Úvod > Aktuality > Na přívoze Oseček přes Labe jezdí nový katamarán

Na přívoze Oseček přes Labe jezdí nový katamarán

Vydáno 15. května 2019 Letní sporty
Přívoz Oseček se nachází ve Středočeském kraji mezi městy Nymburk a Kolín. Je spojnicí obcí Oseček - Velký Osek, jelikož z levého břehu Labe se lze na pravý břeh dostat pouze v Kolíně či až přes Poděbrady. Kvůli tomuto faktu je přívoz v Osečku velice oblíben, protože návštěvníci obce nejsou při plánování svých tras ovlivněni vzdáleností nejbližšího přejezdu přes Labe. Od letošní sezóny se navíc svezete novým katamaránem.
Přívoz OsečekV obci Oseček existoval přívoz od nepaměti. Od svých prvopočátků fungoval jako spojnice mezi obcemi pro místní obyvatele, do školy a za prací. V současné době plní hlavně důležitou funkci pro turistiku a cykloturistiku, které se staly důležitými prvky života dnešní doby. V letošním roce byl pořízen nový katamarán, který umožní v místě zachovat staletou tradici a současně tak zabezpečit bezpečný převoz osob (i handicapovaných) a jejich vybavení (kol, kočárků atd.).

Přívoz OsečekPřívoz Oseček navazuje na hojně využívané turistické a cyklistické trasy středního Polabí, zejména pak na Labskou stezku. Díky existenci přívozu lze navštívit zajímavé lokality nacházející se na obou stranách Labe, ať se jedná přírodní biotopy mokřadů, tůní, nebo slepých ramen původního toku Labe. Okolí samotného přívozu je neustále zušlechťováno a jsou zde vytvářeny místa k posezení, občerstvení, setkávání a také ke hře dětí, dospělých i seniorů.

Přívoz funguje vždy v období, kdy je možná plavba po Labi a kdy je návštěvnost Polabí, Labské stezky a ostatních spojovacích tras největší. Každoročně je provozní doba zahájena v květnu a končí v říjnu. V květnu a červnu jezdí denně od 9:00 do 18:30 hodin. Přívoz je zpoplatněn symbolickou částkou 10 Kč a je také možné si převoz objednat mimo standardní provozní dobu. U přívozu je také možnost zapůjčit si lodičku.
Přívoz Oseček přes Labe

Přívoz Oseček přes Labe

Přívoz na Labské stezce mezi Poděbrady a Kolínem slouží cyklistům a pěším turistům. Funguje zpravidla od května do října.

Libický luh v Polabí – největší lužní les v Čechách

Libický luh v Polabí – největší lužní les v Čechách

Národní přírodní rezervace Libický luh byla vyhlášena v roce 1985. Rozkládá se ve Středočeském kraji u obce Velký Osek na pravém břehu Labe, v oblasti niv ležících pouhých 190 m n. m. Zabírá území o celkové ploše 410 hektarů. Na jaře zde rostou souvislé koberce česneku medvědího.

Cyklo a in-line  trasa Nymburk – Poděbrady

Cyklo a in-line trasa Nymburk – Poděbrady

Jednu z nejlepších a zřejmě i nejfrekventovanějších cyklo a in-line stezek můžete navštívit v Polabí mezi městy Nymburk, Poděbrady a Libice nad Cidlinou.

Cyklotrasy v Labsko-Cidlinské oblasti

Cyklotrasy v Labsko-Cidlinské oblasti

Východně od řeky Labe, v povodí řeky Cidliny, mezi městy Poděbrady a Kolín naleznete překrásné cyklotrasy vedoucí Lužními lesy po zpevněných cestách. V obci Dobšice je pak k dispozici nádherné cyklisticko-turistické odpočívadlo s naučným parkem.

Labská stezka - z Českého Švýcarska až k prameni Labe

Labská stezka - z Českého Švýcarska až k prameni Labe

Labská stezka je součástí sítě evropských tras EuroVelo. V České republice nabízí přibližně 370 kilometrů dobrodružství, úrodných nížin, horských a podhorských údolí a historických obcí a měst, než se dostanete k pramenu řeky v Krkonoších, který může být cílem nebo počátkem vaší cesty.

Další aktuality

2.1.
2020
Vydejte se na novoroční výlet na hrad Okoř

Vydejte se na novoroční výlet na hrad Okoř

Střední Čechy | Letní sporty
12.9.
2019
Projděte se s kocourkem Mikešem Ladovým krajem

Projděte se s kocourkem Mikešem Ladovým krajem

Střední Čechy | Letní sporty
27.8.
2019
Projeďte se na kole Křivoklátskými okruhy!

Projeďte se na kole Křivoklátskými okruhy!

Střední Čechy | Letní sporty