Úvod > Aktuality > Na Petřínské rozhledně si prohlédnete věže z Merkuru
Na Petřínské rozhledně si prohlédnete věže z Merkuru
"> "> "> ">
Kultura

Na Petřínské rozhledně si prohlédnete věže z Merkuru

  • Vydáno14. března 2013
V suterénu Petřínské rozhledny v Praze se momentálně nachází modely vyhlídkových věží zhotovených ze stavebnice Merkur. Vedle modelu Petřínské rozhledny se setkáte i s velkým modelem Eiffelovy věže či malými konstrukcemi zajímavých českých rozhleden. Výstava se koná až do 30.3.2014
Kouzlo stavebnice MerkurMuzeum hlavního města Prahy pořádá v suterénu Petřínské rozhledny výstavu Věže z Merkuru. Výstava nabízí možnost vžít se přímo do role konstruktérů průkopnických staveb technického "století páry", nebo se vrátit do dětských let. Zájemci si mohou prohlédnout modely Petřínské rozhledny, Eiffelovy věže, Kozlovského kopce, Granátníku, Čestic, Čermákova vrchu nebo současné rozhledny Strážný vrch. Všechny jsou sestaveny z dílů stavebnice Merkur a návštěvník mezi nimi nalezne jak jednoduché vyhlídkové plošiny, tak také náročné a složité konstrukce. Výstava se dále věnuje i okolnostem vzniku Petřínské rozhledny – naznačuje klíčový význam Klubu českých turistů a inspiraci pařížskou Eiffelovou rozhlednou.

Expozice přibližuje také autory, kteří stavebnici Merkur věnovali podstatnou část svého života – Milanu Mrázovi, který vytvořil za svůj život mnoho set přesných modelů dopravních prostředků, z nichž část je na výstavě možné zhlédnout. Pro Jiřího Mládka se setkání se stavebnicí Merkur stalo osudovou záležitostí, stavbám objektů z Merkuru se věnuje přibližně od roku 1975. Díla z Merkuru vystavoval ve 42 výstavních prostorách v celé České republice a některé z jeho modelů jsou nastálo umístěny v Muzeu stavebnice Merkur v Polici nad Metují.

Postavit si vlastní výtvor může vyzkoušet každý návštěvník – součástí výstavy je totiž i herna s díly stavebnice Merkur, v níž si mohou návštěvníci realizovat vlastní konstrukce a výrobky. V průběhu výstavy probíhá soutěž, při níž budou zdařilé modely rozhleden oceněny a stanou se součástí výstavy. Jejich autoři budou uveřejněni na webových stránkách Muzea hlavního města Prahy a vítěz získá stavebnici Merkur. Fotografie modelů postavených ze stavebnice Merkur mohou účastníci soutěže zasílat do 30. 8. 2013 na adresu Muzea hlavního města Prahy. Výstava Věže z Merkuru bude na Petřínské rozhledně k vidění do 30. března 2014.

Petřínská rozhledna – mladší sestra Eiffelovy věže

Petřínská rozhledna – mladší sestra Eiffelovy věže

Petřínská rozhledna (378 m n.m.) se tyčí nad starým centrem Prahy. Nejspíš také proto je jedním z nejoblíbenějších návštěvních míst turistů i samotných Pražanů. Okolí rozhledny je ideálním místem procházek a pikniků.

Muzeum stavebnice Merkur v Polici nad Metují

Muzeum stavebnice Merkur v Polici nad Metují

Navštivte jedinečné muzeum, které mapuje historii a současnost nejznámější české hračky – stavebnice Merkur. V Muzeu jsou k vidění nejstarší stavebnice z roku 1920. Přijďte a pohrajte si!