ÚvodAktualityNa rok 2016 se chystají velkolepé oslavy císaře a krále Karla IV.
Kultura

Na rok 2016 se chystají velkolepé oslavy císaře a krále Karla IV.

  • 1. listopadu 2015
V roce 2016 uplyne 700 let od narození českého krále a římského císaře Karla IV., jedné z nejvýznamnějších osobností národních dějin. Na oslavy, které začnou již letos na podzim a budou pokračovat celý příští rok, vás zve portál Kudy z nudy.
Začít musíme v Praze, a to přímo na Staroměstském náměstídomě U Kamenného zvonu, kde se 14. května 1316 Karel IV. zřejmě narodil.

V domě ze 13. století, který reprezentuje vytříbený gotický sloh západní Evropy, žili jeho rodiče proto, že Pražský hrad byl po požáru neobyvatelný. Právě tady také oslavy začnou.

 

Čeští cestovatelé středověku a renesance

Praha, která se v době Karlovy vlády proměnila k nepoznání, chce někdejšímu panovníkovi vzdát náležitý hold. První z akcí odstartuje již letos, a to v neděli 29. listopadu právě v domě U Kamenného zvonu, ve výstavním prostoru Galerie hlavního města Prahy. Výstava Z Čech až na konec světa představí syna poslední přemyslovské princezny Elišky a Jana Lucemburského po boku dalších českých osobnosti středověku a renesance jako vášnivého cestovatele. Posuďte sami – Karlovy cesty do Itálie či Francie jsou všeobecně známé, ale věděli jste, že byl také v Dalmácii nebo v Königsbergu, dnešním Kaliningradu? Cestovatelská výstava bude trvat čtyři měsíce a skončí 31. března 2016. Karlovské téma ožije také na Staroměstské radnici a v nedalekém domě U Zlatého prstenu, kde by měla být otevřena stálá expozice, věnovaná nejenom Karlu IV. a rodu Lucemburků, ale také každodennímu životu v jejich době.
 

Jeho veličenstvo ve Valdštejnské jízdárně a v lázních

Jako mimořádnou osobnost evropských politických a kulturních dějin, která dokázala beze zbytku využívat výtvarné umění a architekturu k propagaci císařského majestátu, představí Otce vlasti Bavorsko-česká zemská výstava k 700. výročí narození Karla IV. (1316–1378), připravená ve spolupráci s Národní galerií.  Výstavu můžete navštívit od 14. května do 25. září příštího roku ve Valdštejnské jízdárně v Praze.

V květnu začne série oslav také v Karlových Varech, ve městě, které Karel IV. založil. Průvod královské družiny v čele s panovníkem uvidíte během slavnostního zahájení Karlovy lázeňské sezony od 6. do 8. května, kolem gotiky a doby vlády Karla IV. se bude točit i Karlovarský karneval na začátku června. Během letních měsíců připomene císaře a jeho dobu řada akcí; chystají se hudební, divadelní a taneční vystoupení, rytířské souboje, kejklířské i ohňové show a další akce. Navíc během září a října se v Karlových varech zastaví putovní výstava mistrovských replik českých korunovačních klenotů.
 

Císař slaví narozeniny

Oslavy 700. výročí narození Karla IV. vyvrcholí ve dnech nejbližších k datu jeho narozenin, tedy v polovině května 2016. Do oslav se zapojí řada míst, která Karel IV. zakládal anebo se na jejich stavbě podílel jako mecenáš. Pro představu stačí malá přehlídka Karlova plodného a úspěšného roku 1348. V březnu začal budovat Nové Město pražské, jehož centrem se stalo dnešní Karlovo náměstí. V dubnu založil Pražské vysoké učení, první univerzitu ve střední Evropě, která dnes nese jeho jméno. V červnu panovník založil hrad Karlštejn, v listopadu pak klášter benediktinů zvaný Na Slovanech či Emauzy. Na Pražském hradě se jeho zásluhou obnovil starý královský palác a v péči stavitele a sochaře Petra Parléře dál zvolna stoupala k nebi katedrála sv. Víta s kaplí sv. Václava. Král nechal rovněž postavit novou královskou hrobku a dal do ní převézt ostatky českých králů a církevních hodnostářů.

Ze známějších staveb ještě uveďme hrad Kašperk, původně na Karlovu počest nazývaný Karlsberg, na který došlo až o osm let později, Karlův most, založený roku 1357, a Hladovou zeď na pražském Petříně, postavenou v letech 1360–1362. Neplechu v letopočtech tak dělá snad jen hrad Radyně na stejnojmenném vrchu mezi Plzní a Starým Plzencem, o kterém sice víme, že byl založen rovněž během vlády Karla IV., ale přesné datum neznáme.

Další tipy na akce a výlety za Karlem IV. najdete na oficiální stránce 700. výročí jeho narození www.karel700let.cz.
Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury Památky

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů.

Do Karlových Varů za Karlem IV. s mobilní aplikací Geofun Zážitky

Do Karlových Varů za Karlem IV. s mobilní aplikací Geofun

s mobilní aplikací Geofun lidé poznají Karlovy Vary – průvodce jim budou Karel IV. a doktor Becher – hry jsou doplněné o archivní fotografie, videa, zábavné příběhy, kvízy

Karolinum – historické sídlo Univerzity Karlovy v Praze Památky

Karolinum – historické sídlo Univerzity Karlovy v Praze

Karolinum je národní kulturní památkou, symbolem Univerzity Karlovy. Od 14. století se zde nacházelo sídlo nejstaršího domu pražské univerzity – Karlovy neboli Veliké koleje (Collegium Caroli), kterou založil Karel IV. pro dvanáct mistrů pražského vysokého učení.

Vyšehrad – historické hradiště, hrad a pevnost v Praze Památky

Vyšehrad – historické hradiště, hrad a pevnost v Praze

Pradávné hradiště Vyšehrad, skála nad řekou s temnou siluetou štíhlých věží, patří neodmyslitelně k pražské krajině. Tvoří jej především areál někdejšího hradiště, hradu a pevnosti, který je Národní kulturní památkou. Součástí Prahy je od roku 1883 a první písemné záznamy pocházejí z roku 1070.

Hrad Kašperk – nejvýše položený královský hrad v Čechách Památky

Hrad Kašperk – nejvýše položený královský hrad v Čechách

Vydejte se na hrad Kašperk a poznejte místa, kde se natáčela pohádka Anděl Páně. Pokud si chcete užívat svěžího šumavského vzduchu, můžete si udělat výlet k hradu po jedné z turistických tras, které vedou z Kašperských Hor přímo na hrad.

Karlovo náměstí v Praze – největší pražské historické náměstí Památky

Karlovo náměstí v Praze – největší pražské historické náměstí

Karlovo náměstí bylo při založení Nového Města pražského v roce 1348 určeno za centrum jižní části Nového Města. Karel IV. se svými staviteli navrhl plán, sám se snad i osobně podílel na vyměřování, zakládal hlavní opěrné body, tržiště a kostely.

Hrad Loket – impozantní prostory ukrývají zábavu i poučení Památky

Hrad Loket – impozantní prostory ukrývají zábavu i poučení

Středověký hrad na výrazném skalním ostrohu, za tří stran obklopený řekou Ohří, je srdcem malebného městečka. Díky 26 m vysoké hradní věži si můžete všechno pěkně prohlédnout z ptačí perspektivy, včetně náměstí s barokním sloupem Nejsvětější Trojice, historických měšťanských domů a zbytků hradeb.

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex Památky

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty Památky

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Hrad Karlštejn, gotický skvost na jihozápad od Prahy, nechal v roce 1348 vystavět Karel IV., aby zde uchoval vzácné korunovační klenoty. Na hradě Karlštejn můžete prozkoumat nejen české korunovační klenoty a sbírku svatých relikvií, ale také prožít svůj Den na Karlštejně.

Hrad Křivoklát – královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami Památky

Hrad Křivoklát – královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Křivoklát patří k nejvýznamnějším a nejstarším královským hradům v České republice. Jeho předchůdcem byla lovecká stanice, zmíněná v Kosmově kronice už kolem roku 1109–1110. Své jméno získal snad podle křivých základů nebo nízkých křivých stromů, tzv. klátů.

Metronome Prague 2025 – hudební festival v Praze

19. 6.21. 6.
Metronome Prague 2025 – hudební festival v Praze

Fanoušci dobré a progresivní muziky si už nyní mohou poznamenat termín, kdy se uskuteční osmý ročník festivalu Metronome. Příští Metronome Prague proběhne opět na Výstavišti Holešovice od 19. do 21. června 2025.

Další aktuality

Znáte lesní sklo a hyalit? Zelené, černé, červené a další historické barevné sklo

Nad českým tradičním i moderním sklem budete žasnout. Platí to pro současné výrobky českých sklářů i pro sklo z dávné minulosti: třeba tajemně nazelenalé lesní sklo anebo černočerný, mramorovaný nebo červený hyalit. Jejich čas je dávno pryč, přesto nás prastaré skleněné poháry a džbány dodnes fascinují svou hrou barevných skel.
12. leden 2025 10:04
Kultura

Kalendář 2025: Řemeslné trhy, poctivá řemesla, farmářské tržiště a jarmarky

Objevujte kouzla zvyků a starých řemesel během celého roku 2025! Vydejte se spolu s Kudy z nudy za poznáním téměř zapomenutých zvyků a tradic. Setkejte se s lidmi, kteří dodnes udržují tradiční řemesla našich předků při životě. Bohatou nabídku řemesel během jarmarků a trhů doplní také vynikající výběr občerstvení a farmářských produktů. Nechte se inspirovat našimi tipy a poznejte pozapomenutá řemesla.
10. leden 2025 5:59
Kultura

Chcete si v lednu dopřát kulturní zážitek? Vydejte se na koncert!

Koncerty populární i vážné hudby, skladby známé ze světových muzikálů, vystoupení slavných osobností, jako je například Andrea Bocelli, Adam Plachetka, Monika Absolonová, Karel Plíhal i kapela Hradišťan, Ondřej G. Brzobohatý, Petra Janů, Milan Drobný či Janáčkova filharmonie... To vše nabízí první měsíc roku 2025.
9. leden 2025 14:00
Kultura

Kalendář 2025: ostatky, fašanky a místa, kam se vydat na tradiční masopust

Svátek, při kterém se lidé za dávných časů naposled poveselili a pořádně najedli před nadcházejícím obdobím půstu, se s oblibou slaví dodnes. Kdy se vlastně slaví masopust, kterému se na Moravě říká fašank, fašinek a v Čechách například také voračky, končiny nebo ostatky? Zhruba měsíc až dva: Období začíná po svátku Tří králů, tedy 7. ledna. Ovšem stanovení termínu závěrečného dne, masopustního úterý před Popeleční středou, je dáno matematickým výpočtem, jehož základem je stanovení termínu Velikonoc. Užijte si svátky plné nevázaného veselí, masek medvědů a kobyl, trošky slivovice a spousty koblih. Vydejte za poznáváním národních tradic na masopustní reje!
7. leden 2025 16:24
Kultura

Užijte si masopustní veselice (nejen) na Vysočině: Masopust začíná!

Masopust začíná tradičně po Třech králích, tedy 7. ledna, konec je však pohyblivý. Tímto dnem začíná více než osm týdnů dlouhá doba masopustu, radovánek, zabijaček, hostin, svateb a namlouvání, tancovaček a bálů. Lidé hodují, jedí, pijí a radují se. Užívají si až do Popeleční středy: tehdy začíná čtyřicetidenní půst, končící Velikonocemi.
7. leden 2025 1:51
Kultura

7 věcí, které nevíte o… vitrážích

Mozaika z čirých, barevných a často i malovaných malých skel, sevřená v olověných páskách a obvodovém rámu. Umělecké dílo, při jehož vzniku se pracuje se sklem, olovem a cínem. Někdy jde o drobný kousek, jindy o obří chrámová okna, stropy či kupole. To všechno může být vitráž, malý klenot okouzlující hrou barevných skel a světla. Kdy vitráže vznikly, jak se vyrábějí a kde si je můžete prohlédnout? Vydejte se s portálem Kudy z nudy na velkou vitrážovou výpravu!
5. leden 2025 9:01
Kultura

Kdy nastává svátek Tří králů – konec oslav Kristova zrození? Znáte tříkrálové pranostiky?

Víte, proč Tři králové obchází domy a přejí krásný nový rok? Co se skrývá za touto tradicí? Nahlédněte s námi více do hloubky tradice Tří králů, která připadá na 6. ledna. Tímto dnem se uzavírá vánoční období. Objevíte nejen význam písmen K, M, B, ale i čarování se svíčkami nebo tradici ledové koupele.
4. leden 2025 10:03
Kultura

Cesty za uměním: české umělecké skvosty, které okouzlily svět

Sklo, obrazy, nábytek, architektura i moderní technologie: tak se představuje Česká republika v zahraničí, například na světových výstavách EXPO nebo na olympijských hrách. Podívejte se s Kudy z nudy, které umělecké skvosty okouzlily svět a kde je můžete vidět dnes?
2. leden 2025 10:31
Kultura