Úvod > Aktuality > Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet do Trojzemí, Hrádku nad Nisou a Lužických hor
Zážitky

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet do Trojzemí, Hrádku nad Nisou a Lužických hor

  • Vydáno1. června 2023
Vydejte se s portálem Kudy z nudy objevovat krásy malebného kraje, který leží na rozhraní Čech, Německa a Polska. Navštívíme Hrádek nad Nisou a blízké Trojmezí, zámek Grabštejn, Lužické hory a jedinečné skalní vyhlídky. Prozradíme vám také, kde najdete nejlepší místa ke koupání a podíváme se na skok k sousedům do Německa, do lesů a skal, a ze Žitavy se svezeme úzkokolejkou ke zříceninám hradu a kláštera Oybin.
Unikátní mozaika přírodních krás, majestátních vrcholků, starobylých měst a historických památek: to je Liberecký kraj a krajina východních výběžků Lužických hor a jejich úbočí. Najdete tu spoustu míst, kde si odpočinete, načerpáte novou energii a také zažijete nová dobrodružství – třeba při prozkoumávání dosud neobjevených míst česko-německého pohraničí.
 

1. Trojmezí u Hrádku nad Nisou

Míst, kde se setkávají hranice tří států, najdete v Evropě desítky. Česko-německo-polské Trojmezí leží severně od Hrádku nad Nisou a jižně od německé Žitavy / Zittau na soutoku Lužické Nisy a Oldřichovského potoka. Z Hrádku se sem dostanete po cyklostezce nebo pěšky kolem jezera Kristýna, pokračovat ale můžete jen přes lávku do Polska, most přes Nisu zatím chybí. Chcete-li se podívat z Trojmezí na skok do Německa, musíte přejít Lužickou Nisu už jižně od Kristýny u Staré celnice a držet se cyklotrasy Odra-Nisa.
 

2. Kristýna a další tipy kam k vodě

Přestože jsme v Lužických horách, i tady objevíte příjemná místa ke koupání. Ať už hledáte místo, kde strávit hezký letní den anebo se jen osvěžit po náročném výšlapu, jedničkou je známé jezero Kristýna v Hrádku nad Nisou. Bývalý lignitový lom napájí podzemní prameny a voda se v létě nekazí, navíc tu kromě několika restaurací najdete i lanový park nebo půjčovnu lodí. Můžete si ale vybrat i revitalizované přírodní koupaliště v blízké Chrastavě anebo v Jablonném v Podještědí.
 

3. Hrad Grabštejn, klenot Trojzemí

Žádný jiný hrad či zámek není pro Trojzemí tak typický jako Grabštejn, hrad na skalnatém kopci nad obcí Chotyně nedaleko Hrádku nad Nisou. Z centra města to k hradní bráně jsou zhruba čtyři kilometry, takže prohlídku renesančního sídla rodu Gallasů a Clam-Gallasů můžete spojit s příjemnou procházkou. Odměnou bude prohlídka hradu s jedinečnou renesanční kaplí sv. Barbory, archeologickou expozicí a veterinárním muzeem, které mapuje dějiny vojenské kynologie. Anebo si vyberete speciální trasou pro děti, kde je prohlídka spojená s pátráním po ztraceném klíči od truhlice s pokladem?
 

4. Hrádek nad Nisou

První písemná zmínka o městě je z roku 1287, ale v té době už Hrádek nad Nisou jistě nějakou dobu existoval. Od 13. století patřil pod panství Grabštejn. V 19. a 20. století bylo městečko střediskem strojního a textilního průmyslu, v okolí se také těžil lignit. V roce 1957 byl otevřen povrchový důl Kristýna, který byl v provozu do roku 1972. Dnes je zatopený a díky němu má Hrádek skvělé koupací jezero Kristýna. V centru města je hezké Horní náměstí, od roku 2003 městská památková zóna, dominantou pak je kostel sv. Bartoloměje s bohatou barokní výzdobou.
 

5. Jedinečná lidová architektura a podstávkové domy

Každý region má svou typickou lidovou architekturu. Pro Lužické hory jsou to domy s podstávkovou konstrukcí, hrázděným patrem, kamennou podezdívkou a břidlicovými štíty. Dřevěné podstávkové domy jsou typické pro celé česko-polsko-německé Trojzemí, a najdete je jak v centrech měst a vesnic, tak na horských stráních. Dívejte se kolem sebe a žasněte: v krásném podstávkovém domě sídlí například infocentrum na Horním náměstí v Hrádku nad Nisou, další domy si prohlédnete třeba v Mařenicích, Heřmanicích, Horní a Dolní Světlé, Krompachu, Jablonném v Podještědí a dalších místech.
 

6. Lužické hory aneb malé velké hory

Nejvyšší vrcholy Lužických hor sice nedosahují ani 800 nadmořských metrů, ale přesto to jsou velké hory se vším všudy, jen v menším měřítku. Leží na průsečíku mezi Jizerskými horami, Českým středohořím a Českým Švýcarskem, a z každé uvedené oblasti mají něco originálního. Z Českého Švýcarska převzaly Lužické hory pískovcové útvary a skalní města, z Českého středohoří vulkanický charakter a kuželovité vrcholy, z Jizerských hor zase táhlé hřebeny. Vrcholky, strmě vystupující ze zalesněné zvlněné krajiny, vzbuzují dojem, že jsou mnohem vyšší, než se zdá. Za každý namáhavý výstup ale dostanete odměnu – nikoli v podobě razítek a suvenýrů v informačních centrech, ale v podobě exkluzivních výhledů.
 

7. Lužické sedmistovky

Možná se vám Lužické hory zdají nízké, ale věřte, že i pro zdatné turisty je zdolání zdejších deseti lužickohorských sedmistovek pěkná výzva. Které to jsou? Nejvyšší je se 793 metry nadmořské výšky Luž, přes který prochází česko-německá hranice. Na české straně je vyhlídková terasa, u sousedů v Německu stojí rozhledna. Následuje jen o metr nižší Pěnkavčí vrch, kam ani nevede turistická značka. Třetím nejvyšším vrcholem Lužických hor je Jedlová (774 m) s rozhlednou. Ač bez vyhlídkové věže, jeden z nejkrásnějších kruhových výhledů nabízí vrchol Klíč (760 m), následuje Hvozd (749 m) s torzem českého hostince a restauracemi na německé straně, kam se dá vyjet autem. Šesté místo drží Studenec (737 m) s další rozhlednou, za ním jsou Velký (736 m) a Malý Buk (713       m), 710 metrů vysoký pohraniční vrch Weberberg (711 m) a Bouřný (703 m).
 

8. Popova skála a rozhled do tří zemí

Zdálky vypadá Popova skála jako tajemná zřícenina hradu, ve skutečnosti ale jde o mohutnou pískovcovou skálu, na jejímž vrcholku je skalní vyhlídka. Nahoru vedou pohodlné schody, z vrcholku s nadmořskou výškou výšce 565 m se otvírají rozhledy do tří zemí najednou. Vidět je také několik vrcholků Lužických hor, symbol Libereckého kraje Ještěd a také rozsáhlé povrchové doly v sousedním Polsku. Z Hrádku nad Nisou vás až na vyhlídku dovedou značené trasy pro pěší, nejkratší cesta měří asi pět kilometrů.
 

9. Česká brána

Na Popovu skálu se dostanete také oklikou, když se vydáte z Loučné k rozcestí Cikánský kout a dál po stezce podél státních hranic mezi Českem a Německem údolím Bílého potoka. Cestu kličkující územím obou států lemuje řada pískovcových věží, mezi nimiž má zvláštní místo dvojice skal zvaná Česká brána. Stezka i hranice vede mezi nimi, v kamenech jsou vyryté novodobé hraniční znaky, letopočet 1831 a písmena Z, značící německou Žitavu.
 

10. Liščí kazatelna a další skalní útvary

Českou bránu využívají i horolezci, ale poměrně málo. Zajímavější jsou pro ně skály na německé straně hranice, Pytel mouky (Mehlsack), Výří skály (Uhustein) a Dianina stěna (Dianawand). Vystoupat můžete až na vyhlídku Liščí kazatelna (Fuchskanzel), která nabízí pěkný výhled na Žitavu i Hrádek nad Nisou. Mezi údolím Bílého potoka a silnicí Žitava–Lückendorf je rovněž zřícenina strážního hradu Karlsfried.
 

Na skok za hranice

  • Jen kousek za hranicemi leží Žitava / Zittau, nejjižněji a nejvýchodněji položené saské město. Je plné historických památek, za vidění stojí především historické náměstí Markt s impozantní radnicí, sedmipatrová Solnice / Salzhaus a Řeznická bašta s věhlasnými květinovými hodinami. Když vystoupáte 266 schodů, můžete se rozhlédnout po okolí z věže kostela sv. Jana / Johannisturm.
  • Největším pokladem města jsou postní plátna, Velké z roku 1472 (8,20 m x 6, 8 m, 90 scének ze Starého a Nového zákona, vystaveno v muzeu kostela Sv. Kříže) a Malé Žitavské postní plátno z roku 1573, vystavené v bývalém františkánském klášteře, nyní Kulturně-historickém muzeu města Žitavy / Kulturhistorisches Museum Franziskanerkloster.
  • oybínVelkým turistickým lákadlem pro české turisty jsou Žitavské úzkokolejky: vlaky tažené parními lokomotivami jezdí z Žitavy do lázeňských městeček Kurort Jonsdorf a Kurort Oybin. Železnice jezdí 365 dní denně podle jízdního řádu z nádraží v Žitavě přes Olbersdorf (nádraží Bertsdorf); z nádraží v Žitavě trvá jízda asi 50 minut, z nádraží Bertsdorf pouhých 15 minut.
  • Na mohutné pískovcové stolové hoře nad lázeňským městečkem Kurort Oybin se tyčí romantická zřícenina hradu Ojvín / Oybin. Srdcem areálu je bývalý klášter s kostelem zčásti vytesaným do skály, který nechal vybudovat Karel IV. Prohlédnete si také původní klášterní hřbitov a muzeum, k posezení láká výletní restaurace ve švýcarském stylu a spousty romantických vyhlídek. Otevřeno je tu celý rok.
Hrad Grabštejn v srdci Trojzemí – Česka, Německa a Polska

Hrad Grabštejn v srdci Trojzemí – Česka, Německa a Polska

Klenotem prohlídky hradu Grabštejn je renesanční kaple sv. Barbory s bohatou malířskou výzdobou z období pozdní renesance, která je v Čechách naprosto unikátní. Po rekonstrukci je opět k vidění v celé své kráse.

Koupání v lomu Kristýna v Hrádku nad Nisou

Koupání v lomu Kristýna v Hrádku nad Nisou

Dny strávené na břehu jezera Kristýna v krásném prostředí mladého lesa a písečných pláží jistě prožijete v příjemné pohodě. Jedná se o bývalý lignitový lom, který je napájen čistou podzemní vodou. Díky tomu se voda v létě nekazí.

Areál Kristýna u Hrádku nad Nisou

Areál Kristýna u Hrádku nad Nisou

Trasy pro kolečkové brusle, mnoho tras pro pěší i cykloturistiku. Celý areál je ukryt v krásném prostředí mladého lesa v těsné blízkosti vodní plochy. Děti zde mají dostatek místa ke svým hrám. Pro dospělé nebude těžké dětem připravit pestrý program ani v případě zhoršeného počasí.

Dovolená s dětmi – Liberecký kraj – 5denní program

Dovolená s dětmi – Liberecký kraj – 5denní program

Víte, že Liberecký kraj, který se rozkládá na samém severu Čech, je po Praze druhým územně nejmenším krajem naší země? Přestože rozlohou zabírá pouhá 4 % plochy České republiky, najdete tu nejenom spousty známých výletních míst, ale také čtyři pohoří, pískovcová skalní města, první českou přírodní památku UNESCO, romantické skalní vyhlídky, vodopády a další skvělá překvapení.

Skalní vyhlídka Popova skála u Hrádku nad Nisou 

Skalní vyhlídka Popova skála u Hrádku nad Nisou 

Rozlehlá vrcholová skála izolovaného pískovcového vrchu leží na východním okraji Lužických hor nedaleko Hrádku nad Nisou.

Hrádek nad Nisou

Hrádek nad Nisou

Město na úpatí Lužických hor poblíž česko-německo-polského trojmezí se společně s německou Žitavou a polským městem Bogatynia každoročně střídají v pořádání Slavnosti Trojzemí. K největším zajímavostem okolí patří hrad Grabštejn, který odedávna střežil údolí řeky Nisy se starou kupeckou stezkou.

Trojmezí u Hrádku nad Nisou

Trojmezí u Hrádku nad Nisou

Trojmezí – místo, kde se setkávají hranice tří států. Na mapě Evropy jich najdeme desítky. Česko – německo – polské Trojmezí leží na soutoku Lužické Nisy a Oldřichovského potoka. Státní hranice vedou středem obou toků. Nachází se necelé 2 km od centra Hrádku nad Nisou a nedaleko německé Žitavy.

Karavanem od jara do zimy: poznáváme všechna „naše“ trojmezí

Karavanem od jara do zimy: poznáváme všechna „naše“ trojmezí

Hádejte: kolik kilometrů měří cesta lemující hranice České republiky? Není to všetečná otázka z televizní soutěže, jen plán na další cestu karavanem. Tentokrát budeme objevovat všechna trojzemí, trojmezí a vůbec místa, kde se setkávají hranice různých států i historických zemí. Výhoda? Na cestu se můžete vydat kdykoliv, třeba si ji i rozdělit na několik výletů. A jak by byla dlouhá, kdybychom ji urazili najednou? Na závěr to sobě i vám spočítáme!

Schubertova vila v Hrádku nad Nisou

Schubertova vila v Hrádku nad Nisou

Výstavná vila pochází z roku 1924, a původně byla rodinným sídlem ředitele hrádecké přádelny Hermanna Schuberta. V roce 2016 byla kulturní památkou.

Mezinárodní naučná stezka Lužické a Žitavské hory

Mezinárodní naučná stezka Lužické a Žitavské hory

Trasa naučné stezky je vedena východní částí Lužických a Žitavských hor, částečně po linii významné geologické poruchy tzv. lužického zlomu. Na 27 zastávkách seznamuje návštěvníky s přírodovědnými i kulturními zajímavostmi zdejšího kraje.

Chrám Pokoje v Hrádku nad Nisou

Chrám Pokoje v Hrádku nad Nisou

Někdejší luterský kostel v Hrádku nad Nisou vznikl ve slohu saské novorenesance na přelomu 19. a 20. století.

Scholzeho větrný mlýn v Hrádku nad Nisou

Scholzeho větrný mlýn v Hrádku nad Nisou

Mlýn holandského typu postavil v letech 1842 – 1843 tesař Josef Schulz. Vystřídalo se zde mnoho mlynářů, v 90. letech 19. století z něj byla odstraněna křídla a poté došlo k přestavbě na seník. Dnes je mlýn opraven a slouží jako rekreační objekt.

Hauptova usedlost a Mléčná studánka u Nové Vsi nad Nisou

Hauptova usedlost a Mléčná studánka u Nové Vsi nad Nisou

V osadě Horní Černá Studnice je trojice zajímavých lokalit. Je to půldruhého století stará Hauptova usedlost, louka se vzácnou květenou a také zvaná Mléčná studánka.

Další aktuality

Na hřebenech Krkonoš slouží turistům krkonošské útulny a nouzové přístřešky po celý rok

Možná se vám to také stalo – vyrazili jste na výlet po hřebenech Krkonoš, ale počasí se náhle změnilo a přišla pořádná bouřka nebo v zimě sněhová vánice. Právě pro tyto případy slouží turistům nouzové přístřešky, které se nachází obvykle u křižovatek cest. Na území Krkonoš mají útulny dlouhou tradici. Jejich dveře jsou otevřené každému, kdo potřebuje nabrat síly na další cestu. Najdete jich v regionu více než dvacet. Od tradičních dřevěných přístřešků, až po relativně nové, architektonicky jedinečné stavby.
Liberecký kraj | Ubytování

Hrad Grabštejn zve na Grabštejnské Vánoce

Pokud se vám stýská po prohlídkách památek, přijďte o víkendu 9. a 10. prosince 2023 na hrad Grabštejn, kde probíhají netradiční prohlídky nazvané Grabštejnské Vánoce s adventní a vánoční výzdobou hradu i tematicky zabarveným vyprávěním.
Liberecký kraj | Zážitky

Na Jizerské magistrále panují skvělé podmínky, vyražte do stopy!

Jizerská magistrála má na víkend skvěle upravené stopy z Bedřichova, Maliníku i Jizerky. Na tratích panují ideální sněhové podmínky, které lákají na krásný běžkařský výlet! Stopy pravidelně upravuje Jizerská o.p.s., která tak navazuje na vůbec nejdelší tradici úprav běžeckých tratí. Ta v Jizerských horách začala již roku 1984.
Liberecký kraj | Zimní sporty

10 tipů, kam za krásou bižuterie na severu Čech

Severní Čechy byly a jsou významným centrem českých šperkařů. Především Jablonecko patří stále mezi největší světové producenty skleněných polotovarů, jako jsou bižuterní kameny, perle a perličky. Víte, že nejdelší náhrdelník na světě můžete vidět v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci? Je dlouhý 220 metrů, skládá se z 9.244 perel a v roce 1994 ho vyrobili studenti tamější střední umělecko-průmyslové školy. Stejné muzeu spravuje největší veřejnou sbírku skleněných vánočních ozdob. Více než 300 let tradice jablonecké bižuterie je symbolem kvality, nadčasové krásy a řemeslného umění. Podívejte se do míst, kde se zrodila sláva české bižuterie.
Liberecký kraj | Zážitky

Vánoční trhy na Bělišti v Železném Brodě trvají až do neděle

V prostorách národopisné expozice na Bělišti v Železném Brodě je od 30. listopadu do 3. prosince 2023 připravena bohatá nabídka vánočního a dárkového zboží, těšit se můžete také na výrobky Sdružení zdravotně postižených či studentů železnobrodské sklářské školy. V sobotu navíc můžete vyrazit na železobrodské náměstí 3. května, kde se bude rozsvícen strom a konají se tu trhy s kulturním programem.
Liberecký kraj | Kultura

Skiareál Ještěd zahájí lyžařskou sezónu již tuto sobotu!

Díky příznivým podmínkám pro technické zasněžování a bohaté nadílce přírodního sněhu zahájí Skiareál Ještěd lyžařskou sezónu již v sobotu 2. prosince 2023, a to na oblíbené sjezdovce Efecta Nová Skalka. Skipasy za zaváděcí ceny již od 390 korun mohou lyžaři zakoupit v předprodeji online přes věrnostní program Gopass. Volné kapacity stále hlásí i většina hotelů a penzionů v Liberci, tak neváhejte, odpočiňte si od předvánočních nákupů a přijeďte si zalyžovat do nejdostupnějšího střediska v Čechách! Z centra Liberce jste na lyžích za pár minut tramvají a autem z Prahy za pouhou hodinu.
Liberecký kraj | Zimní sporty

#světovéČesko a železniční viadukt v Kryštofově Údolí: most téměř jako z filmů o Harrym Potterovi

Čtrnáct oblouků, délka 230 metrů, výška třicet metrů nad údolím: to jsou parametry železničního viaduktu v Kryštofově Údolí. Slušela by mu role v nějakém filmovém trháku, aby dosáhl stejné popularity jako viadukt Glenfinnan ve Skotsku. Ten zná z filmů o Harrym Potterovi skutečně celý svět.
Liberecký kraj | Památky

Na Máchově jezeře si užijete adventní plavby

Společnost Regata Máchovo jezero připravila na každou adventní neděli sérii Adventních plaveb, při kterých na vás na palubě lodě Máj dýchne ta správná vánoční atmosféra. Čaj a svařené víno nebo grog jsou samozřejmostí a jsou v ceně lodního lístku. Stačí se jen teple obléknout a vyrazit, čeká na vás nezapomenutelných 60 minut na vodě!
Liberecký kraj | Zážitky