Úvod > Aktuality > Vánoční Prahu zpestří živé betlémy
Vánoční Prahu zpestří živé betlémy
"> "> ">
Kultura

Vánoční Prahu zpestří živé betlémy

  • Vydáno22. prosince 2019
Na několika místech v Praze můžete o Vánocích spatřit živý betlém – zobrazení více než 2000 let starého příběhu, který na Vánoce oslavujeme. Přijít se podívat za svatou rodinu a zazpívat si nejznámější koledy můžete například na Chvalském zámku, v pražské Loretě u kostela Panny Marie Andělské anebo v Muzeum alchymistů a mágů staré Prahy.

Štědrý den na Chvalském zámku

ChvalyNa Štědrý den se můžete vydat na Chvalský zámek, kde na nádvoří uslyšíte vánoční písně a koledy, a v kočárovně vás bude čekat Svatá rodina – Marie, Josef i Ježíšek a živá zvířátka, s nimiž si děti mohou hrát. Nezapomeňte si s sebou přinést lucerničku na pravé betlémské světlo od zdejších skautů.

V čase od 14 do 16 hodin bude otevřena i vánoční výstava: Jihočeské betlémy – výstava ze sbírky Muzea Jindřichohradecka. Souběžně probíhající interaktivní výstava v zámeckém sklepení Dřevo, dřívko, dřevíčko skvěle propojí vánoční téma s materiálem, který k tradičním Vánocům neodmyslitelně patří. Vstup na nádvoří a do kočárovny bude zdarma, výstavy za běžné vstupné.
 

Představení Živý Betlém v Loretě na Boží hod

Živý betlémCharitativní představení Živý Betlém patří již neodmyslitelně k vánoční kulturní nabídce Prahy. Ten letošní se odehraje v Loretě na Hradčanském náměstí. Příběh starý 2000 let znovu ožije na balustrádě Lorety za zvuků zvonkohry. V 15:00 a 16:00 hodin se sejdou k jeslím pasáčci, děvečky i Tři králové.

Představení bude mít tradiční podobu – nejprve se všechny postavy sejdou ze tří stran za zpěvu koled a diváci se tak mohou k jesličkám vypravit v jejich doprovodu, tak jak se scházeli poutníci do skutečného Betléma. Pak odehraje příběh o narození Ježíška, sestavený z lidových her vánočních a méně známých vánočních koled. Samozřejmě ani zde nesmí chybět konflikt, o který se postará čert s andělem, kteří se pohádají přímo nad jesličkami. Loreta sama bude 25.12. pro veřejnost uzavřena, až v 19.00 bude zde slavná mše svatá.
 

Živý betlém v Hostivaři

živý betlém hostivařVe středu 25. 12. zve městská část Praha 15 na návštěvu živého betléma. Setkáte se se Svatou rodinou, můžete si pohladit ovečky, zazpívat koledy a pochutnat si na perníčcích a svařeném vínu. Průvodního slova se ujmou astronom Jiří Grygar a hostivařský farář Karol Matlok. Součástí svátečního podvečera bude dětské divadelní představení o narození Ježíška. Kostel s jesličkami i zvonice budou volně přístupné.
Loreta Praha – Loretánské zvonky lákají na návštěvu pražské Lorety

Loreta Praha – Loretánské zvonky lákají na návštěvu pražské Lorety

V Praze na Hradčanech se již více než 300 let nachází pozoruhodný areál Lorety sestávající z ambitů, barokního kostela Narození Páně, Svaté chýše a věže s hodinami a světoznámou zvonkohrou.

Chvalský zámek v Horních Počernicích – dotek romantiky na okraji Prahy

Chvalský zámek v Horních Počernicích – dotek romantiky na okraji Prahy

Dominantou původní obce Chvaly na současném území Horních Počernic v Praze je již po staletí Chvalský zámek. Toto historicky přirozené centrum po rekonstrukci nabízí prostory pro galerijní či výstavní účely, ale lze si je také pronajmout pro konání různých akcí.