Úvod > Aktuality > Na Pilsen Busking Festu se představí pouliční umělci z celého světa

Na Pilsen Busking Festu se představí pouliční umělci z celého světa

Vydáno 30. září 2019 Životní styl
Každé větší město má své pouliční umělce a pár byste jich určitě našli i v Plzni. Pokud ale přijedete do západočeské metropole začátkem října, budete moci v ulicích historického centra obdivovat muzikanty, tanečníky, divadelníky a další umělce z nejrůznějších zemí světa. Na Pilsen Busking Festu se jich představí několik desítek. V počtu pouličních umělců se tak od středy 2. do 5. října vyrovná nejedné evropské metropoli.
Festival proběhne od 2. do 5. října a nabídne kromě bohaté sestavy pouličních umělců i fireshow, tanec, akrobacii, komedianty, beatbox battle i plzeňské kapely. Přestože si festival zakládá na tom, že nemá headlinery, tak by se jím letos klidně mohlo stát portugalské trio Olive Tree Dance. Zakladatel této formace Renato Oliveira alias Till Sunday Pirate už na Busking Festu v minulosti dvakrát vystoupil a získal si přízeň plzeňského publika. Jejich závěrečná show plná energie a podmanivých rytmů zakončí celý festival v sobotu 5. října koncertem U Branky. O tom, jak skvěle lze propojit folklor, world music a elektroniku vás přesvědčí stálice slovenské scény La3nos, kteří uzavřou páteční program na náměstí Republiky.

Pouliční hraní (pro které se čím dál tím častěji používá i v Česku anglický termín busking) není nic nového. Existuje už od starověku. Ať už se do ulic vydáte plánovaně podle programu nebo vás v jedné z uliček najednou překvapí velká dechová kapela , je na každém umělci, jestli vás svým vystoupením přesvědčí, abyste se na chvilku zastavili a za odměnu mu hodili nějakou tu drobnou do klobouku.

Tato forma odměny je vlastně také jedinou vstupenkou na festival, všichni umělci totiž v Plzni vystoupí zadarmo. Během čtyř dní se představí až 80 pouličních umělců, takřka z celého světa. Hlavní zastoupení budou mít tradičně muzikanti. Těšit se můžete také na komedianty, akrobaty, fireshow, Silent Afterparty, jam session a netradiční program. Festival doplní výstava fotografií, street art a různé kreativní zóny. Výběr toho nejlepšího pak bude k vidění v pátek 4. října na náměstí Republiky.


V období festivalu potkáte každý den od 12 hodin až do deseti do večera v historickém centru umělce téměř na každé kroku. Hlavní část programu se bude konat v ulicích Smetanova, Riegrova, Martinská a Americká. Na náměstí Republiky budou dvě podia. Na předem nenaplánovaná, spíše spontánní vystoupení narazíte ve Smetanových, Kopeckého, Šafaříkových a Křižíkových sadech či Mlýnské strouze. Před hlavní budovou Západočeského muzea v Kopeckého sadech se i vy můžete na chvíli stát buskerem a vyzkoušet si svůj um prostřednictvím otevřeného mikrofonu.

Festival doplní pouliční výstava fotografií v Šafaříkových sadech. Street artoví umělci budou vytvářet své velkoplošné obrazy v blízkosti hlavní festivalové zóny. Z kreativních zón doporučujeme navštívit Recyklaci od Živé Velryby, keramický workshop, únikovou hru od Amnesty International a další. Součástí festivalu bude nově také Pilsen Graff Jam na místě bývalého domu Invest.

Pilsen Busking Fest 2020 - buskerský festival v Plzni

4.9.
5.9.
Pilsen Busking Fest 2020 - buskerský festival v Plzni

Každé větší město má své pouliční umělce a pár byste jich určitě našli i v Plzni. Pokud ale přijedete do západočeské metropole na podzim, budete moci v ulicích historického centra obdivovat muzikanty, tanečníky, divadelníky a další umělce z nejrůznějších zemí světa.

Další aktuality

3.6.
2020
10 tipů, jak si užít rodinnou dovolenou s dětmi na Plzeňsku

10 tipů, jak si užít rodinnou dovolenou s dětmi na Plzeňsku

Plzeňsko a Český les | Zážitky
2.6.
2020
Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Plzeňsko

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Plzeňsko

Plzeňsko a Český les | Zážitky
30.5.
2020
Plzeňský Prazdroj se znovu otevřel turistům

Plzeňský Prazdroj se znovu otevřel turistům

Plzeňsko a Český les | Zážitky