Úvod > Aktuality > V sobotu se koná mezinárodní folklórní festival Léto na Soláni
Kultura

V sobotu se koná mezinárodní folklórní festival Léto na Soláni

  • Vydáno12. srpna 2023
Oblíbená Zvonice na Soláni na Vsetínsku zve na 15. ročník Mezinárodního folklórního festivalu Léto na Soláni. Uskuteční se v sobotu 12. srpna 2023, kdy se zvonice stane opět místem setkání milovníků folkloru, hudby, tance a tradičních řemesel.

Zvonice SoláňTaké tento rok se druhý srpnový víkend stane Soláň místem setkání milovníků folkloru, hudby a tance. V sobotu 12. 8. 2023 se zde od 12:00 do 18:30 uskuteční již 15. ročník tradičního Mezinárodního folklorního festivalu Léto na Soláni. Bohatý program zahájí ve 12:00 hodin na Soláni slavnostní výstřel v podání Valašského sboru Portášů a vzpomínkou na jednoho z iniciátorů vzniku této tradice, na osobnost Jana Rokyty u jeho památníku, kde zazní píseň Na horách studénky od Valašského souboru Kašava.

léto na SolániOd 12:30 přivítají zdejší horalé spřátelený DFS Klečovan ze slovenského Čadce. Od 13:15 se objeví na pódiu Valašský soubor Kašava a FS Kalina. Od 15. hodiny předvede své umění Soubor písní a tanců Javořina. Posledním programem tohoto pódia budou Jasenické chodníčky s folklorním souborem Jasénka a jeho dětským souborem Malá Jasénka. Ženský sbor Rokytenka a Pěvecký sbor Hafera se představí v 17:30 v pořadu Zpěvy na lúce. který se tradičně koná na louce za zvonicí. V 18:30 se sejdou milovníci folkloru opět v amfiteátru, kam dorazí proslavený vojenský umělecký soubor Ondráš! Diváky pozve na pořad Z kraje do kraje.

Součástí festivalu bude opět tvořivá dílna pro děti a lidový a řemeslný jarmark.

Chráněná krajinná oblast Beskydy

Chráněná krajinná oblast Beskydy

CHKO Beskydy je svou rozlohou 1 160 km² největší chráněnou krajinnou oblastí v České republice. Naleznete zde původní pralesovité porosty, horské louky s výskytem vzácných karpatských rostlin a živočichů i unikátní pseudokrasové jevy.

Zvonice Soláň

Zvonice Soláň

Fakta o historii Soláně, jeho obyvatelích, jejich životním stylu a kultuře, propaguje oblast Soláně publicisticky, edičně a organizací společenských a kulturních akcí spojených s aktualizací valašských zvyků a tradic.

Další aktuality

Prohlédněte si vzácné bonsaje na výstavě Floria v Kroměříži

Od 28. září do 1. října 2023 proběhne na Výstavišti Kroměříž celostátní prodejní výstava Floria Podzim – Bonsaj. Tradiční výstava určená nejen pro všechny zahradníky a zahrádkáře nabídne i výjimečnou expozici vzácných bonsají a kamenů suiseki. Na výstavě nakoupíte vše potřebné pro dům i zahradu. Desítky českých i zahraničních prodejců nabídnou okrasné rostliny, květiny, stromy, keře, bylinky, zeleninu, zahradní nářadí či řemeslné výrobky.
Zlínský kraj | Příroda

Užijte si babí léto na Baťově kanálu

I když už je léto na svém sklonku, sezóna na Baťově kanále zdaleka nekončí! Loďku, člun či hausbót si zde můžete vypůjčit do začátku října. Oproti letním měsícům si tak užijete více soukromí a vodní cestu bez velkého množství turistů.
Zlínský kraj | Letní sporty

Galavečer Romana Pauluse, bílé lanýže i stezka odvahy: podzim Resortu Valachy je nabitý akcemi

Několik akcí pro gurmány i sportovce, k tomu Podzimní kouzlení se stezkou odvahy pro děti nebo setkání se Zbigniewem Czendlikem, Romanem Paulusem a dalšími zajímavými osobnostmi: tím vším zpestří návštěvníkům Velkých Karlovic podzimní dny Resort Valachy.
Zlínský kraj | Životní styl

Skanzen v Rožnově ožije ukázkami podzimních prací našich předků

V sobotu 23. září 2023 ožije areál Valašské dědiny ukázkami podzimních prací a činností s názvem Podzim na poli a v chalupě. Přijďte zavzpomínat na podzimní čas – na práce, které se z našeho života vytratily. V letošním roce budou zaměřeny na zpracování brambor. Nebude chybět ani střiž ovcí a lidová muzika!
Zlínský kraj | Kultura

Filmový víkend ve Zlíně připravil pro zvídavé děti i jejich rodiče interaktivní filmové workshopy

Ve zlínských kudlovských ateliérech proběhne už potřetí od pátku 15. do neděle 17. září 2023 Filmový víkend. Od roku 2021, kdy se na filmových ateliérech konala dvoudenní oslava 85. výročí jejich založení, se Filmový víkend stal vedle Zlín Film Festivalu a Letní filmové školy další pravidelnou a etablovanou akcí s filmem v hlavní roli a je tak nejmladším z filmových svátků konaných ve Zlínském kraji.
Zlínský kraj | Zážitky

Ve Valašském Meziříčí proběhne oblíbený festival Světlo Valmez

Jedinečné propojení videomappingu a světelných instalací s hudbou nabídne pátý ročník Světla Valmez ve Valašském Meziříčí. Festival, který získal několik ocenění, se uskuteční v pátek 15. září 2023. Program začne v 19:00 a potrvá až do půlnoci. Čeká na vás přes třicet instalací a videomapipingů, deset živých vystoupení a v neposlední řadě zážitky, které vše kolem rozsvítí. Vše bude jako vždy přístupné zdarma.
Zlínský kraj | Zážitky

České značky: skleničky, karafy, mísy a džbány ze sklárny Květná 1794

Ručně foukané nápojové sklo nejvyšší kvality, jedinečné designové kolekce a tradice sahající na konec 18. století: to je česká sklárna Květná 1794. S tradiční českou značkou, která existuje už více než 200 let, se můžete seznámit jak na Kudy z nudy, tak při pravidelných dnech otevřených dveří. Pojďte se podívat do Květné, dříve zvané Blumenbach!
Zlínský kraj | Kultura

Když v Beskydech prší: tipy na muzea, zámky, bazény i dětské herny

V horách se před deštěm neschováte a navíc, když v Beskydech prší, obvykle nejde o krátkou přeháňku. Chce to tedy záchranný program na delší dobu – na pár hodin, na dopoledne nebo odpoledne anebo dokonce na celý den. Kam se tedy můžete vypravit, když se vám dovolenou pokusí zkazit počasí? Stačí si vybrat z tipů portálu Kudy z nudy.
Zlínský kraj | Životní styl