Úvod > Aktuality > Na Špilberku se po mnoha letech otevřela hradní vinárna a restaurace
V prostorách, kde se dnes nachází Hradní vinárna, vybudovala první jídelnu nemecká armáda
"> V prostorách, kde se dnes nachází Hradní vinárna, vybudovala první jídelnu nemecká armáda "> Nový provozovatel chce navázat na slavnou éru mezi 60. a 80. lety "> Ve sklepích se bude vyrábet a nabízet speciální prémiové víno s unikátní etiketou cuvée Špilberk
Gurmánská turistika

Na Špilberku se po mnoha letech otevřela hradní vinárna a restaurace

  • Vydáno11. března 2014
Po otevření jižního křídla v minulém roce hrad Špilberk dále ožívá. Pro veřejnost se zde otevřela Hradní vinárna Špilberk, která chce navázat na tradici dnes již legendární vinárny a restaurace, která zde fungovala od roku 1964. Novým nájemcům po roce 1989 se příliš nedařilo, až byl provoz v roce 2006 zcela ukončen. Znovu se tak na Špilberk vrací restaurační zařízení, které k němu po několik desetiletí neodmyslitelně patřilo.
Vinárna BrnoV prostorách, kde se dnes nachází Hradní vinárna, vybudovala první jídelnu německá armáda v roce 1942. Jídelna s výčepem tehdy sloužila potřebám wehrmachtu, stravovali se zde důstojníci i mužstvo. Interiéry jídelny byly upraveny do romantizujícího stylu – nacházela se zde červená podlaha s neglazovanými dlaždicemi, trámové stropy, malovaná kachlová kamna, rustikální masivní dřevěný nábytek i dřevěné obložení stěn. Na stropě i v opěrných trámech pak byly vyřezány dekorativní motivy, často v podobě listů a hroznů vinné révy. Točité schodiště gotického typu pak vedlo do patra, kde se nacházela společenská místnost pro důstojníky, tzv. Schwalbennest (vlaštovčí hnízdo).

V 60. letech 20. století byly provedeny další úpravy již pro potřeby hradní vinárny, která zde byla otevřena v roce 1964. Prostory byly rozšířeny o provozní zázemí o další salonky, které zabíraly celé vnější jižní křídlo. Hostům se také zpřístupnily sklepní prostory, které jsou jediným dochovaným středověkým prostorem souvisejícím s původním královským palácem ze 13. století. Hradní vinárna na Špilberku byla tehdy jedním ze čtyř podniků v Brně, jenž měly povoleny noční provoz. O charakteru svědčí i fakt, že do vinárny se vcházelo přes šatnu s obsluhou. Mezi návštěvníky tak patřili zejména cizinci, političtí funkcionáři, taxikáři či později veksláci.

Hrad ŠpilberkV době rekonstrukce jižního křídla mezi lety 2011 až 2013 byl restauraci i vinárně vrácen původní vzhled z let čtyřicátých. Velká péče byla věnovaná obnově a restaurování všech detailů, například dveřím, podlahám, obložení či kachlovým kamnům. Důsledně se dbalo na zachování stylu, který prostoru vetkla německá armáda, proto i dnes je možné na kachlových kamnech vidět veduty moravských "německých" měst i s německými názvy. Zachována byla sklepní vinárna i vstup na jižní terasu z prvního patra. Dnes však již restaurace nezabírá prostory celého jižního křídla.

Nový provozovatel, společnost Spilberg agency s.r.o., chce navázat na slavnou éru mezi 60. a 80. lety, mimo jiné i tím, že zachovala původní jméno – Hradní vinárna Špilberk. Rovněž se rozhodla obnovit tradici pravidelných večerů s cimbálovou muzikou v pátek a sobotu. Hradní restaurace se bude prezentovat špičkovou českou a moravskou kuchyní se širokou nabídkou zvěřiny. Speciální nabídkou budou i svatby na hradě včetně obřadu. V nejstarších dochovaných prostorách brněnského hradu Špilberk – v historických sklepeních, bude otevřena vinotéka a vinné sklepy. V těchto sklepích se bude vyrábět a nabízet speciální prémiové víno s unikátní etiketou cuvée Špilberk a také exkluzivní slámové víno vzniklé přímo na Špilberku. 
Hradní vinárna na Špilberku

Hradní vinárna na Špilberku

Exkluzivní vinný restaurant v prostorách středověkého hradu, kde každý pátek a sobotu večer hraje moravská cimbálová hudba. Ve sklepích z 13. století (v nejstarší dochované části hradu Špilberk) je vinotéka s více než třemi sty druhy vín.

Hrad a pevnost Špilberk v Brně

Hrad a pevnost Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Kasematy patří ke stavebním kuriozitám hradu Špilberku a představují jednu z nejnavštěvovanějších turistických atraktivit v Brně.

Další aktuality

24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
20.9.
2022
Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
19.9.
2022
Klasická hudba oživí Lednicko-valtický areál

Klasická hudba oživí Lednicko-valtický areál

Jihomoravský kraj | Kultura