Úvod > Aktuality > Slavnosti chřestu v Ivančicích jsou za dveřmi
Slavnosti chřestu v Ivančicích jsou za dveřmi
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> Varení chrestu
Gurmánská turistika

Slavnosti chřestu v Ivančicích jsou za dveřmi

  • Vydáno16. května 2022
Trhané vyzrálé hovězí maso v máslové briošce s chřestovou remuládou, vepřová panenka protknutá chřestem, kachní prsa s chřestovou nádivkou, smažený chřest, grilovaný candát s chřestovým salátem, smetanová zmrzlina s chřestem, chřestový cheesecake – to je jen výběr gurmánských lákadel, která si budou moci návštěvníci vychutnat s vínem regionálních vinařství. Letošním Slavnostem chřestu budou ve dnech 20. – 22. května 2022 v Ivančicích u Brna opět dominovat tradiční i netradiční chřestová menu.

ChřestSlavnosti chřestu v Ivančicích se odehrávají každý rok v druhé polovině května a pro mnohé návštěvníky jsou mnohdy první příležitostí k seznámení se s někdejší vybranou pochoutkou. Místní restaurace nabízí chřestová menu a různé speciality, ale můžete rovněž zakoupit čerstvé výhonky pro experimenty ve vlastní kuchyni. Akci provází kuchařské show, řemeslný trh, ochutnávky vín, koncerty, výstavy a bohatý program pro děti.

chřest ivančicePo celou dobu Slavností bude v Ivančicích připravena gastrozóna, ve které bude možno okusit přibližně třicet chřestových pokrmů. V minulých letech návštěvníci mohli ochutnat například filírované kachní prso s grilovaným pikantním chřestem a červeným zelím se sladkou cibulkou, kapří hranolky s chřestovým dipem, nebo smažený chřest v parmazánovém těstíčku, ale i úpravy na sladko – chřestový cheesecake, zmrzlinu nebo například mandlový dort s marinovaným chřestem. Přímo v gastrozóně najdou návštěvníci WinePoint – místo, kde čekají na degustaci vína od dvaceti vinařství. Vinaři představí svá vína nasnoubená k pokrmům festivalových restaurací. Zároveň zde budou na kuchařském pódiu probíhat kuchařské show Petra Stupky – v sobotu s Honzou Vorlem a v neděli s Mirkem Kalinou. V této zóně bude také možné na vlastní kůži vyzkoušet snoubení vína a jídla s Pavlech Chrástem.
 

Pokáč, Fleret i potravinový trh

chřest ivančiceKe Slavnostem v Ivančicích kromě chřestu a vína neodmyslitelně patří bohatý kulturní program. V pátek bude hudební pódium patřit místním školám a spolkům, v sobotu se návštěvníci můžou těšit na cimbálku Musica Moravica, Fčeličky, oblíbeného písničkáře Pokáče, Alband s J. A. Kronkem a rockovou kapelu Stone. V neděli vystoupí Karol a Kvído v hudební show pro děti, Good news band, folková kapela Fleret a na závěr swing & jazz orchestr Melody Gentlemen. Pro malé návštěvníky bude v sobotu a v neděli na nádvoří radnice připravena celá dětská zóna s historickými atrakcemi, skákacím hradem, expozicí drobných zvířat a tvořivými aktivitami. V sobotu navíc proběhnou divadelní představení Divadla 100 opic a v neděli děti potěší králičí hop.

Po celou dobu Slavností bude připraven řemeslný a potravinový trh a prodej čerstvého chřestu. Pestrý program připravilo také ivančické kino Réna, a pokud budou návštěvníci chtít na chvíli uniknout z mumraje Slavností, v Památníku Alfonse Muchy bude možné navštívit expozici Vladimíra Menšíka a výstavu Nadčasový Mucha: Spojení světů. Prohlédnout si celé Slavnosti z ptačí perspektivy budou návštěvnici moci z ivančické věže. A navíc v neděli přijede z Brna parní vlak!

Nadčasový Mucha: Spojení světů – výstava na jižní Moravě

4.5.
27.11.
Nadčasový Mucha: Spojení světů – výstava na jižní Moravě

Výstava představující umělce jako významného světového "influencera". Série výstav se koná od května do listopadu 2022 ve čtyřech unikátních lokalitách jižní Moravy: Ivančicích, Mikulově, Hrušovanech nad Jevišovkou a Moravském Krumlově.

Restaurace a Penzion U Urbanů Ivančice

Restaurace a Penzion U Urbanů Ivančice

V restauraci U Urbanů v Ivančicích se kromě profesionálně vyškoleného personálu můžete těšit na široký výběr specialit a nápojů. V příjemném prostředí restaurace bude i pracovní oběd vždy příjemnou záležitostí a večeře s rodinnou či přáteli radostným zážitkem.

La Bouchée Restaurant – mezinárodní kuchyně se specializací na bio potraviny

La Bouchée Restaurant – mezinárodní kuchyně se specializací na bio potraviny

V nové restauraci v Brně si můžete v uvolněné atmosféře vychutnat trade fair kávy z Mexika a Peru, biomošty, vzorky lokálních vinařství či něco ostřejšího. Široká nabídka pokrmů v bio kvalitě, stejně jako obědové a vegetariánské menu jsou správnou odpovědí na váš apetit.

Ivančice známé i neznámé

Ivančice známé i neznámé

Město Ivančice patří mezi nejstarší města na Moravě. S městem je spojeno několik významných osobností kultury a umění České republiky. Nejslavnější – malíř Alfons Mucha a herec Vladimír Menšík – dnes mají v Ivančicích své stálé expozice.

Restaurace a vinárna Cha – Cha v Ivančicích

Restaurace a vinárna Cha – Cha v Ivančicích

Restaurace Cha – Cha v Ivančicích nabízí příjemné posezení v prostorách restaurace, vinárny a v létě můžete využít rovněž letní terasy. Pokud se rozhodnete přenocovat, můžete využít ubytování hotelového typu nebo formu velmi slušné ubytovny.

Expozice Vladimíra Menšíka v Ivančicích

Expozice Vladimíra Menšíka v Ivančicích

Expozici známého českého herce Vladimíra Menšíka můžete zhlédnout v Ivančicích, umělcově rodném městě. Životopisná expozice představuje rodinné fotografie, množství fotografií z filmů, hercovo oblečení a osobní potřeby nebo třeba sádrový odlitek jeho hlavy ze seriálu Létající Čestmír.

Statek Samsara – oáza klidu v srdci Moravského krasu

Statek Samsara – oáza klidu v srdci Moravského krasu

Statek Samsara se nachází na Klepačově, ve vesnici poblíž Blanska. Od Brna je místo vzdáleno zhruba 20 km.

Expozice Alfonse Muchy v Ivančicích – z důvodu rekonstrukce dočasně uzavřena

Expozice Alfonse Muchy v Ivančicích – z důvodu rekonstrukce dočasně uzavřena

Expozice je z důvodu rekonstrukce dočasně uzavřena. Nová expozice by měla zmapovat postupně jednotlivá období života slavného malíře od dětství až po jeho smrt v roce 1939. Pokud se podaří sehnat potřebné prostředky, mohlo by se otevřít koncem roku 2022.