Úvod > Aktuality > Na Pražském hradě si prohlédnete korunovační klenoty
Korunovacní klenoty budou opet vystaveny
"> Korunovacní klenoty budou opet vystaveny
Zážitky

Na Pražském hradě si prohlédnete korunovační klenoty

  • Vydáno9. května 2013
Korunovační klenoty lze spatřit jen při zvláštních příležitostech. Letos budou vystaveny v souvislosti s volbou nového prezidenta České republiky, Miloše Zemana. Všichni zájemci je mohou zhlédnout zcela zdarma od 10. do 19. května ve Vladislavském sále.
Korunovační klenotyPo několika letech bude opět možné spatřit vůbec nejhodnotnější artefakt české země, korunovační klenoty. Podle přání Karla IV. se totiž klenoty vystavují jen při zvláštních příležitostech. Letos Pražský hrad klenoty vystavuje u příležitosti zvolení Miloše Zemana prezidentem republiky. Výstava se bude tentokrát konat od 10. do 19. května ve Vladislavském sále.

Soubor českých korunovačních klenotů tvoří Svatováclavská koruna zhotovená kolem roku 1347, k ní náležející pouzdro a poduška, královské žezlo a jeho pouzdro, královské jablko, korunovační plášť a další oděvní součásti: pás, manipul, štola a hermelínový límec. Ve středověku patřily k souboru ještě prsten, zlaté náramky a křišťálová nádoba na sv. olej.

Po dobu vystavení klenotů bude o 50 % zlevněný vstup do expozice Svatovítského pokladu na II. nádvoří, kde se nabízí možnost vidět dalších 140 pokladů z klenotnice katedrály sv. Víta. Maximální denní kapacita výstavy je přibližně 5000 návštěvníků. Prezident a dalších šest významných představitelů státu a církve odemknou ve čtvrtek 9. května Korunní komoru ve Svatováclavské kapli katedrály sv. Víta, kde jsou klenoty od roku 1791 uschovány.

V souvislosti s přípravami výstavy však dojde k uzavírce Starého královského paláce od 2. do 21. 5., od 10. do 19. 5. bude uzavřeno Tereziánské křídlo SKP. Výstava Příběh Pražského hradu ale bude po celou dobu otevřena beze změny.
Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů.

Příběh Pražského hradu – stálá expozice ve Starém královském paláci

Příběh Pražského hradu – stálá expozice ve Starém královském paláci

Příběh hlavního hradního komplexu v ČR a lidí s ním spojených, tedy panovníků a prezidentů přes šlechtice a dvořany, proslulé umělce, stavitele, architekty či vědce až po řemeslníky a služebnictvo, vám představí expozice Příběh Pražského hradu ve Starém královském paláci na Pražském hradě.

Stálá expozice Svatovítského pokladu na Pražském hradě

Stálá expozice Svatovítského pokladu na Pražském hradě

Do zrekonstruované kaple sv. Kříže na II. nádvoří Pražského hradu se po 20 letech opět vrátil Svatovítský poklad. Výstava představuje 139 předmětů vysoké historické a umělecké ceny. K nejvzácnějším patří půlmetrový zlatý relikviářový kříž, který se používal při korunovacích.