádej hadačiTematická prohlídka s programem pro děti ve věku 9-12 let "Hádej, hádej, hadači!" se koná v sobotu 14. 9. ve 13:00 hodin.

Děti budou objevovat historické prostory Staroměstské radnice, jejich návštěva bude protkána hrou, která ověří jejich fantazii. Ponořte se spolu s nimi do světa nejmenších a zjistěte, jak dobře znáte středověk. Budete lepší než vaše děti? Kdo se stane vítězem honby za klíči od truhly s pokladem? A kdo je tajemný Hádankář? Sraz bude před hlavními vraty Staroměstské radnice nalevo od orloje. Vstupné je 50 Kč na osobu.
 

Erotika ve středověku a Oživlý středověk

Oživlý středověkNetradiční přednáška o sexuální tematice ve středověku se bude konat v sobotu 14. 9. 2019 od 18:00, v Sále architektů ve 4. patře radnice. Přednáška Mgr. Marka Zágory přiblíží na základě písemných a vizuálních pramenů erotickou představivost středověkého člověka s hlavním důrazem na pozdní středověk a dobu Václava IV.  Vstupné bude 20 Kč.

oživlý středověkÚterý 17. 9. bude patřit velkolepé akci s názvem Oživlý středověk. Románsko-gotické sklepení Staroměstské radnice se spojí s umem lidí, kteří se věnují oživování řemeslné dovednosti vrcholného středověku. Řemeslníci předvedou každodenní středověké činnosti (např. spřádání lnu) i specializovaná řemesla (např. výrobu keramiky na kopacím hrnčířském kruhu, výrobu luku či tisk na replice Gutenbergova knihařského lisu).

staroměstská radnice podzemíNepůjde jen o ukázky řemesel – mnoho činností si budete moci vyzkoušet na vlastní kůži! Na téměř dvou desítkách stanovišť si budou moci zájemci vyrobit a jako suvenýr odnést kožený náramek, uplést tkanici, napsat středověký text nebo vyrazit repliku groše Karla IV. Zároveň každou celou hodinu proběhnou podrobné výklady o jednotlivých řemeslech. Jedná se o akční podívanou v replikách dobových oděvů s používáním replik dobových nástrojů. Akce bude unikátním zážitkem pro dospělé i rodiny s dětmi. Akce se koná od 11:00 v románsko-gotickém podzemí, vstup je možný z mozaikového vestibulu v přízemí budovy. Vstupné na osobu bude za 100 Kč.
Staroměstská radnice v Praze - prohlídka historických prostor i orloje

Staroměstská radnice v Praze - prohlídka historických prostor i orloje

Historické sály s cennými malbami, gotická kaple s pohledem na figury apoštolů, gotická věž s vyhlídkou, orloj i románsko-gotické podzemí radnice s náznakovou historickou expozicí, to vše se skrývá ve Staroměstské radnici.

Pražský orloj - jediný na světě měří babylonský a staročeský čas

Pražský orloj - jediný na světě měří babylonský a staročeský čas

Astronomický orloj, geniální přístroj, který po celá staletí ukazuje nejen čas a datum, ale i polohu Slunce, fáze Měsíce, astronomické cykly a svátky křesťanského kalendáře. Technický zázrak, který již dlouhých 600 let udivuje doslova celý svět.