ÚvodAktualityNa skok přes hranice: 10 + 1 tip pro zimní výlet na Klínovec
Zimní sporty

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro zimní výlet na Klínovec

Poslechněte si audio verzi článku
Míříte za zimními zážitky do Krušných hor? Pak rozhodně nesmíte vynechat Klínovec, s 1244 metry nejvyšší vrchol Krušných hor. Je oblíbeným cílem výletů v každém ročním období a kromě perfektního výhledu do okolí nabízí výborné sportovní vyžití. Užijte si báječný den s pohybem na čerstvém vzduchu, deset nejlepších zimních zastavení na české straně a k tomu jako bonus výlet za hranice do Německa, do lázní Oberwiesenthal a na horu Fichtelberg.

Klínovec kdysi a Klínovec nyní

1. Výlet na Klínovec

Nejvyšší hora Krušných hor je vyhledávaným výletním místem už od 19. století. Na Klínovci stojí horský hotel s kamennou rozhlednou, postavenou v roce 1884, a 80 metrů vysoký televizní vysílač. Ten bohužel přístupný není, ale z rozhledny je pěkný výhled na Lužické i Doupovské hory, České středohoří a za dobré viditelnosti i na Šumavu. Pokud silničáři stíhají odklízet sníh, dá se téměř až na vrchol dojet autem (parkovné se platí pouze v zimním období, v létě se neplatí nic), od Jáchymova vede na vrcholek sedačková lanovka.
 

2. Lyžování ve Skiareálu KlínovecOd jara do podzimu je Klínovec oblíbeným cílem cyklistů i pěších turistů, v zimě se mění ve známé středisko zimních sportů. Po jeho svazích se vine několik sjezdovek, kdysi tu dokonce bývaly skokanské můstky. Záhadný původ mají názvy prvních sjezdovek, Dámská a U Zabitýho, na kterých se lyžovalo už za první republiky. V 60. letech postavili na sjezdovce U Zabitýho první vlek, k rozvoji areálu ale došlo hlavně v poslední době. Skiareál Klínovec je propojený jediným skipasem s lyžařským areálem Neklid na Božím Daru a bezplatným skibusem také s lyžařským areálem na německém Fichtelbergu. Se společným skipasem si tak můžete užívat desítky kilometrů sjezdových tratí a spousty zimních radovánek bez ohledu na hranice.
 

3. Na Klínovec sedačkovou lanovkou

V zimě má Skiareál Klínovec dvě nástupní místa, v Jáchymově a Loučné pod Klínovcem, kde jsou velká bezplatná parkoviště.

Pokud jedete autem, žádné nepříjemné překvapení vás patrně nečeká, horší to mají pěší turisté: i když se sedačková lanovka nazývá JáchymovKlínovec, dolní stanice leží tři kilometry od centra Jáchymova. Lanovka měří 2 168 metrů, zdolává převýšení 428 metrů a jedna cesta trvá 8 až 14 minut. Pro ochranu před nepříznivým počasím je sedačka zakrytá oranžovými plastovými bublinami. V letním období mohou lanovku využít jak pěší turisté, tak i cyklisté – lanovka na Klínovec totiž přepravuje kola zdarma.
 

4. Boží Dar a lyžování pro rodiny s dětmiSjezdovky v InterSkiRegionu na Klínovci a Fichtelbergu jsou spíš pro zkušenější, na začátečníky a hlavně na rodiny s dětmi čeká na Božím Daru areál Novako. Najdete tu moderní vlek značky Doppelmayr, lanový vlek pro začátečníky a pojízdný koberec pro nejmenší, půjčovnu lyžařského i snowboardového vybavení včetně servisu, dětské lyžařské hřiště i vyhlášenou lyžařskou školu, občerstvení a Nordic centrum pro běžecké nadšence. Každý den je v provozu večerní lyžování, o další zábavu se postará snowtubing, tedy jízda na duších v ledovém tobogánu. Celý areál se uměle zasněžuje a denně strojově upravuje.
 

5. Kolem Klínovce na běžkách

Kdo chce projet Krušné hory z jednoho konce na druhý, ten by se měl držet Krušnohorské magistrály. V létě cyklistické, v zimě lyžařské. Celou řadu úseků mají společnou, ale v mnohém se také liší. Na kolo se dá nasednout už v Chebu u přehrady Skalka, ale pro běžkaře začíná lyžařská magistrála až nad Bublavou v nadmořské výšce 800 metrů. Trasa se vyhýbá městům i obcím, protíná ji ale řada dalších běžeckých stop, po kterých můžete odbočit třeba do Perninku, Horní Blatné, do Abertam anebo do okolí Božího Daru. Od Klínovce se dá pokračovat do Horní Halže po úseku, který začíná kousek od nástupní stanice sedačkové lanovky Dámská. Na magistrálu můžete opět navázat až u Svahové a pokračovat po ní třeba až na její konec, pod Děčínský Sněžník. Přímo na magistrále objevíte několik příjemných odpočinkových míst, kde se můžete zahřát a posilnit před další cestou. Pověstné je například občerstvení U Červené jámy nad Hřebečnou a o dva kilometry dál směrem k Božímu Daru známá maringotka.
 

6. Na Klínovec s karavanem

Na lyžovačku na Klínovec se můžete vypravit i s obytným vozem, parkování ve Skiareálu ovšem má svá pravidla. Parkovat se smí na parkovišti P2 (Loučná pod Klínovcem 207, GPS 50.4061361N, 12.9846889E), a to po rezervaci prostřednictvím rezervačního formuláře na webu skiareálu. Bez rezervace můžete být z parkoviště vykázáni, v nočních hodinách navíc probíhají úpravy parkovacích ploch a možná budete muset auto přeparkovat. S rezervací vás žádné nepříjemnosti nečekají, po zaplacení vratné zálohy 500 Kč dostanete parkovací kartu a klíč od sprch a toalet. Zálohu je potřeba uhradit v hotovosti.
 

7. Pěší zimní výlety kolem Klínovce

Na Klínovec a Boží Dar jezdí každý (a dokonce občas kolem poledne bývá na parkovištích tak plno, že už tu nezastavíte). Přesto v nejbližším okolí najdete místa, kde žádný nával nebývá. Jedním z nich je vrchol hory s pohádkovým jménem Meluzína (1 091 m), prý nejkrásnější a nejdivočejší vrcholek celé centrální části Krušných hor se spoustou skal a kamennými moři. Objevíte ho východně od Klínovce; když se vydáte směrem k Měděnci, auto zaparkujete v zatáčce před přístřeškem na rozcestí Pod Meluzínou.

Znervózňuje vás, že na Meluzínu nevede značená trasa? Vyzkoušejte jinou vyhlídku, třeba z nedalekého vrcholu Hadí hora. Z Božího Daru k ní vede žlutě značená cesta, po které můžete pokračovat až do Jáchymova.
 

8. Hornická minulost Krušných hor

Pověst Krušných hor, pošramocená těžbou a dolováním, se před pár lety díky zápisu Hornické kulturní krajiny Krušnohoří / Erzgebirge na Seznam světového dědictví UNESCO zásadně proměnila. Celé pohoří je protkané stovkami kilometrů důlních chodeb, které jsou leckdy starší než 500 let. V letních měsících je řada z nich přístupná, v zimě si můžete prohlédnout alespoň stopy po dolování na povrchu. Mezi ty nejzajímavější v okolí Klínovce patří vrch Mědník a propadlina Červená jáma.
 

9. Muzeum a Ježíškova pošta na Božím Daru

Ve stejné budově jako městský úřad a Infocentrum na Božím Daru najdete také malé, celoročně otevřené vlastivědné muzeum. Expozice pojednává o historii nejvýše položeného města ve střední Evropě, najdete tu také modely rozhleden na Klínovci a na Fichtelbergu, krušnohorské minerály, předměty potřebné k dolování nerostného bohatství a těžbě rašeliny, selskou jizbu anebo památky na pobyt řeckého spisovatele Nikose Kazantzakise. Ve stejné budově mimochodem najdete také Ježíškovu poštu. Ta funguje každý rok v prosinci a posílá dopisy se speciálním razítkem, ale svá přání tu můžete nechat celý rok.
 

10. Pěšky nebo na běžkách po Ježíškově cestě

Pokud se na Božím Daru chcete setkat s Ježíškem, nemusíte čekat na Vánoce. Můžete se vydat na výlet po Ježíškově cestě. Trasa má dva okruhy (6 a 13 km), na tom kratším jsou v zimě upravené cesty jak pro pěší, tak pro běžecké lyžování. Děti cestou plní různé úkoly, které zapisují do notýsku; ten je nutné koupit předem v Infocentru na Božím Daru. K zapisování odpovědí do notýsku budete potřebovat tužku. Na infocentru pak děti po odevzdání vyplněného notýsku získají Ježíškovo razítko a malou odměnu.
 

Tip z Německa: kabinková lanovka, parní vlak

  • Kurort / Lázně Oberwiesenthal je německé lázeňské městečko. Z Božího Daru se sem dostanete pěšky nebo autem přes hraniční přechod Boží Dar/Oberwiesenthal.
  • O lyžařském areálu na Fichtelbergu (1215 m) už byla řeč, užít si můžete výlet kabinkovou nebo sedačkovou lanovkou, jízdu na přírodní sáňkařské dráze z Fichtelbergu (1740 metrů), snowpark anebo jízdy v kočárech a saních tažených koňským spřežením.
  • Sasko protíná několik železničních úzkokolejných tratí, po nichž se můžete svézt vláčkem taženým parní lokomotivou. Po 18 kilometrů dlouhé železniční trati mezi lázněmi Oberwiesenthal a Cranzahlem jezdí takzvaná Fichtelbergbahn. Parní vlaky jezdí denně, cesta jedním směrem trvá přibližně hodinu a na většině zastávek jsou pro výletníky připravené nějaké turistické atrakce. V Neudorfu najdete muzeum polévek, v Unterwiesenthalu se můžete podívat na farmu, kde se chovají alpaky, na nádraží v Oberwiesenthalu je možné nahlédnout do technického zázemí.
Léčebné lázně Jáchymov – nejstarší radonové lázně na úpatí Krušných hor Lázně a wellness

Léčebné lázně Jáchymov – nejstarší radonové lázně na úpatí Krušných hor

Jáchymov je malé historické město v okrese Karlovy Vary, nedaleko hranic s Německem, 7 km od hraničního přechodu Boží Dar.

Do hor na tuleních pásech: velký přehled půjčoven skialpů z celé ČR

Do hor na tuleních pásech: velký přehled půjčoven skialpů z celé ČR

Vyzkoušejte skialpinismus na vlastní kůži! Že nemáte potřebné vybavení? Není nic snazšího, než si je vypůjčit v jedné z mnoha půjčoven, a pak už hurá do hor na "tuleních pásech"! Jestliže máte lyžování v krvi a k tomu zálibu v pohybu krásnou zasněženou přírodou, budete nadšení. Na mnoha místech se nabízí také zkušení instruktoři, kteří vám první krůčky usnadní a zkušenější skialpinisty vezmou do lůna přírody. Poznejte hory letos jinak, vyzkoušejte skialpy!

Krušnohorská magistrála Zimní sporty

Krušnohorská magistrála

Krásnou přírodou mezi lesy a loukami vede přes celé Krušné hory cyklistická a běžecká Krušnohorská magistrála. Celková délka trasy je 242 km a v celém jejím průběhu se na ní napojuje řada stezek a značených turistických cest pro pěší, cyklisty i milovníky bílé stopy.

Výlet za turistickými atraktivitami Jáchymova

Výlet za turistickými atraktivitami Jáchymova

Slavné hornické město Jáchymov bylo založeno na počátku 16. století na úpatí Krušných hor u bohatých nalezišť stříbrné rudy. Z jáchymovského smolince izolovali na přelomu 19. a 20. století manželé Curieovi rádium – a radioaktivní voda se využívá k léčbě ve zdejších lázních. Přijeďte načerpat energii do prvních radonových lázní na světě.

Hora Klínovec s rozhlednou Památky

Hora Klínovec s rozhlednou

Na nejvyšší hoře Krušných hor Klínovci (1244 m n.m.) leží 80 m vysoká dominanta radiotelekomunikační věže a rozhledna. Rozhledna zde stála už v 19. století, od 80let však byla ve velmi špatném stavu. Rozhledně hrozil dokonce zánik, ale od roku 2013 je znovu nádherná kamenná stavba přístupná.

Boží Dar – středisko zimních sportů Zimní sporty

Boží Dar – středisko zimních sportů

Tím správným místem pro sport, rekreaci a odpočinek v panenské přírodě centrální části Krušnohoří je Boží Dar. Tři km od tohoto nejvýše položeného města v České republice (1 028 m) se nachází nejvyšší hora Krušných hor Klínovec (1 244 m) s horským hotelem, rozhlednou a lyžařským sjezdovým areálem.

Lanovka z Jáchymova na Klínovec Letní sporty

Lanovka z Jáchymova na Klínovec

Na vrchol nejvyšší hory Krušných hor vede sedačková lanová dráha a to z Jáchymova přímo na vrchol Klínovce (1244 m. n. m.). Dolní stanice lanovky je vzdálena cca 3 km od středu města Jáchymova, horní pak cca 3 km od nejvýše položeného města v České republice – Božího Daru.

Vrchol Plešivec v Krušných horách Příroda

Vrchol Plešivec v Krušných horách

Hora Plešivec (1028 m) je jedna z nejlépe dostupných krušnohorských tisícovek, s pohodlnou asfaltovou silnicí až na samý vrchol. S trochou pozornosti nemůžete minout odbočku s velkou cedulí za obcí Abertamy směrem na Boží Dar.

Skiareál Klínovec – největší lyžařské středisko v Krušných horách Zimní sporty

Skiareál Klínovec – největší lyžařské středisko v Krušných horách

Skiareál Klínovec je největší a nejmodernější lyžařské středisko Krušných hor. Spolu s německým areálem Fichtelberg vytváří InterSkiregion Fichtelberg-Klínovec který lyžařům nabízí 47 km sjezdovek od jeden a půldenní permanentky. Nově došlo k propojení Klínovce s Neklidem a Božím Darem.

Dětský skipark Primáček U Huga na Klínovci a výuka lyžování Zimní sporty

Dětský skipark Primáček U Huga na Klínovci a výuka lyžování

Dětský skipark Primáček U Huga patří ke špičce svého druhu v České republice s pojízdnými koberci, pohádkovým slalomem a dalším vybavením. Nachází se na jižní straně Skiareálu Klínovec – Jáchymov. Kromě výuky se zde konají různé soutěže pro děti.

Jáchymov

Jáchymov

Nádherné středověké město v protáhlém údolí, zaříznutém do svahů Krušných hor – tak vypadal Jáchymov někdy v polovině 16. století. Dnes je známé díky radonovým lázním, v bývalé královské mincovně sídlí muzeum, k výletům zve naučná radonová stezka i hora Klínovec se známým lyžařským areálem.

Boží Dar

Boží Dar

Krušnohorské město, ležící téměř na česko-německých hranicích, je s nadmořskou výškou 1 028 m nejvýše položené město ve střední Evropě. Díky vynikajícím sněhovým podmínkám Boží Dar dobře znají milovníci sjezdovek a běžek, pro rodiny s dětmi tu mají Ježíškovu cestu a vánoční Ježíškovu poštu.

10 tipů pro zimní rodinnou dovolenou v Krušných horách

10 tipů pro zimní rodinnou dovolenou v Krušných horách

Chystáte se na zimní dovolenou s celou rodinou a rádi byste ji prožili v Krušných horách? Pak se nechte inspirovat tipy portálu Kudy z nudy, které vás určitě nezklamou. Pozveme vás na ty nejelpší sjezdovky, běžkařské trasy, ale i za zábavou pro malé i velké.

Mariánská v Krušných horách Příroda

Mariánská v Krušných horách

Výletní místo Mariánská je oblíbeným a vyhledávaným místem pro celoroční rekreaci v Krušných horách. Leží nedaleko města Boží Dar, lázní Jáchymov a lázní Karlovy Vary.

Skitour trasa Vraní cesta v Krušných horách Zimní sporty

Skitour trasa Vraní cesta v Krušných horách

Vraní cesta je unikátní dvoudenní horský přechod, který spojuje dvě nejvýznamnější centra lyžování v Krušných horách a to Klínovec a Plešivec.

Berghof – útulná rodinná atmosféra v Krušných horách Zážitky

Berghof – útulná rodinná atmosféra v Krušných horách

Útulný rodinný hotel Berghof leží v překrásné romantické přírodě v Krušných horách asi 4 km od Božího Daru. Od jara do zimy je Berghof ideálním zázemím pro milovníky turistiky, horských kol či jiných letních i zimních sportovních aktivit.

Další aktuality

České Švýcarsko láká turisty na DUKpass: k ubytování získají bezplatnou veřejnou dopravu

Vydat se na vícedenní výlet do Českého Švýcarska je stále velmi výhodné! Stále zde totiž platí to, že každému turistovi v národním parku, který tam bude ubytovaný alespoň na dvě noci, přidává Doprava Ústeckého kraje celodenní jízdenky zdarma, tzv. DÚKpass. Síťovou jízdenku DÚK na bezplatnou dopravu v regionu lze získat u ubytovatelů zapojených do tohoto programu na podporu turismu, který připravil Ústecký kraj ve spolupráci s obecně prospěšnou společností České Švýcarsko a Ministerstvem pro místní rozvoj ČR.
12. červenec 2024 12:00
Příroda, Ústecký kraj

Strhující pirátské bitvy proběhnou o víkendu opět v Úštěku

Takovou řež hlavní pláž jezera Chmelař v Úštěku ještě nezažila! Více než tři stovky pirátů se tam v krutých bitvách servou už tuto sobotu, 13. července 2024. Hlavní postavou bitev i celého víkendu bude tajemný kapitán Černovous. Oblíbená akce Piráti dobývají jezero Chmelař se letos koná už po pětadvacáté.
11. červenec 2024 21:31
Zážitky, Ústecký kraj

100 tipů, kam za lázeňskou pohodou a za pobyty v lázních

Několikasetletá tradice, více než třicet lázeňských míst v zemi, stovky léčivých pramenů a bohatá naleziště peloidů – to vše dělá z České republiky jednu ze světových lázeňských velmocí. Vyzkoušejte jejich blahodárný vliv na organismus i vy. Léčebné procedury vám pod dohledem lékařů a odborného personálu pomohou nejen při léčení konkrétních zdravotních problémů, ale slouží i jako prevence a příliv nové energie. Nabídka lázeňských wellness programů je velmi pestrá a vybere si z nich opravdu každý. Mezi populární patří třeba programy manažerské, antistresové, redukční, detoxikační nebo wellness & beauty. Tipy, kam vyrazit za relaxací a lázeňskou pohodou vám přináší Kudy z nudy. Čeká vás božský klid, čistá příroda, léčivé prameny a blahodárné procedury.!
11. červenec 2024 11:30
Lázně a wellness, Ústecký kraj

Za unikáty dopravní techniky zavítejte do chomutovského železničního depozitáře

Celkem si tu můžete prohlédnout téměř 100 kolejových vozidel několika rozchodů a nejrůznějších typů – od parní lokomotivy vyrobené v roce 1870 až po vozidla nových trakcí o celé století novějších. K vidění jsou lokomotivy bývalých ČSD, salonní, osobní i motorové vozy, elektrické a motorové lokomotivy, historické drezíny, ale i vozidla teprve nedávno vyřazená z provozu u Českých drah.
6. červenec 2024 16:00
Kultura, Ústecký kraj

Svět prérijních indiánů poznáte v indiánské vesničce v obci Růžová

Přijďte se podívat, jak kdysi žili prérijní indiáni – kočovní lovci bizonů. Spoustu exponátů a dovedností si zde můžete vyzkoušet – zastřílet si z luku, zabubnovat na buben, zahrát indiánské hry, házet tomahawkem, nebo si zkusit rozdělat oheň křesáním. Vesnička je otevřena pro veřejnost od 1. 7. až 31. 8. 2024. Pravidelně každou sobotu v červenci a srpnu se od 14:00 koná komentovaná prohlídka vesničky a také probíhá vystoupení s indiánskými tanci, písněmi a divadlem. Přeneste se do světa prérijních indiánů v indiánské vesničce Rosehill na Děčínsku!
30. červen 2024 10:13
Zážitky, Ústecký kraj

Zoo Děčín odmění školáky za celoroční snahu vstupem zdarma

Zoologická zahrada v Děčíně přichází s fantastickou nabídkou pro všechny školáky ve věku od 6 do 15 let. V pátek 28. června se mohou těšit na vstup zdarma do zoo jako poděkování za jejich celoroční úsilí a snahu ve škole. Tato jedinečná příležitost je skvělým způsobem, jak odměnit mladé studenty a poskytnout jim nezapomenutelný zážitek na začátku letních prázdnin.
27. červen 2024 15:00
Příroda, Ústecký kraj

Zámek Ploskovice se znovu otevírá: navštivte místa, kde se točila řada pohádek

Zámek Ploskovice byl od loňského srpna zavřený a za bezmála rok prošel zásadní reinstalací vnitřních prostorů. První prohlídková trasa v novém se milovníkům historických památek poprvé otevře v sobotu 29. června 2024. Při návštěvě nezapomeňte i na krásný park a umělé jeskyně, takzvané grotty z 18. století.
22. červen 2024 6:00
Památky, Ústecký kraj

Nejlepší písečné pláže aneb doma jako u moře

Teploty jako někde na jihu, čistá voda, písčité pláže – tak proč jezdit k moři, když je to daleko, a to nejlepší koupání často máme jen kousek od domova? Vyzkoušejte některé z nejvyhlášenějších pláží, které jsme pro vás na portálu Kudy z nudy vybrali.
7. červen 2024 12:00
Letní sporty, Ústecký kraj