Úvod > Aktuality > Na Špilberku si prohlédnete kresby Karla Franty a objevíte staré vánoční zvyky
Poprvé bude predstavena verejnosti muzejní sbírka vánocních ozdob
"> Poprvé bude predstavena verejnosti muzejní sbírka vánocních ozdob "> Hrad Špilberk - žalár národu "> Na Špilberku si prohédnete kresby Josefa Lady
Kultura

Na Špilberku si prohlédnete kresby Karla Franty a objevíte staré vánoční zvyky

  • Vydáno12. listopadu 2014
Každoroční vánoční výstava na brněnském hradě Špilberku představí letos kresby Karla Franty. Připomenete si také staré zvyky, recepty na vánoční cukroví našich prababiček i dávno zapomenuté vánoční příběhy. Obě výstavy začnou 13 listopadu a potrvají do 25. ledna 2015.
Hrad Špilberk – žalář národůObě výstavy na Špilberku se otevřou 13. listopadu a návštěvníci, kteří přijdou v tento den v čertovském, budou mít do výstavy Karla Franty vstup zdarma! Znovu se pak čerti potkají 13. prosince na akci Čertovské Vánoce na Špilberku.

Poprvé bude představena veřejnosti muzejní sbírka vánočních ozdob, pohlednic a hraček z přelomu 19. a 20. století. Jak se dříve slavily Vánoce? Co bylo na stromečku i pod ním? Přijďte si připomenout dobu, kdy děti věřily na Ježíška a stromeček nebyl jen komerční záležitostí.

Karel Franta je znám jako malíř rozverných čertů, veselých vodníků, malého Vinnetoua a mnoha dalších pohádkových postav. Svými obrázky ozdobil příběhy autorů, jako byl Václav Čtvrtek, Bohumil Říha, Jiří Žáček, Rudolf Čechura, František Nepil či Marie Kubátová. Kam se chodil inspirovat při malbě čertů? Nečeká na děti ve výstavě peklo?

Výstavy jsou pro všechny zájemce otevřeny od úterý do neděle mezi 9 a 17 hodinou, na hradě Špilberk ve II. patře západního křídla.
Hrad a pevnost Špilberk v Brně

Hrad a pevnost Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Kasematy patří ke stavebním kuriozitám hradu Špilberku a představují jednu z nejnavštěvovanějších turistických atraktivit v Brně.

Památník Josefa Lady v Hrusicích

Památník Josefa Lady v Hrusicích

Stálá expozice díla Josefa Lady – malíře a spisovatele, karikaturisty, tvůrce pohádkových postav provázejících děti od nejútlejšího dětství, ilustrátora, který nezapomenutelně ztvárnil Haškova Švejka. Prohlídky s průvodcem.

Další aktuality

4.10.
2022
Znáte všechny zpřístupněné jeskyně ČR?

Znáte všechny zpřístupněné jeskyně ČR?

Jihomoravský kraj | Příroda
29.9.
2022
7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

Jihomoravský kraj | Zážitky
24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
20.9.
2022
Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika