ÚvodAktualityNa pražském Petříně se odehraje Bitva národů
Zážitky

Na pražském Petříně se odehraje Bitva národů

  • 1. května 2016
Na pražském Petříně vypuknou začátkem května zuřivé boje mezi několika středověkými armádami z celého světa. Ty se utkají o titul mistra světa ve středověkém kontaktním boji. Bitevní aréna, která vyroste při příležitosti konání sedmého ročníku mistrovství světa – Bitvy národů (Battle of the Nations), bude hostit desítky týmů z více než třiceti států. Mezinárodní klání se v České republice uskuteční již podruhé v řadě, a to od 5. do 9. května.
bitva národů1Zárodek Bitvy národů (Battle of the Nations) se datuje do roku 2009, kdy v ukrajinském Charkově proběhl zakládající summit, jehož účastníci, kapitáni prvních národních týmů utvořili konsenzus toho, jakým způsobem uvést základní myšlenku celonárodního sportovního klání k životu. Iniciátor Bitvy národů Anton Trubnikov chtěl poukázat zejména na to, že inscenace středověkých bitev, jak je známe doposud, mají pramálo společného s Bitvou národů, u které je zapotřebí několikaměsíční tvrdá příprava a je brána jako tvrdý plně kontaktní sport podobný jako například wrestling nebo MMA.

Pro tuto sportovní disciplínu byla vytvořena základní mezinárodní pravidla historické bitvy a ustanoveni oficiální rozhodčí soutěže – maršálové, kteří jsou přímo zodpovědní za dodržování pravidel během soubojů v samotných turnajích.

bitva národůBojovníci vlastně zároveň studují i historii. Měli by znát původ zbroje, historické zápasy, ale také zbraně. Každá zbroj vychází ze středověkých záznamů a rozhodně to nemůže to být jen nějaká slátanina materiálů. Samotná bitva je pak už jenom vyvrcholení několika měsíčních tréninků. Zbroj, která má v první řadě ochránit zápasníkovo tělo, by měla také v neposlední řadě odpovídat dobovým reáliím. Na samotné posouzení zápasníkovy zbroje vznikl tým rozhodčích, kteří kontrolují autenticitu, ale musí mít i ochranné prvky, které ho ochrání před dobře mířenými ranami. Při registraci do turnaje je zapotřebí zaslat dokumentaci zbroje ke schválení.

Během čtyřdenního programu budou mít návštěvníci od 5. do 9. května možnost ve vybudované aréně na Petříně sledovat kontaktní souboje stovek bojovníků z celého světa, z nichž každý ze soubojů má svá pevně stanovená pravidla.
 

Co vás čeká?

bitva národůStředověký plně kontaktní boj přináší adrenalinový zážitek umocněný tím, že jsou souboje naprosto reálné a nejedná se o žádnou připravenou inscenaci.  Proti sobě stojí soupeři, kteří jsou připraveni tvrdé rány rozdávat i přijímat a mají předem připravenou strategii úspěšného boje. Letos se klání zúčastní týmy z více než třiceti zemí světa.

Soupeři tohoto extrémního sportu musí být důkladně připraveni nejen fyzicky a psychicky, ale i co se týče výstroje a zbraní. Meče, halapartny, štíty a zbroj jsou autentické repliky původních středověkých zbraní a nástrojů. Samozřejmě aby opravdu nešlo o život, bitva má svá pevná pravidla a všechny zbraně jsou ztupeny.

bitva národůCelé turnajové klání národních týmů probíhá v několika samostatných disciplínách. Diváci budou svědky vzrušujících duelů jeden proti jednomu, kde proti sobě nastoupí ve dvou kategoriích pánové, ale také dámy. Válečníci se spolu utkají i v soubojích pět proti pěti a v případě ženské kategorie tři proti třem. Královskou disciplínou jsou masové bitvy, kterých se zúčastní týmy s 21 bojovníky na každé straně.

Nebude chybět ani český tým pečlivě vybraný z několika předešlých kol eliminačních turnajů tak, aby Česká republika dosáhla co nejlepších výsledků. V loňském roce se úspěšně probojoval až do vyřazovacích bojů. Účastníci a týmy budou obývat přilehlý dobový tábor, ve kterém bude k vidění středověký život. Chybět nebude ani pestrý kulturní program, při kterém si přijdou na své všechny generace návštěvníků.
Vrch Petřín v Praze – místo pro zábavu, vzdělávání i aktivní odpočinek Zážitky

Vrch Petřín v Praze – místo pro zábavu, vzdělávání i aktivní odpočinek

Petřínský vrch nabízí zábavu, přírodu, výhled, vzdělávání i historii. Vybere si tu opravdu každý. Vydejte se i vy do oázy klidu nad hlavním městem Prahou.

Další aktuality

Věda a historie není nuda: jak se před 100 lety dařilo turistům, vodákům, olympionikům a dalším sportovcům

Jakým sportům se věnovali naši pradědečkové a prababičky, případně dědečkové a babičky za první republiky? Které sportovní odvětví prožívalo zlatý věk a co naopak bylo teprve v plenkách? A jak na tom byli Češi na Olympijských hrách? Všechny tyto informace vám dnes zodpoví portál Kudy z nudy a navíc vás možná naláká na turistický výlet – jen tak, pro radost z pohybu.
20. červenec 2024 21:06
Letní sporty, Praha

Užijte si večerní prohlídky a speciální jízdu setmělou Zoo Praha

Dopřejte si unikátní zážitek v pražské zoologické zahradě. Mezi zážitkovými programy, které Zoo Praha nabízí, naleznete nejen poutavé večerní prohlídky s průvodcem, ale také dobrodružnou jízdu setmělým areálem zahrady. Poznejte jedinečné večerní kouzlo zoologické zahrady.
20. červenec 2024 15:00
Příroda, Praha

Pilsner Urquell v Praze: za příběhem piva do zážitkové expozice The Original Beer Experience

Praha je známá pro svou bohatou historii a kulturní život, každým rokem ji proto navštěvují turisté z celého světa. Jednou z nejoblíbenějších atrakcí se stala také zážitková expozice v Praze Pilsner Urquell: The Original Beer Experience, která se nachází v historické budově přímo na Václavském náměstí. Tato jedinečná interaktivní expozice otevřená v roce 2023 návštěvníkům přibližuje příběh českého zlatého dědictví – slavného plzeňského ležáku. Zájemci se mohou těšit na nejmodernější technologie i jedinečnou atmosféru.
20. červenec 2024 12:00
Zážitky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (20.7. – 21.7.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Oživlý středověk v podhradí u hradu Zlenice, Víkend hmyzožravců v pražské zoo, Večer otevřených bran na zámku Žleby, Staroměstské náměstí – komentovaná vycházka, Memoriál Rudolfa Utěšila v Klánovicích. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
19. červenec 2024 7:01
Zážitky, Praha

Z Prahy všemi směry: metrem do lesa

Do lesů v Praze a jejím okolí se dá vyrazit pěšky, tramvají i metrem – na houby, na výlet s dětmi anebo jen tak, objevovat neznámá místa, kde jste ještě nebyli. Hlavní výhody? Takové procházky budou plné zážitků, nezaberou celý den, a protože při nich využijete hromadnou dopravu, budou také levné.
18. červenec 2024 9:48
Příroda, Praha

Jak poznat Prahu za jeden den

Chcete navštívit Prahu, ale nemáte moc času? Kudy z nudy vám přináší několik skvělých nápadů, jak poznat ta nejhezčí místa během jediného dne. Samozřejmě můžete náš návod použít i jako tipy pro vícedenní dovolené a pobyt si prodloužit, třeba na dva dny nebo na prodloužený víkend.
17. červenec 2024 11:52
Památky, Praha

Letní slavnosti staré hudby zvou do říše snů

Prázdninovou Prahu opět zpestří festival Letní slavnosti staré hudby. Od 16. července do 6. srpna 2024 zve během sedmi večerů především na hudbu šlechtických dvorů – od středověku přes renesanci a baroko až po období rokoka. Podtitulem letošního ročníku Letních slavností staré hudby jsou "sny". Festivalová nabídka se tak v širokém slova smyslu tohoto motivu zaměřuje na snění a imaginaci v různých kontextech hudby starších období, jakož i tvorbu hudebních vizionářů. Právě při aristokratických dvorech působila celá řada špičkových skladatelů. Koncerty například nechají ožít zpívající a hrající anděly z oltářního triptychu z konce 15. století, navodí atmosféru salónních koncertů hudbymilovné šlechty i měšťanstva nebo pozvou na emocemi nabité fado či smyslné tance zvané lundum.
16. červenec 2024 15:00
Kultura, Praha

Cesty za uměním: Rembrandt, obraz Učenec ve studovně a portrét Jana Amose Komenského

Učenec ve studovně z roku 1634 je jediný Rembrandtův obraz ve sbírce pražské Národní galerie. Před několika lety byl hvězdou výstavy, věnované portrétu holandského zlatého věku v 17. století, a vy ho můžete vidět ve sbírkách starého umění. Pojďte se s portálem Kudy z nudy vydat po stopách jeho autora, světoznámého nizozemského malíře Rembrandta van Rijna (15. července 1606 Leiden – 4. října 1669 Amsterdam).
16. červenec 2024 7:06
Kultura, Praha