Úvod > Aktuality > Slavnosti chřestu v Ivančicích jsou za dveřmi
Slavnosti chřestu v Ivančicích jsou za dveřmi
"> "> "> Varení chrestu "> Varení s detmi
Gurmánská turistika

Slavnosti chřestu v Ivančicích jsou za dveřmi

Vydáno 13. května 2019
Trhané vyzrálé hovězí maso v máslové briošce s chřestovou remuládou, vepřová panenka protknutá chřestem, kachní prsa s chřestovou nádivkou, smažený chřest, grilovaný candát s chřestovým salátem, smetanová zmrzlina s chřestem, chřestový cheesecake – to je jen výběr gurmánských lákadel, která si budou moci návštěvníci vychutnat s vínem regionálních vinařství. Letošním Slavnostem chřestu budou ve dnech 17. – 19. května 2019 v Ivančicích u Brna opět dominovat tradiční i netradiční chřestová menu.

ChřestSlavnosti chřestu v Ivančicích se odehrávají každý rok v druhé polovině května a pro mnohé návštěvníky jsou mnohdy první příležitostí k seznámení se s někdejší vybranou pochoutkou. Místní restaurace nabízí chřestová menu a různé speciality, ale můžete rovněž zakoupit čerstvé výhonky pro experimenty ve vlastní kuchyni. Akci provází kuchařské show, řemeslný trh, ochutnávky vín, koncerty, výstavy a bohatý program pro děti.

I letos bude přímo na náměstí v Ivančicích vařit 6 vybraných restaurací nejméně 35 pokrmů z chřestu, ke kterým sommelier Pavel Chrást nasnoubí vína regionálních vinařů. Nasnoubené víno bude k dispozici ve WinePointu přímo v gastrozóně. V příjemném prostředí nádvoří ivančické radnice se bude prezentovat nejméně 28 regionálních vinařství, k degustacím je připraveno více než 140 kvalitních moravských vín.

Markéta Hrubešová chřestKuchařské pódium v gastrozóně v sobotu ovládne usměvavá Markéta Hrubešová, v neděli předvede svůj kuchařský um šéfkuchař Přemek Forejt. Celý víkend bude kuchařské show moderovat a provázet šéfkuchař Petr Stupka, který je již neodmyslitelným milým hostem Slavností. Po celou dobu Slavností bude možné zakoupit čerstvý Český chřest a chřestové sazenice. O víkendu stojí vstupné 150 Kč, v nabídce je i rodinná vstupenka (pro dva dospělé a až tři děti do 15 let) za 350 Kč.
 

Rock, swing, dechovka i cimbály

Cimbál IvančiceV pátek tradičně patří hudební pódium místním školám a spolkům. V sobotu dopoledne rozezvučí ivančické náměstí swingová kapela The People. V poledne bude možné procestovat s Pavlem Liškou a Janem Révaiem – Vandráky Vagamundos – střední Ameriku a to klidně s chřestem v puse nebo se skleničkou dobrého vína v ruce. Odpoledne náměstí rozezpívá zpěvačka Barbora Poláková s kapelou, po ní nastoupí brněnská turbo-šanson kapela Poletíme? a večer návštěvníkům zpříjemní rocková kapela Arcus.

neděli dopoledne zahraje milovníkům dechovky Mistříňanka. V neděli v poledne roztančí náměstí v rytmu samby Ritmo Factory s brazilským zpěvákem a tanečnicemi, milovníci rock'n'rollu se mohou těšit na kapelu The Fireballs. Program příjemně uzavře kapela studentů absolventů škol Jedličkova ústavu The Tap Tap.

Na nádvoří ivančické radnice doplní prezentaci regionálních vinařství cimbálové muziky Břeclavan a Ponava. Ve vinařské zóně proběhnou také ukázky snoubení vína a jídla pod taktovkou sommeliera Pavla Chrásta.
 

Dětský svět i parní vlak

SkaličákAni letos nebude chybět zóna s programem pro děti. Pro nejmenší bude připraven speciální program – pohádky, kejklířská a bublinová představení Divadla Koráb a Divadelní společnosti Koňmo, historický kolotoč a střelnice a program místních spolků a Střediska volného času – to vše nabídne dětská zóna u hřiště Dětský svět.

A pozor! – v neděli 19. května 2019 se můžete svézt z Brna do Ivančic historickým vlakem, v jehož čele pojede parní lokomotiva Skaličák (433.001), na postrku jí bude pomáhat dieselová lokomotiva Bardotka. Součástí vlaku budou vozy Rybáky i bufetový vůz. Ještě předtím než se parní vlak vydá na zpáteční cestu z Ivančic do Brna, uskuteční jízdu tam i zpět mezi Ivančicemi a Střelicemi. Z Brna dolního nádraží odjede 10:05 hodin, v Ivančicích bude v 11:13 hodin. Zpět do Brna se vydá v 17:00 hodin. Cena jízdenky je 100 Kč pro cestu tam, 140 Kč zpáteční jízdné. Přeprava jízdních kol je vyloučena.

Statek Samsara – oáza klidu v srdci Moravského krasu

Statek Samsara – oáza klidu v srdci Moravského krasu

Statek Samsara se nachází na Klepačově, ve vesnici poblíž Blanska. Od Brna je místo vzdáleno zhruba 20 km.

Expozice Vladimíra Menšíka v Ivančicích

Expozice Vladimíra Menšíka v Ivančicích

Expozici známého českého herce Vladimíra Menšíka můžete zhlédnout v Ivančicích, umělcově rodném městě. Životopisná expozice představuje rodinné fotografie, množství fotografií z filmů, hercovo oblečení a osobní potřeby nebo třeba sádrový odlitek jeho hlavy ze seriálu Létající Čestmír.

Restaurace a Penzion U Urbanů Ivančice

Restaurace a Penzion U Urbanů Ivančice

V restauraci U Urbanů v Ivančicích se kromě profesionálně vyškoleného personálu můžete těšit na široký výběr specialit a nápojů. V příjemném prostředí restaurace bude i pracovní oběd vždy příjemnou záležitostí a večeře s rodinnou či přáteli radostným zážitkem.

Restaurace a vinárna Cha – Cha v Ivančicích

Restaurace a vinárna Cha – Cha v Ivančicích

Restaurace Cha – Cha v Ivančicích nabízí příjemné posezení v prostorách restaurace, vinárny a v létě můžete využít rovněž letní terasy. Pokud se rozhodnete přenocovat, můžete využít ubytování hotelového typu nebo formu velmi slušné ubytovny.

Ivančice známé i neznámé

Ivančice známé i neznámé

Město Ivančice patří mezi nejstarší města na Moravě. S městem je spojeno několik významných osobností kultury a umění České republiky. Nejslavnější – malíř Alfons Mucha a herec Vladimír Menšík – dnes mají v Ivančicích své stálé expozice.

La Bouchée Restaurant – mezinárodní kuchyně se specializací na bio potraviny

La Bouchée Restaurant – mezinárodní kuchyně se specializací na bio potraviny

V nové restauraci v Brně si můžete v uvolněné atmosféře vychutnat trade fair kávy z Mexika a Peru, biomošty, vzorky lokálních vinařství či něco ostřejšího. Široká nabídka pokrmů v bio kvalitě, stejně jako obědové a vegetariánské menu jsou správnou odpovědí na váš apetit.

Slavnosti chřestu a vína v Ivančicích 2022

20.5.
21.5.
Slavnosti chřestu a vína v Ivančicích 2022

Prodej chřestu, sazenic a poklopů, farmářský a řemeslný trh, regionální vinaři a restaurace.

Expozice Alfonse Muchy v Ivančicích – z důvodu rekonstrukce dočasně uzavřena

Expozice Alfonse Muchy v Ivančicích – z důvodu rekonstrukce dočasně uzavřena

Expozice je z důvodu rekonstrukce dočasně uzavřena. Nová expozice by měla zmapovat postupně jednotlivá období života slavného malíře od dětství až po jeho smrt v roce 1939. Pokud se podaří sehnat potřebné prostředky, mohlo by se otevřít koncem roku 2022.