Úvod > Aktuality > Na pražském Petříně se odehraje Bitva národů
Na pražském Petříně se odehraje Bitva národů
"> "> ">
Zážitky

Na pražském Petříně se odehraje Bitva národů

  • Vydáno1. května 2016
Na pražském Petříně vypuknou začátkem května zuřivé boje mezi několika středověkými armádami z celého světa. Ty se utkají o titul mistra světa ve středověkém kontaktním boji. Bitevní aréna, která vyroste při příležitosti konání sedmého ročníku mistrovství světa – Bitvy národů (Battle of the Nations), bude hostit desítky týmů z více než třiceti států. Mezinárodní klání se v České republice uskuteční již podruhé v řadě, a to od 5. do 9. května.
Bitva národůZárodek Bitvy národů (Battle of the Nations) se datuje do roku 2009, kdy v ukrajinském Charkově proběhl zakládající summit, jehož účastníci, kapitáni prvních národních týmů utvořili konsenzus toho, jakým způsobem uvést základní myšlenku celonárodního sportovního klání k životu. Iniciátor Bitvy národů Anton Trubnikov chtěl poukázat zejména na to, že inscenace středověkých bitev, jak je známe doposud, mají pramálo společného s Bitvou národů, u které je zapotřebí několikaměsíční tvrdá příprava a je brána jako tvrdý plně kontaktní sport podobný jako například wrestling nebo MMA.

Pro tuto sportovní disciplínu byla vytvořena základní mezinárodní pravidla historické bitvy a ustanoveni oficiální rozhodčí soutěže – maršálové, kteří jsou přímo zodpovědní za dodržování pravidel během soubojů v samotných turnajích.

Bitva národůBojovníci vlastně zároveň studují i historii. Měli by znát původ zbroje, historické zápasy, ale také zbraně. Každá zbroj vychází ze středověkých záznamů a rozhodně to nemůže to být jen nějaká slátanina materiálů. Samotná bitva je pak už jenom vyvrcholení několika měsíčních tréninků. Zbroj, která má v první řadě ochránit zápasníkovo tělo, by měla také v neposlední řadě odpovídat dobovým reáliím. Na samotné posouzení zápasníkovy zbroje vznikl tým rozhodčích, kteří kontrolují autenticitu, ale musí mít i ochranné prvky, které ho ochrání před dobře mířenými ranami. Při registraci do turnaje je zapotřebí zaslat dokumentaci zbroje ke schválení.

Během čtyřdenního programu budou mít návštěvníci od 5. do 9. května možnost ve vybudované aréně na Petříně sledovat kontaktní souboje stovek bojovníků z celého světa, z nichž každý ze soubojů má svá pevně stanovená pravidla.

Co vás čeká?

Bitva národůStředověký plně kontaktní boj přináší adrenalinový zážitek umocněný tím, že jsou souboje naprosto reálné a nejedná se o žádnou připravenou inscenaci.  Proti sobě stojí soupeři, kteří jsou připraveni tvrdé rány rozdávat i přijímat a mají předem připravenou strategii úspěšného boje. Letos se klání zúčastní týmy z více než třiceti zemí světa.

Soupeři tohoto extrémního sportu musí být důkladně připraveni nejen fyzicky a psychicky, ale i co se týče výstroje a zbraní. Meče, halapartny, štíty a zbroj jsou autentické repliky původních středověkých zbraní a nástrojů. Samozřejmě aby opravdu nešlo o život, bitva má svá pevná pravidla a všechny zbraně jsou ztupeny.

Bitva národůCelé turnajové klání národních týmů probíhá v několika samostatných disciplínách. Diváci budou svědky vzrušujících duelů jeden proti jednomu, kde proti sobě nastoupí ve dvou kategoriích pánové, ale také dámy. Válečníci se spolu utkají i v soubojích pět proti pěti a v případě ženské kategorie tři proti třem. Královskou disciplínou jsou masové bitvy, kterých se zúčastní týmy s 21 bojovníky na každé straně.

Kulturní program pro všechny generace
Nebude chybět ani český tým pečlivě vybraný z několika předešlých kol eliminačních turnajů tak, aby Česká republika dosáhla co nejlepších výsledků. V loňském roce se úspěšně probojoval až do vyřazovacích bojů. Účastníci a týmy budou obývat přilehlý dobový tábor, ve kterém bude k vidění středověký život. Chybět nebude ani pestrý kulturní program, při kterém si přijdou na své všechny generace návštěvníků.
Vrch Petřín v Praze – místo pro zábavu, vzdělávání i aktivní odpočinek

Vrch Petřín v Praze – místo pro zábavu, vzdělávání i aktivní odpočinek

Petřínský vrch nabízí zábavu, přírodu, výhled, vzdělávání i historii. Vybere si tu opravdu každý. Vydejte se i vy do oázy klidu nad hlavním městem Prahou.