Úvod > Aktuality > Na Mohyle míru zažijete tradiční Napoleonské dny
Na Mohyle míru zažijete tradiční Napoleonské dny
"> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Na Mohyle míru zažijete tradiční Napoleonské dny

  • Vydáno13. srpna 2021
Přijeďte na Napoleonské dny k Mohyle míru a do Slavkova! Akce se koná U příležitosti 252. výročí narození Napoleona Bonaparta, hlavní program probíhá v sobotu 14. srpna 2021. Na Mohyle potkáte vojáky v dobových uniformách a prohlédnete si dobové ležení. A kromě dalšího také dernisáž výstavy Napoleon Bonaparte 1769-1821, která nabízí unikátní originální exponáty.
Projekt Austerlitz, Austerlitz z.s., Středoevropská napoleonská společnost a Památník Mohyla míru ve spolupráci s obcí Prace pořádají při příležitosti 252. výročí narození Napoleona Bonaparta v roce 200. výročí jeho skonu na Svaté Heleně akci Napoleonské dny 2021.

Program proběhne u Mohyly míru nad obcí Prace na slavkovském bojišti a zhrne tábor a výcvik vojensko-historických jednotek, pochod bojištěm, přestřelku, přehlídku v předvečer svátku Svatého Napoleona. A kromě dalšího také dernisáž výstavy Napoleon Bonaparte 1769-1821 (15. srpna), která je přístupná v prostorách památníku od 14. července a nabízí unikátní originální exponáty.

vojáci napoleonsobotu 14. srpna bude od 10:00 hodin otevřené vojenské ležení návštěvníkům, kteří budou moci sledovat výcvik a manévry, a dozvědět se něco více o fungování a nasazení zbraní přelomu 18. a 19. století.

Od 12:00 do 16:00 se uskuteční pochod slavkovským bojištěm a následovat bude přestřelka na Prateckém kopci (pole mezi Prací a Mohylou).

V 17:00 se bude konat slavnostní nástup v předvečer Svatého Napoleona. Jedná se o dobové oslavy v jejich světštějším, armádním pojetí.
 

Nedělní přednášky a derniéra výstavy Napoleon Bonaparte 1769-1821

vojáci napoleonNeděle 15. srpna bude patřit přednáškám v muzeu na vojensko-historická témata. První z nich se zaměří na role generálních inspektorů pěchoty francouzské armády na příkladu generálů Schauenbourga a Fririona. Druhá pak na Relace FML Kollowrata o průběhu bitvy u Slavkova a poslední z nich bude věnována vývoji výcvikových řádů pro rakouskou pěchotu od konce sedmileté války do roku 1807.

Od 12:00 hodin bude probíhat dernisáž výstavy Napoleon Bonaparte 1769-1821. Ta nabízí řadu dosud u nás nevystavených originálních předmětů, především uniforem a zbraní z doby napoleonských válek. Všechny pocházejí ze soukromých sbírek. Výstavu doplňují panely nabízející stručnou chronologii Napoleonova života, vybrané citáty, stavějí proti sobě historii, legendu a kontroverzní skutky či výsledky Napoleonovy politiky, nebo popisují nejcennější vstavené předměty. A také dva obrazy.

výstava napoleonZajímavý portrét Napoleona pocházející ze sbírky známého malíře Edouarda Detaille (1848-1912) a neméně vzácný portrét poručíka granátníků národní gardy z let 1790-1792, který v roce 1794 zdobil prostory pařížské Vojenské školy. Ve vitríně s puškou gardové pěchoty a šavlí gardových jízdních myslivců je umístěna také kopie jedné z mnoha Napoleonových posmrtných masek.

Akce se zúčastní členové spolků vojenské historie sdružených ve Středoevropské napoleonské společnosti a pozvaní hosté. Bude mj. pozvánkou na letošní významné 216. výročí bitvy u Slavkova, které, pokud to pandemická situace dovolí, bude největší vojensko-historickou akcí s napoleonskou tématikou v Evropě.
Po stopách napoleonských válek na Moravě

Po stopách napoleonských válek na Moravě

Komponovaný zážitkový program, který provede návštěvníka po bojišti jedné z nejvýznamnějších bitev v historii Evropy s ukázkami bojových situací se závěrem na slavkovském zámku.

Památník Mohyla míru

Památník Mohyla míru

Památník Mohyla míru byl postaven na počest obětí Napoleonovy vítězné bitvy u Slavkova (2. 12. 1805) podle záměru kněze A. Slováka jako naplnění jeho myšlenky učinit z centra někdejšího bojiště pietní "místo světla", memento válek.

Zámek Slavkov – Austerlitz – panské sídlo rodu Kouniců

Zámek Slavkov – Austerlitz – panské sídlo rodu Kouniců

Slavkovský zámek patří k nejstarším dochovaným panským sídlům na Moravě. K zámku patří i rozsáhlý zámecký park s několika bazény a sochařskou výzdobou Giovanni Giulianiho. Ve spodní části zahrady se nachází veřejné šestijamkové golfové hřiště.

Výročí bitvy u Slavkova Austerlitz 2022: bitva pod Santonem

1.12.
4.12.
Výročí bitvy u Slavkova Austerlitz 2022: bitva pod Santonem

Připomeňte si spolu s účastníky vojensko-historických klubů z celého světa významnou epochu evropských dějin.

Další aktuality

29.9.
2022
7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

Jihomoravský kraj | Zážitky
24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
20.9.
2022
Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika