Úvod > Aktuality > Na posvícení do kouřimského skanzenu už tento víkend!
Na posvícení do kouřimského skanzenu už tento víkend!
"> "> ">
Životní styl

Na posvícení do kouřimského skanzenu už tento víkend!

  • Vydáno14. října 2019
V Muzeu lidových staveb v Kouřimi je pro návštěvníky připravena tradiční podzimní akce na neděli 20. října. Návštěvníci slavnosti uvidí barokní lidový zvyk „stínání kohouta“, zrekonstruovaný podle záznamu z roku 1672, dozví se zajímavosti o jídle a hodování, uslyší jarmareční písně a těšit se mohou také na malý jarmark, tradiční dobroty jako jsou řepánky, sváteční koláče či miletínské modlitbičky. Zajímavé budou také ukázky zpracování zelí.
Oblíbený národopisný pořad seznámí návštěvníky s tradici Svatohavelského posvícení, která na českém venkově sahá až do 18. století. V průběhu dne si budou moci návštěvníci skanzenu v Kouřimi zakoupit také některé tradiční regionální produkty na řemeslném jarmarku.

Největším lákadlem Svatohavelského posvícení je rekonstrukce lidového zvyku stínání kohouta s názvem Jakej trest nešlechetnýmu škůdnikoj přišel. Pořady jsou na programu od 11:00 a 15:00 hodin.


Modlitbičky, koláče, řepánky, mětýnka i tradiční zelí

KouřimO přízeň návštěvníků budou soupeřit miletínské tetky perníkářky, a kdo by neochutnal jejich specialitu miletínské modlitbičky, jako by na posvícení ani nebyl. Michael Pospíšil bude na jarmarku zpívat a hrát Písničky o posvícení, čili děkovné hodovní, pijácké taneční i škádlivé, v kostele i při stole.
 
V domě z Budče se bude šlapat, krouhat a nakládat zelí – návštěvníci si budou moci vše vyzkoušet a ochutnat tři druhy ochuceného zelí. Z dílny podmalby na sklo, určené dětem i dospělým, si může každý odnést vlastnoručně namalovaný obrázek. Bude se také péci sváteční pečivo a návštěvníci ochutnají zapomenutou regionální specialitu – mětýnku z Kouřimska, tradiční sváteční koláče, nebo tzv. „řepánky“, děti si vyzkouší trdlem utřít či umlít mák.

Krouhání zelí KOuřimNebude chybět malý tradiční jarmark, kouřimský likérník Jiří Svoboda nabídne ochutnávku svého vzácného zboží a poví návštěvníkům o tradiční výrobě likérů. Ve světnici domu z Jílového bude pantáta s přáteli držet „pěknou hodinku“. Zvídaví návštěvníci se nad svátečně prostřeným stolem v rychtě z Bradlecké Lhoty dozvědí o posvícenských zvycích od ředitele muzea Vladimíra Rišlinka.
Kostel sv. Štěpána v Kouřimi

Kostel sv. Štěpána v Kouřimi

Již sedm a půl století je chrám sv. Štěpána Prvomučedníka v Kouřimi architektonickou i duchovní dominantou města. Stavba se dodnes zachovala v relativně autentické podobě, která napovídá mnohé o charakteru raně gotického stavitelství.

Zvonice s obrácenými zvony v Kouřimi

Zvonice s obrácenými zvony v Kouřimi

Obrácené zvony jsou v České republice pouze na dvou místech a jedním z nich je Kouřim. Po staletí se o církevních svátcích z jejích útrob rozeznívají zvony, zavěšené atypicky srdci vzhůru. Zvony se rozeznívají šlapáním.

Muzeum lidových staveb Kouřim

Muzeum lidových staveb Kouřim

Muzeum lidových staveb shromažďuje stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech. Nabízí tak přímé srovnání různých regionálních typů lidové architektury z období od 17. do 19. století. V průběhu roku se ve skanzenu konají rozmanité národopisné pořady.

Další aktuality

22.9.
2022
Stromem roku 2022 je Uranová hruška z Drásova

Stromem roku 2022 je Uranová hruška z Drásova

Středočeský kraj | Příroda
21.9.
2022
Za vínem se vydejte tento víkend na Karlštejn

Za vínem se vydejte tento víkend na Karlštejn

Středočeský kraj | Gurmánská turistika
21.9.
2022
Tipy proti nudě... aneb, kam o víkendu s dětmi

Tipy proti nudě... aneb, kam o víkendu s dětmi

Středočeský kraj | Zážitky